روز مجلس
1388/04/24 18:18:00
سرویس کمیسیون ها
گزارش خانه‌ملت از واکنش نمایندگان به سقوط هواپیمای مسافری

جلسه ویژه کمیسیون عمران برای بررسی سانحه هوایی

**رییس کمیسیون عمران مجلس از تشکیل جلسه کمیسیون عمران با حضور وزیر راه در اوایل هفته آینده خبر داد.

هواپیمای مسافربری توپولوف وابسته به شرکت کاسپین امروز در نزدیکی قزوین سقوط کرد.

این هواپیما از فرودگاه امام خمینی(ره) پرواز خود را به مقصد ایروان آغاز کرد که متاسفانه شانزده دقیقه پس از پرواز با سقوط در قزوین پرواز آن ناتمام ماند.

باتوجه به اهمیت موضوع و کشته شدن 168 تن از هموطنان ایرانی خبرگزاری خانه ملت گفتگویی با چند تن از نمایندگان کمیسیون عمران مجلس انجام داده است.

 

جلسه ویژه

کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی علی‌رغم آن که مجلس در ایام تعطیلات تابستانی به سر می‌برد برای بررسی این موضوع اوایل هفته آینده جلسه ویژه‌ای را تشکیل خواهد داد.

محمد حسین مقیمی رییس کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: کمیسیون عمران مجلس در خصوص بررسی و علل سقوط هواپیمای توپولوف  اوایل هفته آینده تشکیل جلسه خواهد داد.

مقیمی اظهار داشت: این جلسه با حضور حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری، علی ایلخانی سرپرست سازمان هواپیمایی کشور و رییس شرکت هواپیمایی کاسپین برگزار خواهد شد.

 

پیگیری مجلس

عضو هیات رییسه کمیسیون عمران گفت: کمیسیون عمران با دعوت از وزیر راه و ترابری سانحه هوایی را پی‌گیری خواهد نمود.

امین شعبانی در گفت‌وگو با خبرنگار خانه‌ملت ادامه داد: به لحاظ نقش نظارتی مجلس می‌توان گام‌های اساسی و مفیدی را در جلوگیری از سوانح هواپیمایی برداریم.

وی در خصوص این حادثه گفت: اول از هر مسئله‌ای با مراجعه‌ به جعبه سیاه می‌توان بررسی نمود که این حادثه به چه دلیلی اتفاق افتاده است.

نماینده سنندج اظهار داشت: به لحاظ نقش نظارتی که مجلس ایفا می‌نماید می‌توان گام‌‌های اساسی و مثبت فراوانی را برای جلوگیری از این گونه حوادث برداشت.

 

جلوگیری از حادثه

عضو کمیسیون عمران گفت: راهکارهای کارشناسی می‌توان از بروز حوادث هواپیمایی جلوگیری کرد.

محمد رضا صابری در گفتگو با خبرنگار خانه ملت اظهار داشت: برای جلوگیری از به وجود آمدن حوادث باید به استانداردهای بین‌المللی پرواز نزدیک شویم.

وی با بیان این که باید برای جلوگیری از به وجود آمدن این گونه حوادث به استانداردهای بین‌المللی پرواز نزدیک شویم افزود: اگر چه در حال حاضر نیز مقررات استاندارد را رعایت می‌نماییم اما از ضریب ایمنی پرواز پایین‌تری در سطح بین‌المللی برخوردار هستیم. که باید آن را جبران نماییم.

عضو کمیسیون عمران در ادامه افزود: با کارهای کارشناسی در کمیسیون عمران مجلس می‌توان از بزوز این حوادث پیش‌گیری نمود.

وی افزود: باید دراین زمینه راهکار اساسی ارائه نمود و تنها به ابراز تاسف بسنده نکنیم.

 

ایمنی پروازها

سخنگوی کمیسیون عمران هم با ابراز تاسف از سانحه هواپیمایی به وجود آمده گفت : مجلس باید شرکت‌های هواپیمایی را مجبور کند تا از هواپیماهای استاندارد استفاده نمایند.

ابوالقاسم رحمانی عضو هیات رییسه کمیسیون عمران در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص سوانح هواپیمایی و پیشگیری از این حوادث هم گفت: باید در کار خرید هواپیما دقت بیشتری صورت پذیرد و هواپیماهایی که استاندارد نیستند اجازه پرواز داده نشود.

وی با بیان اینکه مجلس باید بر روی ایمنی پروازها تاکید بیشتری نماید گفت : در این زمینه  مجلس خواستار ایمنی پروازهادر رده بالاتری  می باشد .

سخنگوی کمیسیون عمران ضمن ابراز تاسف از سانحه هواپیمایی به وجود آمده افزود: این نکته نیز مهم است که ما در تحریم هستیم ونمی توانیم قطعات و هواپیماهای جدید و مناسبی را تهیه نماییم و  این مساله در پروازها و سوانح به وجود آمده نیز تاثیرگذار می‌باشد.

رحمانی با اشاره به قیمت بالای بلیط‌های هواپیمایی گفت: باتوجه به این مسائل مجلس باید شرکت‌های هواپیمایی را مجبور نماید تا از هواپیماهای استاندارد استفاده نمایند.

وی همچنین به ساعت کار بالای پرواز هواپیماها اشاره کرد و افزود: متاسفانه به طور متوسط هر دو سال یک بار با این مساله روبرو هستیم و تکنولوژی به کار رفته در هواپیماهای روسی بسیار پایین‌ می‌باشد.که باید در این زمینه  راهکار های اساسی را دنبال نماییم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet