هدر موبایل
1396/06/12 08:00:00
سرویس اقتصادی
آخوندی در گفت‌وگوی اختصاصی با خانه ملت:

حاشیه‌نشینان و ساکنان بافت‌های فرسوده 19میلیون‌نفر هستند/اصلی‌ترین برنامه‌دولت برای حل‌مشکل مسکن تمرکز بر تقاضاست

وزیر راه و شهرسازی گفت: جمعیت حاشیه نشینان و ساکن در بافت های فرسوده به ۱۹ میلیون نفر می رسد.
حاشیه‌نشینان و ساکنان بافت‌های فرسوده 19میلیون‌نفر هستند/اصلی‌ترین برنامه‌دولت برای حل‌مشکل مسکن تمرکز بر تقاضاست وزیر راه و شهرسازی گفت: جمعیت حاشیه نشینان و ساکن در بافت های فرسوده به 19 میلیون نفر می رسد. https://cdn.icana.ir/d/019/201709108558310834.jpg حاشیه‌نشینان,و,ساکنان,بافت‌های,فرسوده,19میلیون‌نفر,هستند/اصلی‌ترین,برنامه‌دولت,برای,حل‌مشکل,مسکن,تمرکز,بر,تقاضاست Icana

عباس آخوندی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به این سئوال که برنامه دولت دوازدهم برای خداحافظی با رکود در بازار مسکن چیست؟ گفت: در حوزه مسکن اصلی‌ترین برنامه دولت، تمرکز بر تقاضاست که در چهار حوزه تقاضای جدی وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از این حوزه ها مسکن حاشیه نشین ها است که جمعیت آن ها حدود ۱۱ میلیون نفر است افزود: حوزه دیگر بافت های فرسوده است که ساکنان آن نیز حدود ۸ میلیون نفر هستند و در مجموع 19 میلیون نفر جمعیت هدف این دو حوزه  را شامل می‌شود.

آخوندی در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع دیگر خانه اولی ها هستند که می خواهند برای اولین بار خانه‌دار شوند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گروه‌های کم درآمد جامعه نیز گروه بعدی هستند که برای تامین مسکن خود با مشکل مواجه هستند، گفت: در برنامه ششم مطرح کردیم که اگر برنامه توسعه کشور بخواهد وارد بخش مسکن شود باید روی همین چهار حوزه اصلی متمرکز شود و مجلس نیز در قانون برنامه این موضوع را تصویب کرد.

مسکن مهر نتوانست مشکل حاشیه نشینان را حل کند

وی تاکید کرد: نقد عمده ای که ما به بحث مسکن مهر داشتیم این بود که مسکن مهر نتوانست مسئله و مشکل حاشیه نشینان را حل کند و مشکل آن ها سر جای خود باقی ماند.

عضو کابینه دولت دوازهم در ادامه خاطرنشان کرد: سئوال این جاست که آیا می شود مسئله بافت های فرسوده مرکز شهر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز را در بیابان ها حل کرد؟ که پاسخ قطعا منفی است چراکه باید مشکل بافت فرسوده را در خود بافت فرسوده حل کرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم واقعی حرف بزنیم باید به این موضوع توجه کنیم این ۱۹ میلیون نفری که در بافت‌های فرسوده و حاشیه ای ساکن هستند در ۲۷۰۰ محله در کشور زندگی می کنند و باید این موضوع را محله به محله مورد بازآفرینی شهری قرار داد چراکه هر محله ویژگی خاص خودش را دارد به این معنا که مسئله محله سیروس با جوادیه و مسگر آباد در تهران متفاوت است.

اعطای تسهیلات بانکی با سود 8 درصد به ساکنان بافت های فرسوده

وی افزود: در شهرستان ها نیز همین گونه است و ساکنین این محلات باید از جهت مالی  توانمند شوند تا بتوانند خانه بهتری برای خود بسازند که برای این افراد تسهیلات ۸ درصدی در نظر گرفته شده است که در شرایط دشوار و با این نرخ های بالای سود بانکی تسهیلات بسیار ارزان قیمتی است.

عضو کابینه دولت دوازدهم در ادامه خاطرنشان کرد:ارقامی در بودجه و  برنامه برای این کار در نظر گرفته شده است چراکه این کار، کار یک دستگاه نیست؛ بنابراین یک ستاد بازآفرینی در پایتخت، مراکز استان ها و شهرستان ها ایجاد شده است.

220 هزار خانوار از طرح صندوق پس انداز یکم استفاده کردند

وی افزود: در خصوص مسکن خانه اولی ها طرح صندوق پس انداز یکم را اجرا کردیم که اتفاقاً با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است و آمارها نشان می دهد بیش از ۲۲۰ هزار خانوار از این طرح استفاده و پس انداز کردند و در برابر هر پس اندازی تسهیلات تضمینی است یعنی بانک موظف به ارائه تحصیلات است.

افزایش قدرت خرید زوج های تهرانی از 40 میلیون به 160 میلیون تومان

وی ادامه داد: این افراد کسانی هستند که وارد بازار می شوند و قدرت خرید خوبی دارد یعنی یک زوج در تهران قدرت خرید  ۱۶۰ میلیون تومانی پیدا می‌کند که این مبلغ  قبل از دولت یازدهم ۲۰ میلیون تومان بود و در مراکز استانها نیز افراد ۱۲۰ میلیون تومان قدرت خرید پیدا می کنند.

آخوندی تاکید کرد: به نظر می رسد که این دو طرح یعنی حل مسئله خانه اولی ها و بازسازی بافت های ناکارآمد شهری و حاشیه ای، به بخش مسکن رونق می بخشد./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet