هدر موبایل
1386/07/28 13:53:00
سرویس سیاسی

فلاحت پیشه : نباید درباره سفر پوتین به جمهوری اسلامی ایران اغراق صورت گیرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص اجلاس سران کشورهای حاشیه خزر گفت: در این اجلاس مهمترین بحث، بحث دریای خزر به لحاظ توسعه و برنامه های مربوط به ژئواکونومیک (جغرافیای اقتصادی)، ژئوپولوتیک و ژئواستراتژیک بود که تمام این حوزه ها محدود به طرح رژیم حقوقی شده است.

حشمت فلاحت پیشه در گفتگوی با خبرنگار خانه ملت افزود: بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری عملا رژیم حقوقی مستقری در دریا وجود نداشت و کشورهایی که به جمع حاشیه خزر اضافه شده اند دارای خواسته ها و منافعی هستند و وجود نفت و قیمت بالای آن مزید بر علت شده است.

فلاحت پیشه ادامه داد: در چنین شرایطی رژیم حقوقی دریای خزر بسیار حساس است و در دو دهه اخیر نیز این بحث مطرح بوده ولی به نتیجه نرسیده است.

وی در ادامه گفت: در اجلاس حاشیه خزر نتیجه ای که برای آن قابل پیش بینی بود توافق برای رسیدن به بعضی مسایل و خط قرمزها بود و بحث بر تعیین رژیم حقوقی و تعیین درصدها بر دریای خزر مورد بحث نبود.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: مهمترین توافقی که صورت گرفت توافق بر خط قرمزهای زیست محیطی، جلوگیری از نظامی شدن دریای خزر، جلوگیری از تبدیل شدن آن به پایگاهی علیه کشورها و اجماع در هر نوع تصمیم گیری درباره دریای خزر بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه این اجلاس به لحاظ دیپلماتیک و کلیت دریای خزر گامی به پیش برداشته شد گفت: موضوع دیگر در حاشیه این اجلاس سفر پوتین به ایران بود که نباید در خصوص این سفر اغراق صورت گیرد، چرا که سیاست پوتین و دولت روسیه به گونه ای است که مواضع و رفتارهای متفاوتی را اتخاذ می نمایند و در صورت اغراق کردن در مورد سفر ایشان و دستاوردهای آن برای ایران ممکن است برای خوشایندی کشورهای غربی دولت روسیه سیاست جدید دیگری در پیش گیرد و در آن صورت احساس می شود که حضور پوتین در ایران با شکست مواجه شده است.

فلاحت پیشه در خصوص سهم بندی دریای خزر در بین کشورهای حاشیه گفت: سهم بندی صورت نگرفته است و چون دریای خزر، دریایی بسته است و کنوانسیون بین المللی ندارد و همین مساله بیانگر این است که باید توافقات دو جانبه در آن شکل بگیرد و توافقاتی که در سال 1921 و 1941 بین ایران و شوروی سابق صورت گرفت، در آنجا توجه به مالکیت مشاء صورت گرفته بود و در واقع تقسیمی در حوزه بستر و زیر بستر صورت نگرفته بود و به معنای 50 درصد مالکیت ما محسوب نشده بود.

فلاحت پیشه خاطرنشان ساخت: اگر قبلا 50 درصد سهم مالکیت ایران به تثبیت رسیده بود در حال حاضر چهار کشور حاشیه دریای خزر 50 درصد را مالک بودند و ایران به تنهایی 50 درصد دیگر را در اخیتار داشت، ولی با توجه به شکل گیری کشورهای جدید براساس اصل مشاء بودن این دریا چه باید 20 درصد سهم ایران باشد و بقیه کشورها هم نیز به همین ترتیب و نباید از سهم 20 درصدی خودمان کوتاه بیاییم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet