خبرگزاری خانه ملت

پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1396/06/28 18:47:00
سرویس اجتماعی
خدادادی:

آمارهای مربوط به جمع‌آوری کودکان کار و متکدی قابل تایید نیست/ به کارگیری غیرقانونی اتباع بیگانه غیرمجاز در شهرداری تهران

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اغلب کودکان کار و متکدی خارجی به صورت غیرقانونی در کشور ساکن هستند، گفت: حضور غیرمجاز اتباع بیگانه و تکدی گری آنها نشانه ضعف دستگاه های مسئول به ویژه وزارت کشور است.
آمارهای مربوط به جمع‌آوری کودکان کار و متکدی قابل تایید نیست/ به کارگیری غیرقانونی اتباع بیگانه غیرمجاز در شهرداری تهران عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه اغلب کودکان کار و متکدی خارجی به صورت غیرقانونی در کشور ساکن هستند، گفت: حضور غیرمجاز اتباع بیگانه و تکدی گری آنها نشانه ضعف دستگاه های مسئول به ویژه وزارت کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106362437881.jpg آمارهای,مربوط,به,جمع‌آوری,کودکان,کار,و,متکدی,قابل,تایید,نیست/,به,کارگیری,غیرقانونی,اتباع,بیگانه,غیرمجاز,در,شهرداری,تهران Icana

سلمان خدادادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه جمع آوری 300هزار کودک کار و متکدی در پایتخت مورد تایید نیست و نهادهای رسمی آن را تایید نمی کنند، گفت: اینکه گفته می شود 70 درصد از این تعداد از اتباع بیگانه هستند نیز مورد تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان بهزیستی و مرکز آمار ایران نیست.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه کودکان کار و متکدی به یکی از معضلات کلان شهرهای کشور تبدیل شده است، گفت: در شهرهای کوچک به ندرت با این معضل مواجه هستیم اما در کلان شهرها به ویژه تهران نمود بیشتری دارد البته تکدی گری اتباع بیگانه نیز مزید برعلت شده است.

به دلایل حاکمیتی نمی‌توان با متکدیان غیرایرانی برخورد کرد

وی با یادآوری اینکه اغلب کودکان کار بی سرپرست و بدسرپرست هستند، تصریح کرد: اغلب این کودکان ایرانی و بخش اندکی از آنها خارجی هستند که تعداد زیادی از آنها به صورت غیرمجاز در کشور زندگی می کنند که بنا به دلایل حاکمیتی نمی توان با آنها برخورد کرد می طلبد کودکان کار و متکدی به صورت دائمی ساماندهی شوند نه موقت و مقطعی زیرا آسیب های جدی ناشی از آن کودکان و جامعه را تهدید می کند.

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم با بیان اینکه معضل کودکان کار و متکدی باید به صورت ریشه ای رفع و علت های آن رفع و آسیب شناسی شود، گفت: باید با علت های روی آوردن کودکان به تکدی گری مقابله کرد و تا زمانی که علل آن رفع نشود در زمینه رفع ریشه ای معضل کودکان متکدی و کار نمی توان موفق بود.

حضور غیرمجاز اتباع بیگانه و تکدی گری آنها نشانه ضعف دستگاه های مسئول به ویژه وزارت کشور است

این نماینده مردم در مجلس دهم، حضور غیرمجاز اتباع بیگانه و تکدی گری آنها در کشور نشانه ضعف دستگاه های مسئول به ویژه وزارت کشور است، تصریح کرد: می طلبد وزارت کشور ورودی جدی به این موضوع داشته باشد و بر اساس ضوابط و مقررات وظایف قانونی خود را انجام دهد.

برای برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز خلاء قانونی نداریم

خدادادی با یادآوری اینکه برای برخورد با اتباع بیگانه غیرمجاز خلاء قانونی نداریم، گفت: قوانینی در مجالس مختلف مصوب شده که بر اساس آنها وزارت کشور موظف شده اتباع بیگانه را ساماندهی و آنهایی که برخلاف قوانین جاری در کشور حضور دارند را به کشورشان عودت دهد.

وزارت کشور به عنوان مسئول امنیت داخلی کشور و وزارت کار  به عنوان متولی ساماندهی اشتغال وظایف خود را در قبال ساماندهی اتباع بیگانه انجام نمی دهند

وی با تاکید بر اینکه وزارت کشور به عنوان مسئول امنیت داخلی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی ساماندهی اشتغال وظایف خود را در قبال ساماندهی اتباع بیگانه انجام نمی دهند، تصریح کرد: شهرداری ها به ویژه شهرداری تهران و همچنین نیروی انتظامی نیز باید در این رابطه وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با کارفرمایانی که اقدام به بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز می کنند به صورت جدی برخورد کند

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید با کارفرمایانی که اقدام به بکارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز می کنند به صورت جدی برخورد کند، تصریح کرد: به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز جرم است و مجازات سنگینی دارد این در حالی است که شهرداری ها به ویژه شهرداری تهران به دلیل ارزان بودن نیروی کار خارجی از آنها در مشاغل خدماتی استفاده می کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: از آنجایی که در این رابطه هیچ گونه خلاء قانونی وجود ندارد بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است طبق قانون با دستگاه های متخلف به صورت جدی برخورد کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet