هدر موبایل
1396/06/31 11:50:26
سرویس سیاسی
نمایندگان در گفت‌وگو با خانه ملت بررسی کردند؛

تلاش سعودی برای جبران مافات با تغییر رفتار در برگزاری حج

نمایندگان مجلس معتقدند عربستان تلاش کرد با فراهم کردن محیطی امن به‌صورت منظم مناسک حج امسال را برگزار کند.
تلاش سعودی برای جبران مافات با تغییر رفتار در برگزاری حج نمایندگان مجلس معتقدند عربستان تلاش کرد با فراهم کردن محیطی امن به‌صورت منظم مناسک حج امسال را برگزار کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201709100089642687.jpg تلاش,سعودی,برای,جبران,مافات,با,تغییر,رفتار,در,برگزاری,حج Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه سیاسی؛ بالاخره مناسک حج تمتع 96 بعد از یک سال وقفه و کارشکنی عربستان سعودی در اعزام حجاج ایرانی برگزار شد.

همان یک سال وقفه باعث شد عربستان سعودی ضرر زیادی از نبود حجاج ایرانی به لحاظ مادی و معنوی کند. از طرفی به لحاظ دیپلماتیک باید پاسخگوی افکار عمومی بین المللی می شد که مهم عدم توانایی در تأمین امنیت به آنها خورده بود از طرف دیگر به لحاظ اقتصادی نیز دچار خسارت هایی شده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت پس از بازگشت از حج تمتع 96 در فرودگاه امام خمینی(ره) در خصوص برگزاری حجی آبرومندانه گفت: همان‌گونه که در گفتگوهای قبل از اعزام به سرزمین وحی اظهاراتی مبنی بر تدابیر اعلامی از سوی مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و سایر دست‌اندرکاران را بیان کردم، در حج تمتع 96 به‌موقع به اجرا گذاشته شد و ما توانستیم شعار حج امسال را که حج، معنویت، اقتدار ملی و همبستگی اسلامی بود را محقق کنیم.

سرپرست حجاج ایرانی ضمن ارائه گزارش کوتاهی از نحوه برگزاری مناسک حج عنوان کرد: پیش از این گفته بودیم اگر شرایط ایران در حج قبول واقع نشود، در آن شرکت نخواهیم کرد، هرچند که امسال نقاط ضعف کمتری وجود داشت به‌طوری که اهانت و بی‌احترامی کمتری به عقاید شیعه نسبت به سال‌های قبل صورت گرفت.

وی افزود: سعودی‌ها در حج امسال همکاری بهتری نسبت به حج گذشته انجام دادند هرچند برخی نواقص همچنان وجود دارد و قرار است در جمع‌بندی‌های لازم که بس از گزارشات مختلف کارشناسان ما نهایی خواهد شد، به صورت مکتوب این نواقص را به طرف سعودی اعلام کنیم.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسگر در باره احتمال آغاز عمره افزود: ما باید به یک توافق پایدار در حوزه حج عمره دست پیدا کنیم تا در آینده مشکلی به وجود نیاید هرچند که این اقدامات نیازمند گفت‌وگو با طرف سعودی است.

نمیاندگان مجلس نیز در گفت و گوهایی که با خانه ملت داشتند به تغییر رفتار عربستان با حجاج ایرانی در تمتع امسال اشاره کرده و معتقد بودند در شرایط فعلی می توان به برقراری مذاکرات جدیدی برای ازسرگیری اعزام زئران به عمره نیز امیدوار بود. متن گفت و گوها را در ادامه می خوانید:

فولادگر: تغییر رفتار عربستان با حجاج زمینه را برای مذاکرات برگزاری حج عمره فراهم کرده است

حمیدرضا فولادگر در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تغییر رفتار عربستان با حجاج ایرانی و عمل به تعهدات موافقتنامه گفت: طبق نقل قول هایی که از حجاج مشرف شده به سفر حج امسال شنیدیم و دیدارهایی که داشتیم متوجه شدیم رفتار عربستان نسبت به قبل تغییر کرده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: رفتار عربستان نه تنها با حجاج ایرانی بلکه با تمامی حجاج نسبت به سایر دوره ها تغییر کرده و شأن بیشتری برای آنها قائل شده اند.

نشست خبری حمیدرضا فولادگر نشست خبری حمیدرضا فولادگر34067512/10/2014 11:07:19 AMhttp://media.icana.ir/Image/2014/12/88395_Thum.jpg
نشست خبری حمیدرضا فولادگر

وی ادامه داد: ازسوی دیگر سعودی ها در برگزاری مراسم حج نظم بیشتری به کار بستند و هماهنگی های لازم برای تأمین امنیت حجاج صورت گرفت و اگر موردی پیش آمد، مسئولان عربستانی به سرعت به موضوع رسیدگی کردند.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ظاهرا عربستان به دنبال جبران رفتارهای گذشته خود در برگزاری مراسم حج بوده است، خاطرنشان کرد: جدا از مسائل سیاسی که میان ایران و عربستان وجود دارد، نکاتی که عربستان در حج تمتع امسال رعایت کرده می تواند مبنایی باشد تا به مذاکره برای ازسرگیری اعزام زائران به حج عمره و حج تمتع سال آینده فکر کنیم که البته مستلزم ارائه گزارش کامل و دقیق از برگزاری حج 96 است.

حاجی دلیگانی: ژست تبلیغاتی عربستان در تأمین امنیت حجاج/ عربستان به‌دنبال جبران خسارات اقتصادی است

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بازگشت حجاج ایرانی به کشور و گزارش های رسیده مبنی بر تغییر رفتار عربستان با حجاج گفت: عربستان نشان داد اگر بخواهد می تواند امنیت حجاج را تأمین کند لذا باید پاسخگو باشد که چرا در سال 94 جلوی حوادث و فاجعه منا را نگرفت.

نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه عربستان دچار نوعی دوگانگی در سیاست های خود شده است، عنوان کرد: عربستان در حج امسال ژستی گرفته که تبلیغاتی است برای اینکه ملل مسلمان شرکت کننده در حج بگوید عربستان توانایی خدمت رسانی به حجاج به عنوان خادم حرمین شریفین را دارد.

حسینعلی حاجی دلیگانی 3406757/4/2016 3:55:59 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607101378678260_Thum.jpgحسینعلی حاجی‌دلیگانی
حسینعلی حاجی دلیگانی

وی در ادامه با بیان اینکه هدف اصلی عربستان ایجاد خوش بینی میان حجاج ایرانی بود که این پیام را به کشور بازگردانند، تصریح کرد: با این حال مردم ایران جنایاتی را که عربستان نسبت به حجاج در سال های گذشته چه در فاجعه منا و چه در حادثه فرودگاه صورت گرفت را فراموش نمی کنند.

حاجی دلیگانی ادامه داد: در حال حاضر در شهرهای شیعه نشین عربستان جنایاتی علیه شیعیان صورت می گیرد و رفتار عربستان در بحرین و یمن بخشودنی نبوده و نباید نادیده گرفته شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه عربستان تلاش دارد برقراری حج و اعزام حجاج ایرانی را حفظ کند، خاطرنشان کرد: در سالی که ایرانیان به حج نرفتند، بازاریان عربستان به شدت ضرر کردند لذا آنها برای منافع اقتصادی خود هم که شده و البته بازیابی حیثیت از دست رفته خود، حاضر بودند امنیت و نظم را به بهترین شکل در مراسم حج امسال برقرار کنند.

فتحی: مانعی برای اعزام حجاج در سال‌های آتی دیده نمی‌شود/ ضرورت بررسی ابعاد اقتصادی برقراری عمره

محمدجواد فتحی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در آستانه بازگشت حجاج به کشور گفت: طبق گزارش های رسیده عربستان برخورد عزت محور و مبتنی بر کرامت با حجاج اعم از ایرانی و خارجی داشته است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اما باید مد نظر داشت که این اولین وظیفه متکفلین برگزاری حج است که با زائران و مهمانان حریم الهی با کرامت و بزرگداشت برخورد کنند لذا عربستان به وظییفه خود عمل کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه عربستان در حفظ امنیت و برقراری نظم زمان برگزاری مناسک حج تمتع کار قابل تحسینی انجام نداده عنوان کرد: وظیفه خادمین حرمین است که به زائران حرم احترام و تکریم کند.

فتحی در ادامه در خصوص امکان ازسرگیری اعزام حجاج برای عمره گفت: با توجه به اینکه درباره عمره بحث استحباب آن مطرح است، باید از جهات مختلف بررسی شود؛ بر این اساس که باید بررسی کنیم اینکه چه میزان می توانیم معتمر داشته باشیم و در هر سال چه میزان اعزام داشته باشیم که نگاه ها باید نه تنها امنیتی بلکه نگاه اقتصادی هم داشته باشد.

محمدجواد فتحی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس 3406758/29/2017 11:06:07 AMhttp://media.icana.ir/Image/2017/08/201708102872339332_Thum.jpgمحمدجواد فتحی
محمدجواد فتحی نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه با بیان اینکه برای حج تمتع باید حتما شرایط فراهم می شد تا این عمل واجب انجام شود، گفت: عمره واجب نیست و ممکن است از بعد اقتصادی و ارزی آسیب هایی به کشور وارد کند که با توجه به میزان فقر و گرفتاری و بیکاری سیاستگذاران باید به این بعد هم توجه شود.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مانعی برای برگزاری حج سال های آینده دیده نمی شود، خاطرنشان کرد: اگر عربستان به این میزان از معرفت و علم رسیده باشد که وظیفه اوست که به حج گزاران و زوار بیت الله الحرام احترام بگذارد، پیام روشنی واصل می شود که در سال های آینده با اطمینان بیشتر حجاج را اعزام کنیم.

صفاری نطنزی: بروز کمترین حادثه در تمتع ۹۶/ مساعدبودن شرایط برای برگزاری تمتع سال آتی و ازسرگیری اعزام عمره

مرتضی صفاری نطنزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت همزمان با بازگشت حجاج ایرانی به کشور گفت: رفتار سعودی ها در حج امسال نسبت به دوره های گذشته معقول تر بود.

نماینده مردم نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه سعودی ها نیاز داشتند حج امسال را آرام و بدون مسأله ادامه دهند، عنوان کرد: آنها اصرار داشتند جمهوری اسلامی ایران هم در حج امسال حضور پیدا کند از این رو مقامات سعودی بعد از مذاکره و موفقیت آن، شرایط زیادی را برای حجاج ایرانی اندیشیدند که کمترین حادثه در مراسم حج امسال رخ دهد.

وی با اشاره به دغدغه های جمهوری اسلامی درخصوص برگزاری حج تمتع اظهار داشت: نگرانی ما از قبل از برگزاری حج به این خاطر بود که افراطیون سعودی مانند وهابیون و سلفیون خارج از روابط دیگر قصد آزار و اذیت حجاج را داشته باشند که البته مواردی هم در حج امسال رخ داد که خود سعودی ها به سرعت شرایط را کنترل کردند.

مرتضی صفاری نطنزی 34067511/7/2016 5:38:50 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611108118021299_Thum.jpg
مرتضی صفاری نطنزی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه ادامه دار شدن روند تأمین امنیت حجاج می تواند به ادامه دار شدن اعزام ایرانیان به بیت الله الحرام بیانجامد، خاطرنشان ساخت: حج تمتع واجب است و رویکرد ما نیز اعزام حجاج در صورت تأمین امنیت خواهد بود و اگر شرایط مساعد باشد حتی می توان در صورت حفظ امنیت، حرمت و شئون حجاج ایرانی حج عمره را نیز از سر گرفت که مستلزم دریافت جزئیات گزارش مسئولان برگزاری حج تمتع امسال است.

برزگر کلشانی: رفتار ناشایستی ازسوی عربستان با حجاج ایرانی گزارش نشده است/ تصمیم‌گیری برای برقراری عمره بعد از دریافت گزارش مسئولان حج

شهروز برزگر کلشانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر نظر جمهوری اسلامی مبنی بر برگزاری تمتع گفت: وجوب حج باعث شد جمهوری اسلامی پیشنهاد عربستان برای برقراری مذکرات جهت اعزام حجاج در سال 96 را بپذیرد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: بعد از برگزاری مذاکرات متعدد در ریاض و تهران، شورای عالی امنیت ملی تصمیم به برقراری حج و ازسرگیری اعزام حجاج گرفت و عربستان سعودی نیز متعهد به تأمین امنیت جان و مال حجاج شد.

وی افزود: امروز تعداد کمی از حجاج برای بازگشت به کشور باقی مانده اند و تا کنون هیچ مورد رفتار ناشایست یا اتفاق ناگوار گزارش نشده و اگر موردی بوده است عربستان سعودی به سرعت به قضیه ورود و آن را برطرف کرده است.

شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت 34067511/9/2016 4:44:44 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611107115209487_Thum.jpgمجلس شورای اسلامی
شهروز برزگر کلشانی در بازدید از غرفه خبرگزاری خانه ملت

 

برزگر کلشانی در ادامه با بیان اینکه مسئولان حج باید در مجلس حضور پیدا کرده و گزارش مبسوطی از نحوه برگزاری تمتع 96 ارائه کنند، عنوان کرد: در نهایت با بررسی که ازسوی نهادهای مربوطه صورت خواهد گرفت می توان شرایط را برای برگزاری تمتع سال های آتی بررسی کرد.

وی ادامه داد: عربستان سعودی به عنوان میزبان به همراه ملت این کشور باید همواره مقدمات پذیرایی از حجاج را فراهم کرده و در تأمین امنیت و شأن حجاج کوشا باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بعد از دریافت گزارش ها و برگزاری جلسات، بتوانیم اعزام زائران به عمره را نیز از سر بگیریم.

جمالی نوبندگانی: اعزام حجاج به حج سال آتی و عمره نیازمند برگزاری مذاکرات جدید با عربستان است

محمدجواد جمالی نوبندگانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به پایان مناسک حج و بازگشت تقریبی حجاج ایرانی به کشور گفت: برگزاری مناسک حج به علت وقوع فاجعه منا با چالش هایی روبرو شد که مهم ترین آن عدم اعزام حجاج به تمتع در سال 95 بود چرا که عربستان تأمین امنیت حجاج را تضمین نمی کرد.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: بعد از آن قضیه بود که برای برگزاری حج سال 96 مذاکراتی میان ایران و عربستان در زمان ولیعهدی محمد بن نایف صورت گرفت و عربستان متضمن تأمین امنیت حجاج شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری نیز موضوع تصمیم گیری برای اعزام حجاج را به شورای عالی امنیت ملی سپرد که این شورا نیز در نهایت تصمیم به اعزام حجاج گرفت البته به علت تغییر ولیعهد عربستان و جایگزینی محمد بن سلمان دغدغه هایی به وجود آمد چرا که موضع گیری های تندی در اوایل حضور خود علیه ایران داشت اما عربستان این اطمینان را داد که مفاد توافقنامه برای اعزام حجاج را رعایت می کند از این رو حج تمتع 96 برگزار شد.

محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت 34067511/6/2016 3:18:07 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/11/201611100842571947_Thum.jpg
محمد جواد جمالی نوبندگانی در غرفه خانه ملت

جمالی نوبندگانی ادامه داد: قضایای گذشته که درباره حجاج در این کشور رخ داده بود برای عربستانی ها خسارت بزرگی بود و ضربه شدیدی به آنها وارد آورد از این رو به تنش ها در این خصوص پایان دادند چنانچه در حج امسال شاهد اقدامات و رفتارهای نامناسب آنها با حاجیان نبودیم.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: برای عمره و تمتع سال آتی نیاز به مذاکرات جدیدی وجود دارد تا مسائل بار دیگر مورد موشکافی قرار گرفته و بر حفظ عزتمندی حجاج تأکید شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet