هدر موبایل
1396/06/13 11:58:54
سرویس اقتصادی
مفتح:

تعیین قیمت هر اونس طلا بر اساس قیمت دلار و یورو/نظام‌ارزی کشور شناورومدیریت‌شده است /ایجاد چالش بزرگ تورم با عدم ارائه یارانه به ارز

سخنگوی کمیسیون بودجه، توضیحاتی درباره افزایش قیمت طلا و ارز ارائه کرد.
تعیین قیمت هر اونس طلا بر اساس قیمت دلار و یورو/نظام‌ارزی کشور شناورومدیریت‌شده است /ایجاد چالش بزرگ تورم با عدم ارائه یارانه به ارز سخنگوی کمیسیون بودجه، توضیحاتی درباره افزایش قیمت طلا و ارز ارائه کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/68581.jpg تعیین,قیمت,هر,اونس,طلا,بر,اساس,قیمت,دلار,و,یورو/نظام‌ارزی,کشور,شناورومدیریت‌شده,است,/ایجاد,چالش,بزرگ,تورم,با,عدم,ارائه,یارانه,به,ارز Icana

محمد مهدی مفتح در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت ارز و طلا و سکه در هفته های اخیر، گفت: مقدار قابل توجهی از افزایش و تغییر قیمت طلا و سکه متأثر از بازار جهانی است و اگر قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی کاهش یا افزایش پیدا کند طبیعتا در بازار داخلی نیز این تأثیر را در پی دارد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،  عامل موثر دیگر در افزایش قیمت طلا را قیمت ارز دانست و افزود: قیمت اونس بر اساس قیمت دلار و یورو بیان می شود، بنابراین زمانی که قیمت ارز تغییر کند در قیمت سکه هم تأثیر می گذارد، لذا  دو عامل موثر یکی قیمت جهانی طلا و دیگری قیمت ارز در بازار طلا تاثیرگذار هستند.

سکه می تواند به عنوان بازار جایگزین برای حفظ ارزش پول و دارایی مردم عمل می کند

وی با بیان اینکه در بازار داخلی عوامل دیگری برای تغییرات در قیمت طلا وجود دارد، ادامه داد: سکه می تواند به عنوان بازار جایگزین برای حفظ ارزش پول و دارایی مردم عمل می کند، لذا زمانی که در اقتصاد کشور حوزه مسکن، رونق لازم را ندارد، طبیعتا صاحبان سرمایه‌ها، برای حفظ قدرت پولشان سعی می کنند سرمایه‌ای که باید در حوزه مسکن فعال شود، را در بازارهایی مانند بازار سکه سرمایه گذاری کنند، بنابراین عامل دیگر تأثیر بازارهای دیگر مانند بازار مسکن و ... است.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، در تشریح دلایل افزایش قیمت ارز، یادآور شد: ارزش شاخص ارز در ایران دلار یا یورو است که این موضوع بحث مهمی بوده که واقعا قیمت تعادلی و واقعی ارز در اقتصاد کشور بر اساس مکانیزم‌های مختلف که قیمت ارز را تعیین می‌کند چقدر است که این نکته ای بوده که در سال‌های اخیر به طور مکرر درباره آن صحبت شده است.

رژیم ارزی کشور مدیریت ِشده تعریف‌شده است

وی با بیان اینکه رژیم ارزی کشور در برنامه 5 ساله چهارم، پنجم و ششم، رژیم شناور مدیریت شده تعریف شده است، افزود: بانک مرکزی قانونا مکلف شده قیمت ارز را متناسب با شاخص‌هایی که در همانند حفظ رقابت‌پذیری و شاخص‌های دیگری که در قانون برنامه ذکر شده قیمت ارز را در حول آن رقم با توجه به مکانیزم‌های بازار آزاد در فضای اقتصادی و از روش عرضه و تقاضا مدیریت کند.

مفتح ادامه داد: بزرگترین تقاضا کننده و همچنین تأمین کننده ارز دولت است، بنابراین دولت می تواند با نرخ مناسبی که بانک مرکزی بر اساس تکلیف قانونی بیان می کند، بازار ارز را به درستی مدیریت کند.

بانک مرکزی تکلیف دارد قیمت دلار را با شاخص های متعددی تعیین کند

وی با بیان اینکه این روزها مطالبی یکسویه و نه همه جانبه درباره این مشکل که دولت یا به تعبیری اقتصاد کشور، یارانه به دلار می دهد، بیان می شود، اظهار کرد: یعنی قیمت دلار بیش از قیمت هایی بوده که در بازار است و زمانی که در قیمت های پایین تر از آن نگه داشته می‌شود، اقتصاد یا دولت به دلار یارانه می دهد و با این تعبیر سعی می شود که توجهات جلب شده و حساسیت ها برانگیخته شود که چرا باید به دلار یارانه داد و بنابراین باید قیمت دلار افزایش پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه بانک مرکزی تکلیف دارد قیمت دلار را با شاخص های متعددی تعیین کند و قیمت مناسب برای آن مشخص کند بنابراین نباید با یک موضوع قیمت دلار سنجیده شود، افزود: اگر بانک مرکزی بر اساس تکلیف قانونی‌اش قیمت ارز را مشخص کرده باید تمام دستگاه‌ها به دلیل تکلیف قانونی بانک مرکزی نسبت به قیمت دلار توجه داشته باشند، لذا اینکه بگوییم قیمت واقعی ارز بیش از این بوده و دولت به ارز یارانه می‌دهد و آن موضوع عاملی برای افزایش قیمت نرخ ارز کنیم قطعا یک جانبه نگاه کردن به مسئله است.

اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند وضعیت تورم چگونه می شود؟

وی با بیان اینکه باید به عوامل بسیار زیادی که از قیمت ارز تأثیر پیدا می‌کنند، توجه کرد، ادامه داد: اگر قیمت ارز افزایش پیدا کند وضعیت تورم چگونه می شود و وضعیت تورم قدرت خرید مردم را به کجا می رساند؟ آیا در آن زمان مجبور نمی شویم حقوق  کارمندان را اضافه کنیم؟ آیا مجبور نمی شویم حقوق بازنشستگان را آن هم با یک فاصله زمانی طولانی، اضافه کنیم؟

مفتح با اشاره به اینکه در چندین سال قبل افراد به دنبال این بودند که بازنشستگی قبل از موعد بگیرند، یادآور شد:حتی یک امتیازی که به ایثارگران داده می شد بازنشستگی قبل از موعد آنها بود، اما اکنون همان ایثارگران علاقمند هستند که به کار بازگشت پیدا کنند و در تنظیم برنامه 5 ساله ششم ما درخواست‌های زیادی داشتیم که کسانی که کمتر از 30 یا 35 سال خدمت کردند و بازنشسته قبل از موعد شدند بتوانند اعاده به کار شوند، به این دلیل که حقوقی که در زمان بازنشستگی آنها حقوق مناسبی بود هم اکنون با این تورم‌ها حقوق مناسبی برای اداره زندگی نیست.

افزایش قیمت دلار قدرت خرید مردم را کاهش می دهد

 وی با بیان اینکه این یکی از ابعاد افزایش قیمت ارز و دلار است که تورم ایجاد کرده و قدرت خرید را کاهش می دهد، افزود: یکی از درخواست ها از سیاست گذاران اقتصادی کشور این بوده که همه جانبه مسئله را ببینند و فقط بر اساس یک عامل تصمیم گیری نکنند، چراکه نتیجه تصمیماتشان زندگی میلیون‌ها میلیون انسان را تحت تأثیر قرار می دهد و تورم زیادی را به جامعه تحمیل کند و حقوق بگیران وبازنشستگان که درصد بالایی از جامعه را تشکیل می‌دهند متضرر شوند.

سخنگوی کمیسیون برنامهف بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت موظف است یک برنامه جامع اقتصادی داشته باشد، تصریح کرد: دلار باید قیمت مناسب خودش را داشته باشد، اما دولت موظف بوده که یک برنامه جامع داشته که یکی از مهمترین عواملش نیز رعایت حقوق مردم محروم، کارمندان، بازنشستگان است تا اقتصاد به ثبات برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet