روز مجلس
1388/04/21 16:08:00
سرویس اقتصادی
از سوی رئیس جمهور

لایحه موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و یمن تقدیم مجلس شد

**لایحه موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات بین ایران و یمن از سوی رییس جمهوری اسلامی ایران تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانى دولت، این لایحه را دولت به منظور گسترش همکاری های اقتصادی، لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای پیشگیری از اخذ مالیات مضاعف و توسعه و ارتقای سطح مناسبات تصویب و رئیس جمهور آن را برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس کرد.

بر اساس این لایحه، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات‌های بر در آمد و سرمایه بین ایران و یمن مشتمل بر یک مقدمه و سی ماده تصویب و اجازه مبادله اسناد داده می شود.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: با عنایت به ضرورت گسترش همکاری های اقتصادی بین ایران و یمن و لزوم اتخاذ تدابیر قانونی برای پیشگیری از اخذ مالیات مضاعف از اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در هر یک از دو کشور و با توجه به اهمیت بسزای ایجاد تسهیلات و تمهیدات مربوط و به منظور تضمن تداوم فعالیت‌های اقتصادی و نیز توسعه و ارتقای سطح مناسبات بین دو دولت، لایحه موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و تبادل اطلاعات بین ایران و یمن تقدیم مجلس می شود.

بر اساس این لایحه، موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضعف و تبادل اطلاعات در مورد مالیات‌های بر در آمد و سرمایه بین ایران و یمن مشتمل بر یک مقدمه و سی ماده تصویب و اجازه مبادله اسناد داده می شود.

بر این اساس، این موافقتنامه شامل مالیات بردرآمد و مالیات بر سرمایه است که صرفنظر از نحوه اخذ آنها، از سوی هر دولت متعاهد یا مقامات محلی آنها وضع می شود و مالیات بردرآمد و سرمایه شامل مالیات بر کل درآمد و کل سرمایه یا اجزای درآمد و سرمایه از جمله مالیات درآمدهای حاصل از نقل و انتقال اموال منقول یا غیرمنقول، مالیات بر کل مبالغ دستمزد یا حقوق پرداختی توسط مؤسسات و همچنین مالیات بر افزایش ارزش سرمایه است.

بر اساس این لایحه، مالیاتهای موجود مشمول این موافقتنامه در مورد ایران، مالیات بر درآمد و مالیات بر دارایی است و در مورد یمن نیز مالیات بر مستغلات، سود بازرگانی و صنعتی اشخاص حقیقی و حقوقی ، مالیات بر مشاغل آزاد و سایر مشاغل غیر تجاری و مالیات بر حقوق دستمزد و موارد مشابه است.

همچنین، این موافقتنامه شامل مالیاتهایی که نظیر یا در اساس مشابه مالیاتهای موجود بوده و بعد از تاریخ امضای این موافقتنامه به آنها اضافه و یا به جای آنها وضع شود نیز خواهد بود. مقامات صلاحیتدار دولتهای متعاهد، ظرف مدت معقولی یکدیگر را از هر تغییری که در قوانین مالیاتی مربوط به آنها حاصل شود،مطلع خواهند کرد.

بر این اساس، مقررات این موافقتنامه بر امتیازات مالی اعضای هیأتهای نمایندگی و مأموریتهای سیاسی یا مناصب کنسولی که به موجب قواعد عمومی حقوق بین‌الملل یا مقررات موافقتننامه‌های خاص از آن برخوردار می‌باشند تأثیری نخواهد گذاشت.

بر اساس این لایحه، دولتهای متعاهد طبق قوانین و مقررات خود این موافقتنامه را تصویب و اسناد تصویب را در اسرع وقت مبادله خواهند کرد و این موافقتنامه با مبادله اسناد تصویب، قوت قانونی خواهد یافت و مقررات آن در مورد آن قسمت از درآمد و سرمایه‌ای که در اول سال تقویمی متعاقب سالی که این موافقتنامه قوت قانونی یافته است یا بعد از آن حاصل می‌شود یا موجود است به مورد اجرا گذارده خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet