شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1396/07/01 11:35:37
سرویس اجتماعی
خدادادی:

حضور پرتعداد و تاثیرگذار اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی/ قانون منع به کارگیری اتباع بیگانه اجرا نمی شود

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از حضور پرتعداد و تاثیرگذار اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی انتقاد کرد و گفت: قانون منع به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز اجرا نمی شود.
حضور پرتعداد و تاثیرگذار اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی/ قانون منع به کارگیری اتباع بیگانه اجرا نمی شود عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از حضور پرتعداد و تاثیرگذار اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی انتقاد کرد و گفت: قانون منع به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز اجرا نمی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201606106362437881.jpg حضور,پرتعداد,و,تاثیرگذار,اتباع,خارجی,غیرمجاز,در,مشاغل,ساختمانی/,قانون,منع,به,کارگیری,اتباع,بیگانه,اجرا,نمی,شود Icana

سلمان خدادادی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با اظهارات رییس کانون کارگران ساختمانی مبنی بر اینکه مطالبه کارگران ساختمانی ایران جلوگیری از فعالیت غیرقانونی اتباع خارجی از حضور پرتعداد اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی انتقاد کرد و  گفت: مهمترین معضل کشور بحث بیکاری است و کارگران ساختمانی بخش عمده ای از بیکاری را به خود اختصاص داده و به دلیل رکود ساخت و ساز وضعیت معیشتی مناسبی ندارند این در حالی است که شاهد فعالیت غیرقانونی اتباع خارجی در مشاغل ساختمانی هستیم.

آمار دقیقی از فعالیت اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی وجود ندارد

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه آمار دقیقی از فعالیت اتباع خارجی غیرمجاز در مشاغل ساختمانی وجود ندارد، تصریح کرد: حضور این افراد در مشاغل ساختمانی پرتعداد و تاثیرگذار است این در حالی است که قانون منع به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز نیز اجرایی نمی شود.

خدادادی، ادامه داد: برای رونق بخشی به کار کارگران داخلی، در مجلس هشتم قانونی را مصوب کردیم که بر اساس آن وزارت کشور موظف به جمع آوری و ساماندهی اتباع خارجی و همچنین شناسایی غیرمجازها و عودت آنها به کشورشان شد و از سویی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز موظف شد وضعیت کارگاره ها را بررسی و با کارفرمایان متخلفی که اقدام به بکارگیری اتباع خارجی غیرمجاز می کنند برخورد کند.

وی افزود: بنابراین برای برخورد با کارفرمایان متخلف قوانین بسیار سختی مصوب و به تصویب مجلس رسیده و برای برخورد با آنها خلاء قانونی وجود ندارد؛  البته در این رابطه ضعف نظارتی مجلس، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و قوه قضائیه نیز دیده می شود.

وزارت کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه خود را در قبال ساماندهی اتباع بیگانه و  نظارت بر کارگاه ها و برخورد با کارفرمایان متخلف انجام نمی دهند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از اینکه وزارت کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه خود را در قبال ساماندهی اتباع بیگانه و  نظارت بر کارگاره ها و برخورد با کارفرمایان متخلف انجام نمی دهند، تصریح کرد: ضعف عملکرد دستگاه های مورد نظر باعث شده شاهد سیطره اتباع خارجی غیرمجاز بر بازار کار کشور باشیم.

تاکید بر لزوم شناسایی کارفرمایان متخلف و برخورد قاطع با آنان

خدادادی با تاکید بر لزوم شناسایی کارفرمایان متخلف و برخورد قاطع با آنان، گفت: با شناسایی کارفرمایان متخلف از سوء استفاده کارفرمایان از اتباع خارجی غیرمجاز جلوگیری، زمینه کار برای کارگران کشور فراهم و از سویی آسیب های ناشی از حضور کارگران خارجی غیرمجاز در کشور مدیریت می شود بنابراین نیاز است وزارت کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به وظیفه خود در قبال اتباع بیگانه غیرمجاز به درستی عمل کرده و اتباع غیرمجاز و همچنین کارفرمایان متخلف را شناسایی و به قوه قضائیه تحویل دهند.

برای قرار گرفتن مشاغل ساختمانی در زمره مشاغل سخت و زیان آور محدودیت قانونی وجود ندارد

نماینده مردم ملکان در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه برای قرار گرفتن مشاغل ساختمانی در زمره مشاغل سخت و زیان آور محدودیت قانونی وجود ندارد، افزود: کمیته ای متشکل از نماینده کارگران و کارفرمایان، سازمان تامین اجتماعی و تشکل های کارگری وجود دارد که قانون اجازه داده اگر هر صنفی درخواست سخت و زیان آور بودن دارند آن را در کمیته مطرح کنند تا در صورت به نتیجه رسیدن سخت و زیان آور بودن آن تصویب شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس نگاهی جدی به رفع مشکلات تمامی کارگران دارد و به طور قطع مطالبات کارگران ساختمانی را پیگیری می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet