خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/22 07:35:00
سرویس فرهنگی

حداد عادل: حجاب، پرچم بازگشت جهان اسلام به هویت مستقل اجتماعی است

**رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حجاب را پرچم بازگشت جهان اسلام به هویت مستقل اجتماعی خویش دانست.

"غلامعلی حداد عادل" روز یکشنبه در همایش زنان و بایسته های فرهنگی در دهه چهارم انقلاب اسلامی گفت: در 200 سال اخیر که دنیای اسلام با تمدن غربی مواجه شده، مسئله زن یکی از مهمترین موضوعات و مسایل بوده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع تجدد و مدرنیته در حدود 200 سال است که جهان اسلام را درگیر کرده است، افزود: برخورد تمدن اسلامی با غرب که مهمترین آن طرح مسئله زنان است در میدان وسیع دیگر درگیری ها در طول تاریخ با هم برخورد کرده است به شکلی که هنوز این موضوع مفتوح بوده و هر روز ابعاد جدیدی پیدا می کند.

حدادعادل با یادآوری شهادت بانوی محجبه در آلمان در برابر چشمان همسر و فرزندش به دست یک نژادپرست اظهار داشت: مسئله حجاب در جوامع غربی و اسلامی بعد سال ها هنوز تمام نشده و مسئله روز است بطوریکه حتی در این جوامع برای احزاب و جریانات سیاسی یک موضوع بسیار مهم است که در نظام ما نیز بطور معمول گروه های مخالف و اپوزیسیون نیز درباره آن صحبت می کنند.

وی جایگاه زن را در گفتمان‌های غالب تمدن غربی و حکومت کمونیستی دارای جایگاه مهمی دانست و تصریح کرد: در جوامع اسلامی، جریانات سیاسی غرب گرا بخش مهمی از فعالیت سیاسی خود را بر روی زنان متمرکز می کنند اما دنیای غرب و بعد از قرون وسطی با حاکمیت دینی بر جامعه به کلی خداحافظی کرده و یک نوع نگاه دنیوی و مادی بر فرهنگ آنها غلبه کرده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در دنیای غرب تمام تلاش های جامعه و مردم برای رسیدن به آرمان نهایی که همان لذت بردن بیشتر در فاصله محدود تولد تا مرگ است یعنی انسان قبل از تولد معنایی ندارد و بعد از مرگ هم دیگر سیری در آینده برای آن متصور نیست.

وی با انتقاد از برنامه‌های فرهنگی غرب تاکید کرد: در غرب سه مسئله خوب پوشیدن، خوب خوردن و شهوت رانی مهم است که این بزرگراه اصلی فرهنگ غربی است و اگر بحث علم دانش در این جوامع وجود دارد برای افزایش بهره‌مندی از این سه مسئله مهم است.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زن در جوامع غربی یک وسیله برای لذت جویی بیشتر و برهنگی نیز یک ابزار است، تصریح کرد: کام جویی و لذت جویی بیشتر در فعالیت‌های اقتصادی نیز نفوذ کرده و ابزار دست سرمایه‌داران غربی شده است تا جذب مشتری برای کالاهی خود را بیشتر کنند.

وی برهنگی را یکی از نمادهای دنیای غرب در زمان حاضر عنوان کرد و گفت: زندگی غربی امروزی از برهنگی جدا نیست و این موضوع جزء ذاتی تمدن غربی است و این تمدن با تسلط نظامی و قدرت اقتصادی در 200 سال گذشته در هر جایی وارد شده می خواسته شیوه زندگی خود را تحمیل کند.

حدادعادل اعتقاد دنیای غرب را در برهنگی و شهوت عنوان کرد و ادامه داد: غربی‌ها اعتقاد دارند فرهنگ‌های دیگر مانند موزه هستند و برای تماشا و تفریح خاطر در حال حاضر وجود دارند و راه و رسم درست زندگی کردن همان روش غربی‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه مسئله حجاب فقط مسئله شخصی نیست و به زن، مرد و جامعه مربوط است، اظهار داشت: خانواده سلول پیکر جامعه است و اولین واحد اجتماعی به حساب می‌آید بطوریکه یکی از موضوعات مهمی است که باید در جوامع اسلامی به آن فکر کرد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری زمان کشف حجاب در ایران و نفوذ فرهنگ غربی در جامعه ایران تصریح کرد: روزی که می‌خواستند برهنگی را در کشور رواج دهند دو طرف صحنه به شکلی بودند که زن با حجاب را تصویر زنی بی‌سواد، خرافاتی، بی‌کار، بی‌چاره، مظلوم، عقب مانده و ستم‌دیده در اذهان عمومی ترسیم کردند و زن بی حجاب و برهنه را شخصی مترقی و دانشمند با فرهنگی پیشرفته به جامعه معرفی کردند.

به گفته حداد عادل نمی‌توان هرگز از زندگی زنان در 100 سال گذشته به عنوان یک الگوی اسلامی دفاع کرد زیرا زندگی صحیح اسلامی در طول تاریخ نداشتیم.

وی در عین حال گذشته را دارای عیب و نقص و غیرقابل دفاع از نظر اسلامی دانست و اعلام کرد: امروز نظام می‌خواهد جامعه اسلامی ایجاد کند که به هیچ وجه تکرار رفتار 100 سال گذشته نباشد اما تمام رفتارهای گذشته بد نبوده است، ولی امروز به برکت انقلاب اسلامی تصویر کلیشه‌ای زن ایرانی در هم شکسته و اینگونه نیست که زن با حجاب بی سواد باشد.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه راه علاج مشکلات زنان این است که زن مسلمان از ارزش‌های اسلامی خود احساس حقارت نکند، تصریح کرد: امروز یکی از نشانه‌‌های بیداری اسلامی بازگشت زنان به هویت اسلامی خود است و هر کجای دنیا می‌ نگریم درمی‌ یابیم که زنان مسلمان با حجاب خود خواستار هویت استقلال فرهنگی و تمدنی ‌هستند.

حداد عادل حجاب در سراسر جهان را پرچم مسلمانی عنوان کرد و گفت: هیچ نماد دیگری به اندازه حجاب معنای مسلمانی ندارد و زیرا حجاب یک موضع گیری اعتقادی، فرهنگی دقیق و سنجیده است که هر چه حجاب گسترده‌تر شود به معنای آن است که دنیای اسلام به این نتیجه رسیده که باید زندگی اجتماعی‌ خود را اسلامی‌تر کند تا از این رو اختلاف ما با غربی‌‌ها را کاملا آشکار نماید.

وی دوران خود باختگی ناشی از حکومت‌های استبدادی غیر دینی در ایران پایان یافته اعلام کرد و تصریح کرد: امروز باید الگوی زن مسلمان ایرانی را ایجاد و برای تقویت آن تلاش کرد.

حدادعادل در ادامه به ابراز نگرانی برخی از کشورهای غربی همچون آلمان در خصوص کشته شدن یک زن در اغتشاشات اخیر ایران اشاره کرد و بیان داشت: نگرانی کشورهای اروپایی درباره این زن که نحوه کشته شدن و نیز اطلاع رسانی در کشورهای غربی جای سوال است در حالیکه یک زن مسلمان در آلمان به دلیل حجاب خود در دادگاه با ضربات چاقو در مقابل دید همگان به قتل می‌رسد اما هیچ عکس العملی از روسای کشورهای غربی و نیز مقامات آلمانی نمی‌‌بینیم.

وی با اشاره به سخنان غربی‌‌ها مبنی بر تنوع فرهنگی در جهان، گفت: بیشتر ملل دارای لباس‌ها و نمادهای مشخصی هم هستند اما جالب آنجا است که حجاب که نماد اسلام است با واکنش جدی آنان روبرو می‌شود و این امر بدلیل آن است که حجاب اسلامی پرچم بازگشت جهان اسلام به هویت مستقل اجتماعی است.

نماینده مردم تهران با اشاره به تشکیل سایت‌های متعدد اینترنتی از سوی غربیان درباره زنان اشاره و خطاب به خواهران بسیجی توصیه کرد که واقعیت‌های زنان مسلمان را بشناسید و به دیگران بیاموزید و همواره در راه امام و رهبری حرکت کنید چرا که راه اصیل این راه است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه اساس، انقلاب اسلامی و رکن آن ولایت فقیه است، تاکید کرد که باید همگان این رکن را محترم شمرده و در راه حفظ و استواری آن بکوشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet