خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1396/07/14 18:03:00
سرویس سیاسی
ادیانی:

تشریح شرایط تداوم یا توقف سوال از وزرا پس از پایان عمر یک دوره مجلس/ کار نمایندگی قائم به شخص است

این نماینده مردم در مجلس دهم به تشریح شرایط تداوم یا توقف سوال از وزرا و تحقیق و تفحص از نهادها و وزاراخانه ها پس از پایان عمر یک دوره مجلس پرداخت.
تشریح شرایط تداوم یا توقف سوال از وزرا پس از پایان عمر یک دوره مجلس/ کار نمایندگی قائم به شخص است این نماینده مردم در مجلس دهم به تشریح شرایط تداوم یا توقف سوال از وزرا و تحقیق و تفحص از نهادها و وزاراخانه ها پس از پایان عمر یک دوره مجلس پرداخت. https://cdn.icana.ir/d/019/49215.jpg تشریح,شرایط,تداوم,یا,توقف,سوال,از,وزرا,پس,از,پایان,عمر,یک,دوره,مجلس/,کار,نمایندگی,قائم,به,شخص,است Icana

سید علی ادیانی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اینکه آیین نامه داخلی مجلس پیرامون تداوم پیگیری تحقیق و تخصص و سوال از وزرا از یک مجلس در مجلس بعدی، اظهار داشت: تحقیق و تفحص یکی از ابزارهای نظارتی مجلس مانند سوال و تذکر است، زمانی که مجلس تغییر می‌کند با توجه به آن که برابر قانون اساسی، کار نمایندگی قائم به شخص است، لذا به فرد دیگری واگذار نخواهد شد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: حتی اگر فرد دیگری نیز نماینده باشد، نماینده‌ای که تقاضای تحقیق و تفحص را مطرح کرده، نمی‌تواند این کار را به نماینده دیگری محول کند، زیرا به لحاظ قانونی بلاوجه است.

وی افزود: نمایندگی تقاضای تحقیق و تفحص می‌کند بنابر یک سری سلسله اطلاعات و یافته‌های فردی خود، تقاضای تحقیق و تفحص می‌کند و این موضوع الزاما به آن معنا نیست که انحرافی رخ داده است بلکه اَماراتی به دست نماینده مجلس رسیده و این ظن را در ذهن نماینده تقویت می‌کند که نیاز به بررسی در این زمینه وجود دارند.

ادیان متذکر شد: بررسی از لحاظ که کشف موضوع انجام می‌شود نه الزاما برای اثبات انحراف و جرم، گفت: البته ممکن است در قالب این تحقیق و تفحص‌ها انحرافاتی نیز مکشوف شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بعد از تغییر دولت‌ها و هیئت وزیران سوال نماینده این ناظر بر وظایف و اختیارات وزیر باشد همان سوال در دولت بعدی نیز قابل طرح است ولی اگر سوال ناظر بر امر شخصی وزیر باشد، پس از تغییر وزیر، آن سوال دیگر قابل طرح نیست.

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی تصریح کرد: اگر مجلس تغییر کند و سوال کنندگان و تحقیق و تفحص کنندگان نیز تغییر کنند و اگر باز هم همان نمایندگان رای لازم برای ورود به مجلس را کسب کنند، به دلیل آنکه جنس مجلس تغییر کرده مجددا باید تحقیق و تفحص یا سوال را از ابتدا کلید زد.

نماینده مردم قائم شهر، سوادکوه، جویبار در مجلس شورای اسلامی گفت: البته اگر یک دوره مجلس پایان یافت ولی نماینده باقی ماند، چون دستگاه همان دستگاه است حتی یک نفر از آن افرادی که درخواست تحقیق و تفحص داده‌‌اند، این موضوع استمرار می‌یابد، زیرا تحقیق و تفحص را با یک نفر نیز می‌توان دنبال کرد، در این زمینه قانون ساکت است و می توان آن را پیگیری کرد./

پایان پبام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet