هدر موبایل
1396/06/21 07:28:21
سرویس اجتماعی
خانه‌ملت گزارش می دهد؛

توقف کسر خدمت فرزندان ایثارگر پشت درهای ستاد کل/ مجلس از اجرای قانون کوتاه نمی‌آید

قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر که بیش از شش ماه از تصویب آن می‌گذرد همچنان به دلیل مخالفت‌های مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح اجرا نشده است.
توقف کسر خدمت فرزندان ایثارگر پشت درهای ستاد کل/ مجلس از اجرای قانون کوتاه نمی‌آید قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر که بیش از شش ماه از تصویب آن می‌گذرد همچنان به دلیل مخالفت‌های مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح اجرا نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/59052.jpg توقف,کسر,خدمت,فرزندان,ایثارگر,پشت,درهای,ستاد,کل/,مجلس,از,اجرای,قانون,کوتاه,نمی‌آید Icana

خبرگزاری خانه‌ملت- گروه اجتماعی- فاطمه رضائی؛ در جریان بررسی و تصویب قانون برنامه ششم توسعه و بندهای مربوط به ایثارگران کش و قوس‌های بسیاری شاهد بودیم؛ به نوعی که این بندها برای چندین مرتبه در کمیسیون تلفیق برنامه بررسی و تصویب و به صحن علنی ارایه شد اما به مراتب با مخالفت‌هایی رو به رو می‌شد.

تصویب قانون کسر خدمت سربازی بعد از کش‌وقوس های فراوان

سرانجام بندهایی مرتبط با ایثارگران قانون برنامه ششم توسعه با اصلاحات فراوان و ملاحظات بسیار به تصویب رسید، یکی از مهم‌ترین بندهای این بخش مرتبط با کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر بود که روزنه‌هایی از امید را در دل فرزندان ایثارگر روشن ساخت، در حقیقت بر اساس بند 11 ماده 103 قانون برنامه ششم توسعه فرزندان رزمندگان با سابقه حضور در جبهه به ازای هرماه حضور یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه، فرزندان آزادگان به ازای هرماه اسارت یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه و فرزندان جانبازان به ازای هردرصد جانبازی یک ماه کسر خدمت از نظام وظیفه برخوردار شدند.

با این حال بر اساس قوانین گذشته و بالادستی کشور شرطی هم برای اجرای این قانون به بند مذکور اضافه گردید، به نحوی که تنها در صورت تایید ستاد فرماندهی کل قوا کسر خدمت سربازی به شرح بالا شامل حال فرزندان ایثارگر شود. در نهایت رئیس جمهور اواخر تیر ماه سال جاری دستور اجرای قانون برنامه ششم را صادر کرده این بخش از قانون که واکنش‌های متعددی را به همراه داشت همچنان مسکوت مانده است.

موافقت نمایندگان با خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگر

نمایندگان در جریان تصویب قانون بودجه سال 96 نیز به دولت اجازه دادند کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت‌ سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به‌صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال ١٣٩۶ تسویه می‌شود، معاف کنند که در این راستا بندی را به فرزندان ایثارگران مشمول ماده(۴۵) قانون خدمت وظیفه عمومی اختصاص دادند لذا این افرد علاوه بر امتیاز مذکور در این ماده مشروط به عدم غیبت آنها و نیز انجام خدمت وظیفه عمومی پدر آنان با هر مقطع تحصیلی، مشمول ردیف اول جدول با اعمال پنجاه‌درصد(۵۰%) تخفیف شدند.

تعلل در اجرای قانون کسر خدمت به دلیل کارهای کارشناسی

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح اما بعد از ابلاغ قانون برنامه ششم توسعه گفت که مصوبه کسر خدمت فرزندان ایثارگر در برنامه ششم توسعه، هنوز تعیین تکلیف نشده، چرا که نیازمند یک اقدام کارشناسی است، این در حالی بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی اذعان دارند در جریان بررسی و تصویب قانون، اقدامات کارشناسی انجام رگفته است.

علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به اظهارات سردار کمالی گفت: ستاد کل نیروهای مسلح به بهانه انجام کار کارشناسی، ابهام در قانون یا مسائل درون سازمانی نباید از اجرای قانون کسرخدمت فرزندان ایثارگر خودداری کند زیرا ماده مرتبط با کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر در برنامه ششم توسعه در کمیسیون‌های تخصصی به کمک نمایندگان حقوقی و پارلمانی ستاد کل نیروهای مسلح مورد ارزیابی دقیق و کارشناسی قرار گرفته است.

ورود فراکسیون ایثارگران مجلس و برگزاری جلسات رایزنی برای اجرای قانون

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو فراکسیون ایثارگران مجلس اما با انتقاد از تعلل ستاد کل نیروهای مسلح در اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر، می‌گوید که این قانون به خدمت رهبری جهت تایید هنوز ارسال نشده است. البته شواهد به گونه‌ای است که موضوع این ماده پیش از آنکه به رهبری ارایه شود با مخالفت مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح مواجه شده است زیرا حسن نوروزی رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس چندی پیش گفت: فراکسیون ایثارگران مجلس جلسه‌ای با مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح داشت که به دنبال آن مسائل و علل تعلل ستاد کل نیروهای مسلح برای اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر مطرح و بررسی شد.

ایراد اشکالات اجرای قانون از زبان مسئولان ستاد کل؛ پادگان‌ها خالی می‌شود

نماینده مردم بهارستان و رباط‌کریم در مجلس شورای اسلامی، می گوید: مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح بر این باورند که با اجرای این قانون به دلیل معافیت یا کسر خدمت تعداد بسیاری از فرزندان ایثارگر، پادگان‌ها خالی از سرباز خواهد شد بنابراین تقاضا کردند آماری مبنی بر مشمولین این قانون ارایه شود.

نوروزی می‌گوید که مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح معتقدند 60 تا 70 هزار مشمول این قانون وجود دارد در حالی که این آمارها درست نیست در صورتی که آمار تمامی مردان، زنان و ایثارگران و رزمنده‌هایی که وارد دانشگاه شدند 30 هزار نفر هستند لذا از این مجموع تعداد اندکی مشمول کسر خدمت سربازی می‌شوند.

درخواست فراکسیون ایثارگران از وزیر دفاع دولت دوازدهم برای اجرای قانون و ارایه نامه‌ای به هیات رئیسه

فراکسیون ایثارگران برای اجرای این قانون ساکت نماند و به پیگیری های خود ادامه داد تا جایی که دوشنبه ۶ شهریور ماه با وزیر دفاع نیز جلسه‌ای برگزار کردند و در این جلسه به موضوع اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر تاکید کردند.

این کش و قوس‌ها برای اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر تا جایی پیش رفت که بعد از تذکرات بسیار نمایندگان مجلس، ارائه نامه جمعی از نمایندگان به هیأت رئیسه مجلس و برگزاری جلسات فراکسیون ایثارگران با رئیس مجلس در نهایت به برگزاری جلسه‌ای در هفته گذشته بین مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح و نمایندگان مجلس ختم شد.

برگزاری جلسه تخصصی نمایندگان با مسئولان ستاد کل/ مخالفت ستاد با اجرای قانون و درخواست تقلیل کسر خدمت ماحصل این جلسه

حسن نوروزی در توضیح این جلسه یادآور شد که متاسفانه مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح با اجرای قانون خرید و کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر مخالفت کردند، وی می‌گوید که مسئولان ستاد کل بر این باورند که قانون باید اصلاح شود به نوعی که به جای یک ماه کسر خدمت به ازای یک ماه حضوردر جبهه یا اسارت باید 9 روز کسر خدمت در نظر گرفته شود کما اینکه خرید خدمت سربازی فرزندان ایثارگر هم به کلی منتفی شود.

نوروزی معتقد است: ستاد کل نیروهای مسلح ابتدا باید نسبت به اعلام آمار دقیق و رسمی مشمولان غایب اقدام کند و بعد از آن مجددا در مورد اجرا یا عدم اجرا یا اصلاح قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر تصمیم گیری کند. البته وی گفته است که نتیجه جلسه اخیر به رئیس مجلس ارایه شده تا قانونگذاری هم تصمیمات اساسی و موثری برای این قانون اتخاذ کند.

تاکید مقام معظم رهبری بر حل موضوع

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی در مورد اذن مقام معظم رهبری برای اجرای این قانون نیز گفته است که مسئولان ستاد کل اذعان دارند که نامه‌ای به ایشان زدند و مقام معظم رهبری فرمودند موضوع را حل کنید، اما مسئولان ستاد کل حل موضوع را به معنی اصلاح قانون تعبیر کردند در صورتی که مشکل به شیوه‌ای دیگر هم حل می‌شود.

اصرار نمایندگان بر کوتاه آمدن ستاد کل برای اجرای قانون/ ستاد باید علمدار اجرای قانون کسر خدمت باشد

با این حال علی‌اکبر کریمی سخنگوی فراکسیون ایثارگران مجلس تاکید دارد که نمایندگان به دنبال اجرای قانون بدون تغییر هستند اما ستاد کل را نمی‌توان اجبار کرد زیرا اجرای قانون مشروط به اذن رهبری است با این حال ستاد کل باید موضع خود درباره اجرا یا عدم اجرای قانون را رسما به مجلس اعلام کند.

امیر خجسته نماینده ایثارگر مجلس اما از این اتفاقات گلایه می‌کند و می‌گوید: از مسئولان ستاد کل انتظار می‌رود قانون را اجرا و به قانون تمکین کنند زیرا ستاد کل باید علمدار اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر باشد.

ارایه نتیجه آخرین جلسه به رئیس مجلس برای اتخاذ تصمیم نهایی/ قانون اجرا یا اصلاح شود

حال بعد از این باید در انتظار بود تا گزارش جلسه اخیر به رئیس مجلس ارایه و تصمیم نهایی برای نحوه اجرای قانون کسر خدمت سربازی فرزندان ایثارگر گرفته شود، ادامه وضعیت کنونی قطعا به نفع مسئولان اجرایی و مردم نخواهد بود، ایثارگران قشر فداکار جامعه هستند که برای دفاع از سرزمین خود از جان خود گذشتند و به اعتقاد نمایندگان مجلس کسر خدمت سربازی فرزندان این افراد تنها می واند بخشی از دردها و آلام آنان را التیام بخشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet