هدر موبایل
1388/04/27 10:17:00
سرویس اقتصادی
بازرگانی و صنایع در یک وزارت

ادغامی برای حمایت از تولید

**ناهماهنگی‌های میان بخش صادرات و واردات و عرصه صنعت همواره یکی از عوامل تهدید کننده تولید داخلی بوده است.

این ناهماهنگی‌ها را در سال‌های اخیر به طور مشخص در بخش کشاورزی کشور شاهد بودیم.

اگرچه کوچک کردن دولت در استای برنامه چهارم توسعه کشور علت عمده ادغام سازمان‌های مختلف دولتی است اما این انتقاد را شاید بتوان سرمنشا پیشنهاد ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی دانست. پیشنهادی که به نظر می‌رسد، حمایت از صنعت و تولید داخل کشور اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف از ارائه آن باشد.

با چند تن از نمایندگان مجلس در مورد این پیشنهاد به گفت و گو نشستیم.

 

ادغام در شرایط فعلی مطلوب نیست

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی در آینده به نفع کشور خواهد بود، خاطرنشان کرد: اما این ادغام در شرایط فعلی مطلوب نیست و باید در آینده اجرایی شود.

"ارسلان فتحی‌پور" با اشاره به اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی گفت: وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی با توجه به خصوصی‌سازی، بیشترین اقدامات اجرایی خود را به دیگر بخش‌ها واگذار کرده‌اند.

نماینده مردم کلیبر و هوراند با بیان اینکه هر دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن به دنبال اهدافی مشترک هستند، تاکید کرد: این ادغام باید صورت گیرد اما در زمان فعلی مطلوب نیست.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با بیان این که اصلاح الگوی مصرف نیز یکی از شاخصه‌های آن کاهش تصدی‌گری دولت است گفت: با تصویب نهایی لایحه‌ هدفمندکردن یارانه‌ها،اجرایی شدن سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، به طور حتم از حجم فعالیت‌های دو وزارتخانه مذکور کاسته می‌شود و ادغام دو وزارتخانه یاد شده برای تقویت جایگاه نظارتی‌شان ضروری به نظر می‌رسد.

فتحی‌پور گفت: دولت باید طی بررسی برنامه پنجم توسعه و در راستای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی فعالیت‌های نظارتی خود را تقویت و اقدامات اجرایی را کاهش دهد و این اقدام نیز در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست و باید در بلند مدت اجرایی شود.

رییس کمیسیون اقتصادی در خاتمه گفت: بررسی ادغام دو وزارتخانه مذکور درکمیسیون اقتصادی انجام خواهد شد و در نهایت آنچه به صلاح کشور است تصویب خواهد شد.

 

کمیسیون مشترک مجلس و دولت تصمیم گیری کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: باید با تشکیل کمیسیون تخصصی بین دولت و مجلس ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی مورد بررسی قرار گیرد.

"احد خیری" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در راستای ورود به تجارت جهانی باید کوچک‌سازی و تصدی‌گری دولت محقق شود.

وی افزود: به دلیل گستردگی فعالیت این دو وزارتخانه، طرح ادغام آنها با یکدیگر، باید کار کارشناسی دقیقی از سوی دولت و مجلس صورت گیرد.

نماینده بستان آباد ضمن بیان این مطلب که باید دولت را در راستای تصدی‌گری خود تقویت کنیم، گفت: یکی از راهکارهای اصلی در این حوزه تقویت بخش خصوصی برای ورود به میدان و برعهده گرفتن امور است.

خیری تصریح کرد: باید جانب احتیاط را در نظر بگیریم و با تشکیل یک کمیسیون تخصصی بین دولت و مجلس جوانب ادغام دو وزارتخانه را بررسی کنیم، تا کاری را بدون برنامه انجام ندهیم که پس از چند سال بخواهیم آن را ترمیم کنیم.

 

گامی موثر به سمت شکوفایی صنعت

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن، ناهماهنگی‌های میان واردات و صنایع داخلی برطرف می شود.

حسین گروسی" گفت: قطعاً وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع و معادن باید هماهنگ با هم عمل کنند چراکه برخی از تصمیمات وزارتخانه بازرگانی می‌تواند اقدامات بخش صنعت را مختل ‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن گفت: ادغام دو وزارتخانه صنایع و بازرگانی از مدت‌ها در کمیسیون صنایع مجلس مطرح بوده و اخیراً نیز رییس جمهور در همایش صنعت‌گران پس از مطرح شدن این پیشنهاد بر روی آن صحه گذاشت و تاکید کرد که این دو وزارتخانه باید با هم ادغام شود.

نماینده شهریار، شهر قدس و ملارد با اشاره به برخی ناهماهنگی‌ها بین تصمیمات دو وزارتخانه مذکور گفت: برخی اقدامات وزارتخانه بازرگانی، از جمله افزایش و کاهش تعرفه‌های واردات و واردات بی‌رویه برخی کالاها صنایع داخلی کشور را با اختلال مواجه می‌سازد.

وی تاکید کرد: واردات باید با هماهنگی وزارتخانه صنایع و معادن انجام گیرد تا بخش صنعت داخلی ما نیز تقویت شود.

وی به عنوان مثال به واردات بی‌رویه لاستیک به داخل کشور و ورشکستگی تولید کنندگان این محصول اشاره کرد و گفت: چه لزومی به این حجم از واردات بی‌رویه است باتوجه به این که ما در کشور شرایط خوبی جهت تولید این محصول را داریم.

گروسی تصریح کرد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس به جد پی‌گیر ادغام دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن است چراکه این امر باعث شکوفایی صنعت در کشورمان نیز خواهد شد.

 

دخالت یک وزارتخانه در تولید و واردات به نفع کشور است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی وظایف تصدی گری وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع تغییر می‌یابد.

"شهریار طاهرپور" عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: هنگامی که وظایف یک دستگاه یا وزارتخانه تغییر می‌یابد ناخودآگاه ساختار آن هم تغییر می‌کند.

وی تصریح کرد: با اجرایی شدن سیاست‌های ابلاغی اصل 44 قانون اساسی وظایف تصدی‌گری دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع نیز تغییر یافت و تنها بخش‌های حمایتی و نظارتی برای این دو وزارتخانه باقی خواهد ماند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: اصولاً سابقه تاریخی کشورمان نشان دهنده این مطلب است که گرایش به واردات محصولات مختلف داریم و به دلیل این که هزینه‌هایی و اعتبارات بیشتر از طریق فروش نفت تعیین می‌شود، علاقمندیم که ازطریق واردات این خرج‌ها و هزینه‌ها صورت گیرد، که این مسئله نیز به تولیدات‌مان لطمه می‌زند.

طاهرپور افزود: اگر تنها یک وزارتخانه امر تولید و واردات را در اختیار داشته باشد به نفع کشور خواهد بود.

نماینده تویسر‌کان در خاتمه گفت: معتقدم که باید دولت لایحه ادغام این دو وزارتخانه را به مجلس تقدیم کند. در ادغام این دو وزارتخانه به دلیل این که وظایف وزارتخانه‌ها تغییر کرده تنها بخش بازرگانی و صنعت مهم نیست و باید لایحه‌ایی کامل تقدیم مجلس شود.

 

کاهش تصدی‌گری دولت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: ادغام دو وزارتخانه صنایع و بازرگانی تصدی‌گری دولت در امور اقتصادی را کاهش می‌دهد.

"شکور اکبرنژاد" گفت: ناهماهنگی‌هایی بین دو وزارتخانه بازرگانی و صنایع و معادن وجود دارد که در بسیاری از موارد سبب بروز مشکلات می شود.

وی تصریح کرد: این ادغام باعث ایجاد هماهنگی بیشتر بر سر اتخاذ سیاست‌های همگن اقتصادی و همسویی میان تدابیر و رویکردهای تجاری و صنعتی می شود.

وی با اشاره به تصدی‌گری دولت دربرخی کشورها، گفت: کل کارمندان کشور ژاپن 300هزار نفر است، در صورتی که کشور ما که از لحاظ جمعیتی تقریباً با کشور ژاپن همتراز است ،3 میلیون نیروی دولتی وجود دارد که روز به روز هم به تعداد آن اضافه‌ می‌شود.

عضو کمیسیون اقتصادی، ضمن بیان این مطلب که ادغام دو وزارتخانه، تداخلات بسیاری را ایجاد خواهد کرد، گفت: اکثر کشورها این گونه ادغامات را انجام داده‌اند، داشتن وزارتخانه زیاد در دنیای امروز کمک کننده نیست. لازم است با کارشناسی تمام جوانب در نظر گرفته و سپس ادغام صورت گیرد.

 

‌ادغام برای اقتصاد کشور مفید است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ‌ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و بازرگانی برای اقتصاد کشور مفید است.

"جمشید انصاری" گفت: ‌تجربه ادغام در سایر کشورها نشان داده است که در ابتدا ماموریت و وظایف وزارتخانه جدید باید تعریف شود و وظایف اضافه یا حذف یا به وزارتخانه دیگری محول شود.

نماینده مردم زنجان با بیان اینکه ‌داشتن وزارتخانه‌ها ی زیاد در دنیای امروز کمک‌کننده نیست، اظهار داشت: تعداد وزارتخانه‌ها در دنیا کم و اندازه وزارتخانه‌ها هم کوچک است.

انصاری خاطرنشان کرد: ‌وزارت بازرگانی وظایفی را بر عهده دارد که مربوط به سایر وزارتخانه ها می باشد و در صورتی که این وظایف به عهده دیگر وزارتخانه ها گذاشته شود میزان وظایف مشخص شده برای ان وزارتخانه محدود به یک سازمان خواهد شد.

وی بابیا ن اینکه  ادغام دو وزارتخانه در دنیا مرسوم است گفت : در کشورمان هم تا پیش از سال 1353 دو وزارتخانه مجزا در این حوزه  وجود نداشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet