شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1388/04/26 21:12:00
سرویس سیاسی
در گفتگوی خانه ملت با نمایندگان مجلس بررسی شد

استان سی و یکم، راهگشای مشکلات پایتخت و کرج

**نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، ایجاد استانی با محوریت این شهر را راهی برای برون رفت از مشکلات ساختار اداری کرج و مناطق اطراف آن می دانند.

اما برخی دیگر از نمایندگان چنین طرحی را نه تنها ضروری نمی دانند بلکه حتی برخی معتقدند که تحقق آن می تواند مسایل و مشکلات دیگری را نیز برای این شهرها و تهران در پی داشته باشد.

تنی چند از نمایندگان موافق و مخالف در گفت و گو با خانه ملت، از دلایل موافقت یا مخالفت خود با ایجاد استانی جدید با محوریت کرج سخن گفتند.

 

ساماندهی تشکیلات اداری کرج ضروری است

"فاطمه آجرلو" گفت: میزان رشد جمعیت کرج و عدم قدرت پاسخگویی ادارات نشان دهنده نیاز مبرم به ساماندهی و ارتقاء تشکیلات اداری این شهر است.

نماینده مردم کرج و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مهمترین مسائلی که در ابتدای مجلس هفتم مورد توجه برخی از نمایندگان قرار گرفت، تحقیق و پژوهش راجع به شرایط ادارات غرب استان تهران به ویژه کرج بود.

وی افزود: براین اساس کارگروهی تعریف شد که بحث تشکیلات اداری کرج را مورد بررسی قرار دهد، حتی دو پایان نامه‌ کارشناسی ارشد نیز در این زمینه تهیه گردید و در واقع از تمام جوانب این مسئله مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گرفت.

فاطمه آجرلو تصریح کرد: نتیجه این تحقیقات نشان دهنده نیاز مبرم  به ساماندهی و ارتقاء تشکیلات اداری کرج بود که در سفر رییس جمهور در سال 85، در هیات دولت مطرح و طرح جامع ساماندهی استان تهران مصوب شد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح متاسفانه با فراز و فرودهای زیادی مواجه شد و اراده‌ای برای انجام این کار وجود نداشت در حالی که آقای احمدی‌نژاد نسبت به ضرورت این امر کاملاً توجیه بودند.

وی ادامه داد: تا این که در بحث تقسیمات کشوری وزارت کشور، این موضوع در دستور کار قرار گرفت و لایحه آن تهیه شد منتهی در یک برهه زمانی به دلیل تغییرات در وزارت کشور بررسی این لایحه به تعویق افتاد.

آجرلو یادآور شد: در پایان سال 87 کار این لایحه به اتمام رسید اما این بار با مخالفت‌ رییس جمهور مواجه شد چون آقای احمدی‌نژاد معتقد بودند به دلیل نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری ممکن است شائبه بهره‌برداری انتخاباتی از این اقدام به وجود آید.

نماینده کرج ضمن تقدیر از رییس جمهور و مسئولین وزارت کشور به دلیل پیگیری لایحه تشکیل استان البرز اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با تصویب این لایحه زمینه رفع مشکلات این منطقه را ایجاد  کنند.

 

استان شدن، تنهاراه ارتقاساختار اداری کرج

نماینده کرج گفت: در سیستم مدیریتی ما، راهی جز استان شدن برای ارتقا‌ء ساختارهای اداری تعریف نشده است.

"عزیز اکبریان" تصریح کرد: جمعیت 14میلیونی شهر تهران باعث شده است، مشکلات منطقه غرب استان تهران که 4 میلیون جمعیت را در خود جا داده، همچنان حل نشده باقی بماند.

وی افزود: ساختار ادارات کرج با 2 میلیون جمعیت، شبیه ساختار ادارات یک شهرستان 200هزار نفری است و به هیچ عنوان این ادارات جوابگوی این جمعیت نیستند.

نماینده مردم کرج و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: باتوجه به مشکلات عدیده مردم در این مناطق، کارشناسان وزارت کشور بررسی‌های دقیقی را برای یافتن راهکار مناسب انجام دادند و نتیجه این شد که تنها راه ارتقاء ساختار اداری موجود در این مناطق استان شدن آن است؛ چون به دنبال استان شدن، هم اعتبارات و هم اختیارات دستگاه‌ها افزایش می‌یابد.

اکبریان تاکید کرد: به عنوان مثال دامغان با 150 هزار نفر جمعیت یک شهرستان است و یک فرماندار دارد و کرج نیز که 2 میلیون نفر جمعیت دارد یک فرماندار دارد، سوالی که اینجا مطرح می‌شود آن است که، آیا اختیارات این دو فرماندار باید یکسان باشد.

نماینده کرج و اشتهارد یادآور شد: ویژگی‌های شهرستان کرج چه از بعد جمعیت و چه از نظر زیرساخت‌ها، ضرورت استان شدن آن را تایید می‌کند.

اکبریان ضمن تشکر از هیات دولت برای تهیه لایحه تشکیل استان البرز، افزود: امیدواریم با این تصمیم شجاعانه دولت، مشکلات مردم در این مناطق هر چه زودتر رفع شود.

 

افزایش استان‌ها مغایر با کوچک شدن دولت نیست

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به دلیل این که زمینه خدمات رسانی دولت به مردم را بیشتر می‌کند، مغایر با نگاه مجلس در جهت کوچک شدن دولت و ادغام وزارتخانه‌ها نیست.

"حسین سبحانی‌نیا" در خصوص لایحه تشکیل استان البرز با محوریت کرج که قرار است به زودی تقدیم مجلس شود، اظهار داشت: در شرایط مدیریت فعلی و ساختار سیاسی کشور، اعتبارات براساس تقسیمات کشوری اختصاص می‌یابد.

وی افزود: از سوی دیگر تبدیل شدن یک منطقه به استان، باعث توجه بیشتر مسئولین و توسعه و رشد بیشتر آن خواهد شد.

سبحانی‌نیا خاطرنشان کرد: البته عدالت این است که مسئولین زمینه رشد مناطق کشور را باتوجه به استعدادها و ظرفیت‌هایشان فراهم نمایند.

نماینده نیشابور یادآور شد: با تبدیل یک شهرستان به استان، همه وزارتخانه‌ها موظف می‌شوند ادارات کل خود را در آن منطقه فعال کنند و سایر دستگاه‌ها نیز به همین ترتیب.

 وی افزود: براین اساس تبدیل یک اداره به اداره کل اعتبارات و تجهیزات بیشتری نیاز دارد همچنین اختیارات بیشتری نیز خواهد داشت.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: در واقع در ساختار سیاسی و مدیریتی فعلی کشور، تزریق اعتبارات براساس ارتقاء مناطق صورت می‌گیرد و این انگیزه‌ای برای استان شدن است.

وی با بیان این که برخی مناطق کشور در حال حاضر متقاضی استان شدن هستند، گفت: اگر منطقه‌ای از نظر جمعیت، وسعت، ظرفیت‌ها و زیرساخت‌ها، شرایط لازم برای تبدیل شدن به استان را داشته باشد، این اقدام خوبی است و زمینه بالندگی کشور را فراهم می‌کند.

سبحانی‌نیا اظهار داشت: تشکیل استان البرز هم بار استان تهران را سبک می‌کند و هم باعث توجه بیشتر مسئولین و فراهم آمدن زمینه رشد عمرانی، فرهنگی، سیاسی به این منطقه خواهد شد.

وی در خصوص لایحه تشکیل استان البرز که قرار است به زودی تقدیم مجلس شود، تاکید کرد: با وجود این که مجلس در جهت کوچک شدن دولت و ادغام وزارتخانه‌ها حرکت می‌کند، اما بحث افزایش استانداری‌ها و فرمانداری‌ها به دلیل این که زمینه خدمات رسانی دولت به مردم را بیشتر می‌کند، مغایر با این نگاه مجلس نیست.

 

پیشنهادی برای تقسیم تهران به 3 استان

نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی گفت: برای حل مشکلات استان تهران و شهرستان‌های اطراف، تقسیم این استان به سه استان تهران مرکزی، تهران غربی و تهران شرقی ضروری است.

"حسن‌نوروزی"  در خصوص لایحه تشکیل استان البرز خاطر نشان کرد: اداره یک استان 14 میلیونی مثل تهران، توسط یک استاندار امری ناممکن است و ما طی سال‌ها شاهد بودیم که بسیاری از مدیران در دوره مسئولیت خود یک بار هم شهرستان‌های استان تهران همانند فیروزکوه، نظرآباد و یا رباط کریم را ندیده‌اند.

وی با بیان این که گستردگی استان تهران باعث ظلم مضاعف به شهرستان‌های اطراف تهران شده است، افزود: در حالی که براساس قانون اگر یک روستا 10هزار نفر جمعیت داشته‌ باشد باید به شهر ارتقاء پیدا کند، اما روستاهایی همانند خیرآباد با 30هزار نفر جمعیت وجود دارند که در همین سطح رها شده‌اند.

نماینده رباط کریم تاکید کرد: برای حفظ تهران و رسیدگی به شهرستان‌های اطراف آن ضرورت دارد استان تهران به 3 استان تهران غربی به مرکزیت کرج، تهران شرقی به مرکزیت ورامین و تهران مرکزی با مرکزیت ری و شمیرانات تقسیم شود.

نوروزی گفت: اگر این طرح اجرایی شود، می‌توانیم یک نفس کشی برای تهران و شهرستان‌های اطراف آن ایجاد کنیم در غیر این صورت به نظر نمی‌آید در اداره این شهرستان‌ها توفیقات چندانی به دست آوریم.

وی با تاکید بر این که باید اصول مدیریت شهری را بر یک پایه قانونی قرار دهیم، یادآور شد: به نظر می‌رسد اگر نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی به این موضوع واقع بینانه نگاه کنند، مانعی برای تصویب این قانون وجود نداشته باشد.

 

مدیریت مجزای تهران و کرج مشکل آفرین است

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به لایحه تشکیل استان البرز گفت: باتوجه به وابستگی‌های تهران و کرج، اداره دو شهرستان در قالب دو مدیریت مشکل آفرین است.

"اسماعیل کوثری" اظهار داشت: به نظر می‌رسد لایحه تشکیل استان البرز به مرکزیت کرج پس از بررسی‌های کارشناسی در دولت تهیه و تصویب شده است؛ اما جابه‌جایی جمعیتی که شبانه روز بین این دو منطقه صورت می‌گیرد نشان‌ دهنده وابستگی به تمام معنای تهران و کرج است.

نماینده مردم تهران، خاطر نشان کرد: در طول هفته جمع کثیری از ساکنین کرج برای کار و تحصیل به تهران تردد می‌کنند و در پایان هفته نیز تعداد زیادی از تهران به کرج و اطراف آن می‌روند و بعید می‌دانم با استان شدن کرج، از این وابستگی کاسته شود؛ بنابراین اداره این دو شهرستان تحت قالب دو مدیریت مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد.

کوثری گفت: البته نظر دادن در خصوص این موضوع را باید به بعد از طرح لایحه در مجلس و شنیدن استدلال‌های موافقان و کارشناسان دولت موکول کرد

 

تشکیل استان البرز توسعه دولت را درپی دارد

نماینده مردم شهریار در مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل استان البرز نه تنها بار مالی فراوانی به دوش دولت تحمیل می‌کند، بلکه توسعه دولت را نیز درپی خواهد داشت.

"حسین گروسی" خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد ظرف 2 یا 3 ماه آینده این لایحه در دولت نهایی شده و برای بررسی و تصویب به مجلس تقدیم شود.

وی افزود: نمایندگان غرب استان تهران پیشنهادی را در دیدار با رحیمی معاون حقوقی پارلمانی رییس جمهور مبنی بر تشکیل استانی از شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان، فردین و اشتهارد به مرکزیت کرج مطرح کردند و وزارت کشور مسئول بررسی این موضوع شد.

نماینده شهریارو ملارد یادآور شد:‌ مردم و نمایندگان رباط کریم، شهریار و ملارد مخالف قرار گرفتن در این استان هستند و بیشتر تمایل دارند یا به عنوان استانی مستقل یا جزء استان تهران باقی بمانند.

گروسی با بیان این که ضرورتی برای تشکیل استان البرز وجود ندارد، اظهار داشت: این مسئله نه تنها بار مالی فراوانی را به دوش دولت تحمیل می‌کند بلکه توسعه دولت را نیز درپی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: بهتر است بودجه تشکیل استان جدید در بخش‌های عمرانی و آبادانی و رفاه مردم هزینه شود چون تقویت همین ساختار اداری فعلی می‌تواند جوابگوی مشکلات مردم باشد.

گروسی گفت: پس از ارائه این طرح به مجلس، باید همه جوانب و تبعات آن مورد بحث و بررسی دقیق قرار گیرد تا خدای‌ ناکرده تصویب آن تنش‌های سیاسی، اجتماعی به دنبال نداشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet