پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1388/04/23 18:10:00
سرویس کمیسیون ها

پاسخ رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به نامه معاون رییس جمهور

**در پی انتشار نامه معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور به رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح دوفوریتی اصلاح بند ۶۰ قانون بودجه سال ۱۳۸۸ کل کشور، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات طی نامه‌ای به مفاد آن پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، متن پاسخ "رضا عبداللهی" به نامه "امیرمنصور برقعی" به این شرح است:

 

جناب آقای برقعی

معاون محترم برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور

سلام‌علیکم

احتراماً بازگشت به نامه‌شماره 17741 مورخ 9/4/88 جناب‌عالی خطاب به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و انتشار همزمان آن از طریق رسانه‌ها در خصوص طرح دو فوریتی اصلاح بند 60 بودجه سال 1388 وبا عنایت به مفاد نامه مبنی بر 1-ایجاد مشکلات عدیده‌اعتباری برای دستگاه‌های اجرایی به دلیل کاهش اعتبارات

2-ایجاد مشکلات اجرایی برای معاونت مذکور و سایر دستگاه‌ها به دلیل ضرورت تجدید و اصلاح موافقت نامه‌های مبادله‌شده

3-قول مساعد برای جبران کسری اعتبارات برخی دستگاه‌ها که مواجه با کاهش فاحش اعتبار شده‌اند.

 توجه جناب‌عالی را به نکات ذیل جلب می‌نماید:

الف: همانگونه که مستحضرید دولت در لایحه بودجه سال 1388 کل کشور مجلس قبل از تصویب لایحه هدفمندشدن یارانه‌ها مبلغ 8500 میلیارد تومان از منابع بودجه عمومی را از محل افزایش حامل‌های انرژی منظور نموده بود و در زمانی که مشخص شد که درهر صورت کمیسیون مبلغ 8500 میلیارد را به حدود 5000میلیارد تومان کاهش داده است. ریاست محترم جمهور طی نامه‌ای خواستار حذف کامل این مبلغ از لایحه شدند. با این وصف علی‌رغم این که جناب‌عالی مطمئناً در تهیه و ارسال نامه رییس جمهور محترم نقش مهمی داشته‌اید چگونه از عدم تراز بودجه گلایه می‌نمایید.

ب: علی‌رغم این که تعداد زیادی از همکاران کمیسیون تلفیق اصرار داشتند که طی حکمی دولت موظف به کاهش اعتبارات هزینه‌ای با درصد مساوی گردد. اما به اصرار هیات رییسه کمیسیون و به گمان این که معاونت برنامه‌ریزی ریاست محترم جمهور در ابلاغ بودجه براساس تدبیر و تعادل عمل خواهد نمود اختیار نحوه کاهش به عهده دولت گذاشته شد.

ج: مجلس شورای اسلامی به دلیل کاهش غیرمتعارف بودجه بعضی از دستگاه‌های اجرایی در لایحه بودجه 1388 نسبت به عملکرد 1387 اعتبارات عمرانی را حدود 18000 میلیارد ریال و اعتبارات هزینه‌ای را حدود 8000میلیارد ریال افزایش داد که این اعداد به نسبت کل بودجه حدود 5/2./. می‌باشد. در این بخش بایستی یادآوری نماییم که دولت بودجه بعضی از دستگاه‌ها را تا حدود 055/0 کاهش داده است.

حال چگونه است که جناب‌عالی کسر03/0 بودجه هر دستگاه را ناگوار تلقی می‌نمایید. اما ساقط کردن بعضی از دستگاه‌ها را با کسر055/0 بودجه سال گذشته طبیعی و غیرسیاسی تلقی می‌نمایید.

د: همان گونه که اطلاع دارید در سال‌های گذشته بلا استثناء هر ساله دولت در نیمه دوم سال لایحه اصلاحیه بودجه و بعضاً متمم بودجه را جهت افزایش بودجه جاری و کاهش بودجه عمرانی به مجلس تقدیم نموده است. تنها در سال گذشته لایحه کسری بودجه جاری شما بالغ بر 60000 میلیارد ریال بود و از طرفی بر هر فرد صاحب خردی مشخص است که اگر تمامی کاهش 03/0 بودجه هر دستگاه موضوع طرح دوفوریتی مربوط به حقوق هم باشد اختلال به بخشی از حقوق اسفندماه کارمندان می‌رسد و مطمعناً قبل از اسفندماه دولت مانند سال‌های گذشته لایحه اصلاحیه بودجه خود را به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد نمود.

ه- قبل از وصول رسمی آیین‌نامه اجرایی بند 60 ماده واحده در جلسه رسمی کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات به معاون بودجه و مدیران معاونت برنامه‌ریزی یادآوری شد که در اجرای این بند تعادل و انصاف را بدون ملاحظات حاشیه‌ای رعایت نمایند. اما متاسفانه پس از وصول آیین‌نامه اجرایی این بند مشاهده شد که تغییرات و مصوبات مجلس بعضاً تا 0100/0  کن‌لم یکن شده است. که به چند مورد اشاره می‌گردد.

نیروی مقاومت بسیج- حقوق مستمری‌ جانبازان 010/0 تا 024/0 درصد، کمک به رزمندگان دارای بیش از یک سال حضور در جبهه‌، کمیته امداد امام خمینی‌(ره)، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، بنیاد بیماری‌های خاص، سازمان امور مالیاتی، گمرک ایران، قوه‌قضائیه، مراکز فرهنگی و حوزه‌های علمیه، شورای نگهبان، دیوان محاسبات کشور، مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، حال طراحان طرح دو فوریتی براین اعتقادند که مبلغ مذکور بایستی از اعتبار 264  دستگاه و با درصد یکسان (حدود03/0) کسر شده که این به انصاف و عدالت نزدیک‌تر است و قابل جبران نیز می‌باشد.

و: موضوع اصلاح موافقت نامه‌ها باتوجه به راه کارهای قانونی در تخصیص بودجه و این که معمولاً هیچ سالی دولت امکان تخصیص صد درصد بودجه را به تمامی دستگاه‌های اجرایی نداشته با درایت و توانمندی همکارانتان در معاونت برنامه‌ریزی انشاء ا.. بدون ایجاد مشکل حل خواهد شد.

ز: در بخش دیگری از نامه جناب‌عالی اعلام نموده بودید که مشکل به وجود آمده برطرف خواهد شد. تمامی نگرانی نمایندگان محترم در عدم رفع مشکل توسط جناب‌عالی است. در صورتی که در فرصت پیش آمده این مشکل با ضمانت اجرایی مطمئن (  اصلاح آیین‌نامه‌ اجرایی و ابلاغ رسمی اعتبار هر یک از دستگاه‌ها) که از اختیارات دولت می‌باشد حل گردد طرح مورد بحث نیز با سازوکار آیین‌نامه‌ای در راستای اقدامات انشاء ا.. مثبت جناب‌عالی اصلاح خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet