هدر موبایل
1396/06/31 10:10:34
سرویس اجتماعی
جمالی نوبندگانی:

دولت در ساماندهی اتباع بیگانه افغان به سوابق توجه کند/برخی اتباع بیگانه افغان خطرات بالقوه دارند

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سوابق اتباع بیگانه افغان برای ساماندهی آنها باید مورد توجه قرار گیرد.
دولت در ساماندهی اتباع بیگانه افغان به سوابق توجه کند/برخی اتباع بیگانه افغان خطرات بالقوه دارند عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سوابق اتباع بیگانه افغان برای ساماندهی آنها باید مورد توجه قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102330892098.jpg دولت,در,ساماندهی,اتباع,بیگانه,افغان,به,سوابق,توجه,کند/برخی,اتباع,بیگانه,افغان,خطرات,بالقوه,دارند Icana

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به  اینکه یکی از مهم ترین مشکلات حال حاضر کشورعدم ساماندهی اتباع بیگانه افغان است،گفت: اتباع بیگانه درقسمت های مختلف کشور حضورداشته و فعالیت می کنند، به عنوان مثال دراستان فارس اتباع بیگانه بدون مجوزحضور و گاهی اقدامات خلاف قانون هم انجام می دهند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فعالیت های غیرقانونی اتباع بیگانه بارها مورد اعتراض نمایندگان و مسئولان مربوطه بوده است، افزود: اقدام وزارت کشور در انعقاد قرار داد با افغانستان برای ساماندهی اتباع بیگانه افغان رویکرد قابل قبولی است، اما اینکه اتباع افغان به هر تعداد مجاز به ورود باشند و یا اینکه تنها نام نویسی کنند، خیلی در ساماندهی اتباع بیگانه کارساز نیست.

وی تاکید کرد: باید مشخص شود چه اتباعی می توانند به کشور وارد شوند، یعنی سوابق این افراد مبنی بر میزان تردد آنها به ایران و یا وجود سوء سابقه در پرونده آنها باید مشخص شود،همچنین باید مشخص شود که آیا رد پایی در قاچاق مواد مخدر داشتند یا خیر؛ برای ساماندهی اتباع بیگانه افغان باید به این موارد توجه کرد، بنابراین ثبت نام به تنهایی شرط لازم اما کافی برای ساماندهی نیست.

جمالی نوبندگانی با بیان اینکه دولت باید درگام اول اتباع بیگانه افغان موجود در کشور را ساماندهی کند،گفت: برخی از این افراد برای کشور خطرات بالقوه دارند، به نوعی که در برخی از این اتباع گروهک های تروریستی نفوذ کرده و مشکلات امنیتی دارند، از این رو پس از آن اقدامات لازم را برای ساماندهی اتباع بیگانه جدید انجام دهند؛ با توجه به اینکه درحال حاضر بیکاری در کشور وجود دارد، ورود نیروهای این چنینی به دلیل اشغال بازار کار خیلی به صلاح نیست.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه بسیاری ازاتباع بیگانه نیزفعالیت های شرافتمندانه داشته و مورد اطمینان مردم هستند، افزود: این موضوع هیچ منافاتی با کنترل تردد و فعالیت اتباع بیگانه افغان ندارد، ضمن اینکه ساماندهی اتباع بیگانه افغان درهمه نقاط دنیا انجام شده و این افراد درآن کشورها دارای شناسنامه های خاص هستند.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس، تصریح کرد: اتباع بیگانه افغان نمی توانند به لحاظ مهمان نوازی ایرانیان به هرطریقی وارد کشور شده و یا هراقدامی را انجام دهند، ضمن اینکه در برخی شرایط اقدامات ما مورد اعتراض نمایندگان کشورهای دیگرمبنی بر عدم رفتار مناسب با اتباع واقع می شود؛ اما امنیت عمومی جامعه و منافع ملی باید دراولویت قرار گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet