حلول ماه ربیع الاول
1388/04/30 14:13:00
سرویس سیاسی
کابینه دهم از نگاه نمایندگان_12

حیاتی: برای انتخاب وزرا باید از قبل با مجلس رایزنی شود

**سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: برای هر فردی که برای کابینه دولت دهم انتخاب می شود باید از قبل با مجلس نیز رایزنی شده باشد.

"محمد علی حیاتی" سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در گفتگو با خبرنگار خانه ملت در خصوص ترکیب کابینه دولت دهم گفت: اولین و مهمترین معیار انتخاب وزیر آشنایی فرد به آن وزارتخانه و داشتن تخصص در آن زمینه می باشد.

وی با بیان اینکه داشتن سوابق مدیریتی و تخصص برای مدیریت کلان نیز معیار دیگر انتخاب یک وزیر است، افزود: رئیس جمهور باید فردی را انتخاب کند که دارای مقبولیت عامه بوده و با  مجلس نیز با توجه به اینکه مجلس باید به این فرد برای تصدی پست وزارت رای اعتماد دهد تعامل خوبی داشته باشد.

حیاتی ادامه داد: چرا که مجلس و دولت اصولگرا می طلبد بین این دو قوه تعامل خوبی برای انجام کار باشد و لازمه اش این است که فردی که برای کابینه دولت دهم انتخاب می شود باید از قبل رایزنی نیز با مجلس شده باشد تا وزیر پیشنهادی بتواند هم رای بالایی بیاورد و هم تعامل سازنده ای با مجلس داشته باشد.

وی گفت: چنانچه این رایزنی و هماهنگی با مجلس نباشد ممکن است فرد معرفی شده رای بالایی را برای تصدی پست وزارت کسب نکند.در شرایط کنونی خوب نیست افرادی که رئیس جمهور به مجلس معرفی می کند ممکن است بدلیل عدم تعامل سازنده و عدم شناخت نتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

حیاتی تصریح کرد: بعضی از وزرا در کابینه گذشته آن ارتباط منطقی و سازنده ای که باید میان مجلس و دولت باشد وجود نداشت. حتی در بعضی موارد برخی از آنها شرایط و توانایی لازم برای اداره آن دستگاه را نداشتند لذا یک ناهماهنگی در آن وزارتخانه با وزیر به وجود آمده  و هم یک خلاء ارتباطی بین مجلس و آن دستگاه وجود داشت.

وی با اشاره به طرح سوال نمایندگان از وزیر و استیضاح آنها افزود: طبعا این امر نشان می دهد رضایت مندی لازم و تعامل سازنده و منطقی میان مجلس و وزرا وجود ندارد لذا دولت جدید باید تدبیرلازم در مورد این موضوع اتخاذ کند.

نماینده لامرد در مورد انتصابات اخیر دولت دهم خاطر نشان کرد: انتصاب معاونین از اختیارات رئیس جمهور است. ایشان می توانند افرادی را برای پیش برد اهداف و برنامه های خود انتخاب کنند.       

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet