هدر موبایل
1396/06/03 13:06:01
سرویس سیاسی
رحیمی جهان آبادی:

افغانستان برج دیدبانی آمریکا در آسیای مرکزی است / ترامپ به دنبال فشار به چین و ایران و روسیه

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: افغانستان بهترین برج دیدبانی و بهترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است به همین جهت آنها می توانند در مرزهای شرقی ایران به تهران اعمال فشار کنند.
افغانستان برج دیدبانی آمریکا در آسیای مرکزی است / ترامپ به دنبال فشار به چین و ایران و روسیه رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: افغانستان بهترین برج دیدبانی و بهترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است به همین جهت آنها می توانند در مرزهای شرقی ایران به تهران اعمال فشار کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/201701102367357177.jpg افغانستان,برج,دیدبانی,آمریکا,در,آسیای,مرکزی,است,/,ترامپ,به,دنبال,فشار,به,چین,و,ایران,و,روسیه Icana

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل و ارزیابی تعیین استراتژی جدید آمریکا توسط دونالد ترامپ گفت: ترامپ در اظهارات خود بیان داشته که آمریکا دیگر برای دموکراسی نمی جنگد و تنها به منافع مشترک می اندیشد ، این سخنان را باید چهره عریان و حقیقی سیاست خارجی آمریکا نامید.

نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی ها از ابتدای حضور در افغانستان به دنبال دموکراسی یا مبارزه با تروریسم نبوده اند و اصلی ترین دلیل لشگرکشی پنتاگون اهمیت ژئوپلیتیکی افغانستان است.

وی تصریح کرد: پس از پیمان شانگهای  که با تثبیت نفوذ چین و روسیه در آسیای میانه همراه شد ، آمریکا نتوانست پایگاهی برای خود حفظ کند.پایگاه های نظامی کیدو و ماناس در آسیای مرکزی به دلیل اعمال فشار پیمان شانگهای تعطیل شد.

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: نکته حائر اهمیت برای واشنگتن این است که براساس دیدگاه های امنیتی آمریکا باید در آسیای مرکزی حضور داشته باشد. حضور در این منطقه به منزله نفوذ در حیاط خلوت روسیه ، اعمال فشار به چین و کنترل قدرت روبه رشد هند است.

وی بیان داشت:  افغانستان بهترین برج دیدبانی و بهترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است ؛ آنها در مرزهای شرقی ایران می توانند به تهران اعمال فشار کنند. با ازدست دادن پایگاه های آسیای مرکزی با حضور در افغانستان به دنبال جبران این خلا هستند.

رحیمی جهان آبادی گفت: نباید فراموش کنیم که در آسیای مرکزی ذخایر عظیم نفت و گاز وجود دارد که مورد توجه چینی ها به شدت مورد توجه قرار دارد.

تعریف واشنگتن از منافع مشترک با کابل

وی تصریح کرد: بخش عمده ای از حوادثی که در افغانستان رخ می دهد ، توجیه حضور آمریکایی ها است. از طرف دیگر کابل احساس می کند به دلیل فقدان فاکتورهای اقتدار نمی تواند بدون آمریکا امنیت خود را حفظ کند.

این نماینده مجلس دهم گفت: اشاره آمریکا به منافع مشترک را این گونه تفسیر می کنیم که حضور آمریکا برای واشنگتن و کابل منفعت دارد ولی واقعیت این است که واشنگتن شناخت صحیحی از وضعیت میدانی این منطقه ندارد.

وی تاکید کرد: افغانستان کشوری است که قسمت عمده مشکلاتی را تحمل می کند به دلیل وجود فقر ، بی کاری ، توسعه نیافتگی ، اختلافات قومی و نژادی است. تا زمانی که مشکلات اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی افغانستان حل نشود ، ما شاهد درگیری ، خونریزی با حضور تروریسم هستیم.

رحیمی جهان آبادی گفت: حضورنیروهای فرامنطقه ای دردی از افغانستان دوا نمی کند و تنها به افزایش هزینه باتقویت طالبان ، القاعده و حتی داعش منجر می شود.

راه نجات افغانستان

رئیس کمیته بین الملل کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: باید بپذیریم تا زمانی که دولت افغانستان نتواند یک ائتلاف منطقه ای با کشورهای پیرامونی خود ایجاد کند و نتواند اقتدار داخلی خود را افزایش دهد ؛ کابل از خروج آمریکا استقبال نمی کند.

وی تصریح کرد: کشورهایی نظیر ایران ، هند ، چین،روسیه و یا پاکستان باید به گونه ای کابل را همراهی کنند که احساس نیاز افغانستان به آمریکا کاهش پیدا کند. تنها راه قطع حضور آمریکا در افغانستان تقویت دولت مرکزی این کشور است.

رحیمی جهان آبادی گفت: هرکسی که خواهان خروج آمریکا از افغانستان است باید به دولت مرکزی افغانستان کمک کند و شرایط توسعه اقتصادی این کشور را فراهم کند.

افغانستان راه نفوذ و دیدبانی به آسیای مرکزی و چین

این نماینده مجلس دهم گفت: آمریکا با چنگ و دندان می خواهد برج دیدبان آسیای مرکزی را حفظ کند تا تسلط بر شاهرگ جدید انرژی چین را در دست داشته باشد.

وی تصریح کرد: چینی ها امروز ترجیح می دهند که از آسیای مرکزی نفت و انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند و در این راه به شدت درحال فعالیت هستند.

رحیمی جهان آبادی گفت: چین در عین حال تنوع منابع انرژی را با حضور در خلیج فارس رها نکرده اند زیرا می دانند که روسیه در صورت احساس وابستگی طرف مقابل در لحظه حساس دست به معامله با دشمن می زند. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet