خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/04/28 15:52:00
سرویس سیاسی

رسایی: انتصاب مشایی اشکال ساختاری و قانونی دارد

**حمید رسائی با اشاره به انتصاب مشایی به عنوان معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اشکال این انتصاب را در دولت دهم ساختاری و قانونی می دانم ،گفت: بر اساس مبانی دینی و قانون اساسی جمهوری اسلامی،‌ فرد منتخب مردم، زمانی رییس جمهور قانونی است و احکام صادره وی نافذ است که ولی فقیه رای مردم را تنفیذ و رییس جمهور را به این سمت منصوب نماید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، حمید رسائی نماینده تهران طی یادداشتی که  در سایت شخصی خود منتشر کرده ، با اشاره به انتصاب اسفندیار رحیم مشایی از سوی رئیس جمهور به عنوان معاون اول، اظهار داشت:  این انتصاب که توسط رییس جمهور محترم در پایان جلسه دولت در مشهد مقدس اعلام شده بود، تعجب برخی از دوستان و دشمنان احمدی نژاد را برانگیخت و البته برای بسیاری از دوستان و هواداران رییس جمهور قابل پیش بینی بود.

عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه ارتقای آقای مشایی را عادی و دور از انتظار برای همراهان و فعالان ستادی دکتر ندانستم ، گفت: برخلاف آنچه سایت های خبری با شیطنت به دنبال القای آن هستند -  به دلیل این که قبل از انتخابات و در طول عمر دولت نهم ، بارها و بارها علی رغم اعتراض های مکرر به مشایی ،‌ شاهد اعتماد بالای رییس جمهور به ایشان بودیم ، در سفرهای خارجی ، ‌در مقاطع حساس و حتی در زمان ثبت نام برای حضور در انتخابات دهم،‌ آقای احمدی نژاد به همراه جمعی از یارانش در ستاد انتخابات کشور حاضر شد که یکی از آنها مشایی بود.

رسائی تاکید کرد: البته این دور از انتظار نبودن دلیلی برای عدم اعتراض و انتقاد به این انتصاب نمی شود،‌ هرچند هم  نباید عاملی برای عدم توجه به موضوعات مهم سیاسی دیگر در جامعه باشد. 

نماینده تهران،  انتخاب معاونان و وزیران کابینه را از جمله اختیارات رییس جمهور دانست با این تفاوت که در خصوص وزرا تصمیم مجلس هم نقش آفرینی می کند ولی در خصوص معاونان این فیلتر وجود ندارد.

وی ادامه داد: با این وجود به نظر می رسد که رییس جمهور در انتخاب معاونین خود باید به شکلی عمل کند که حساسیت نخبگان دینی و سیاسی و همچنین خواص جامعه که در انتخابات نقش موتور محرکه ، رای سازی و موج آفرینی داشته اند، را برنیانگیزد و لزوم مقبولیت عمومی افراد منتخب را در نظر بگیرد.

رسائی اظهار داشت: به یقین از نظر دکتر احمدی نژاد آقای مشایی دارای ویژگی های مثبت و توانمندایی های لازم جهت قرار گرفتن در این جایگاه است ،‌ اما وقتی در جامعه نسبت به فردی حساسیت بالایی وجود دارد، ‌از نشانه های حسن تدبیر این است که تا آن حساسیت برطرف نشده ،‌ به تشدید آن نپردازیم و هزینه اضافی پرداخت نکنیم. حداقل لازم است ایشان دلایل حسن اعتماد و اصرار خود در اعتماد به ایشان را علی رغم همه اعتراضات بیان کند و شبهات لانه کرده در اذهان را پاک نماید.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس  یادآور شد: نکته مهمی که ظاهرا رییس جمهور به دلیل تعجیل در تغییرات کابینه به آن توجه نداشته ولی بنا بر ویژگی ولایت پذیری وی، ‌این نکته باید برای ایشان مهم و قابل توجه باشد، ‌این است که تمام انتصابات و از جمله انتصاب آقای مشایی به عنوان معاون اول، تنها شاید در مدت باقی مانده از عمر دولت نهم موجه جلوه کند و این حکم در دوره دهم نیاز به انشاء مجدد دارد،چون بر اساس مبانی دینی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ،‌ فرد منتخب مردم، زمانی رییس جمهور قانونی است و احکام صادره وی نافذ است که ولی فقیه رای مردم را تنفیذ و رییس جمهور را به این سمت منصوب نماید.

رسائی تاکید کرد:  اینجانب به عنوان یکی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی، همچنان به دفاع معقول از رییس دولت نهم و دهم افتخار می کنم و بر آن اصرار دارم،‌ هرچند برای حفظ سلامت این راه ،‌ انتقادات درون گفتمانی را امری لازم می دانم و در موضوع اخیر، همانطور که اشاره کردم  اشکال این انتصاب را در خصوص دولت دهم ساختاری و قانونی می دانم و با توجه به ویژگی های فردی و نوع حساسیت های جامعه نسبت به آقای مشایی، در مدت باقی مانده از دولت نهم و در طول عمر دولت دهم - در صورت اصرار رییس جمهوربر این حکم -  اشکالی مبنایی و با هزینه اضافی می بینم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet