روز مجلس
1388/04/23 08:52:00
سرویس فرهنگی
ادغام آموزش و پرورش و علوم-5

عباسپور: مقدمات ادغام دو وزارتخانه هنوز فراهم نشده است

**رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: بحث ادغام وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با وزارت آموزش و پرورش، بدون فراهم کردن مقدمات لازم به مصلحت نیست.

"علی عباسپور" رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص ادغام دو وزارتخانه آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات و فناوری، گفت: ادغام وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش از مجلس هفتم  آغاز شده  و در مجلس هشتم  نیز در دستور کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرار دارد.

عباسپور  خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهایی چون فرانسه، چین، ژاپن و... دارای یک وزارتخانه با سیستم آموزشی پیشرفته هستند؛ که بطور کلی همه مراحل آموزش و تحقیقات از مقاطع قبل از دبستان تا دوره های پیشرفته دانشگاهی را تحت پوشش دارند و در همه این مجموعه ها تصمیم گیری یکپارچه ای توسط یک وزارتخانه صورت می گیرد.

وی با اشاره به اینکه توجه به این نوع سیستم آموزش، مجلس هفتم را بر آن داشت مطالعاتی را در این زمینه انجام دهد، ادامه داد: اما نکته مهم این است ادغام این دو وزارتخانه باید تحت شرایطی صورت گیرد. نخست آنکه استقلال دانشگاهها محقق شود و دیگر آنکه آموزش و پرورش نیز از حالت تمرکز گرایی خارج شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه ها توسط هیات امنا اداره می شود و هیات امنا نیز زیر نظر وزارت علوم به وظایف خود عمل می کنند؛بنابراین با استقلال دانشگاهها مسئولیت های وزارت علوم از لحاظ اجرایی کمتر می شود.

وی گفت: آموزش و پرورش نیز در شرایط کنونی با توجه به حجم بالای تعداد کارکنان و  دانش آموزان، تنها از سوی وزارت آموزش و پرورش مدیریت می شود. در حالیکه در بسیاری از کشورها مدارس توسط شهرداری ها اداره می شوند، بنابراین با فعال شدن بخش نهادهای عمومی غیردولتی و یا خصوصی در کشور وظایف وزارت آموزش و پرورش به حداقل می رسد.

نماینده تهران اظهار داشت: اگر بتوان مدلی پیدا کرد که آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات بتوانند وظایف و مسئولیت های خود را کاهش دهند، می توان به سمت یکپارچه شدن مدیریت و ادغام این دو وزارتخانه پیش رفت.

وی افزود: مجلس طی جلساتی با حضور شهرداریها و آموزش و پرورش در حال بررسی مقدمات این کار است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش با یکدیگر کار ارزنده ای است، گفت: این ادغام شرایط خاص خود را می طلبد و در حال حاضر با وضعیت فعلی اگر بخواهیم بدون کار کارشناسی و فراهم کردن مقدمات کار وزارخانه های علوم و آموزش و پرورش را با هم ادغام کنیم ممکن است مشکلاتی را به بار آورده که به ضرر این دو وزارتخانه باشد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet