هدر موبایل
1396/07/16 07:57:00
سرویس اجتماعی
اولادقباد هشدار داد:

تهدید پایتخت با برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی/ تهران در جایگاه نخست فرونشست زمین در جهان

نایب رییس مجمع نمایندگان تهران برداشت های بی رویه از آب های زیرزمینی را در فرونشست زمین موثر دانست و بر لزوم تشکیل کمیته ای به منظور ارائه راهبردهای موثر برای مدیریت منابع آبی تاکید کرد.
تهدید پایتخت با برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی/ تهران در جایگاه نخست فرونشست زمین در جهان نایب رییس مجمع نمایندگان تهران برداشت های بی رویه از آب های زیرزمینی را در فرونشست زمین موثر دانست و بر لزوم تشکیل کمیته ای به منظور ارائه راهبردهای موثر برای مدیریت منابع آبی تاکید کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/201607106900250336.jpg تهدید,پایتخت,با,برداشت,های,بی,رویه,از,منابع,آب,زیرزمینی/,تهران,در,جایگاه,نخست,فرونشست,زمین,در,جهان Icana

فریده اولادقباد در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی به دلیل توسعه بی رویه اراضی کشاورزی شدت یافته و موجبات افزایش فرونشست زمین در پایتخت را فراهم کرده است، گفت: متاسفانه منابع آب کشور طی سال های 82 تا 93 به حالت تنش آبی و در برخی موارد به شرایط بحرانی رسیده است بنابراین پدیده فرونشست زمین در کشور به ویژه تهران در حال گسترش و افزایش است.

رابطه معناداری میان فرونشست زمین و زلزله وجود ندارد

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه رابطه معناداری میان فرونشست زمین و زلزله وجود ندارد، گفت: تهران خود روی گسل های زلزله قرار دارد از این رو رابطه ای میان این دو مقوله وجود ندارد.

یشترین میزان فرونشست زمین در جهان تاکنون در نیومکزیکو به میزان 32 سانتیمتر در سال ثبت شده که این رقم در جنوب تهران به 36 سانتیمتر در سال رسیده است

وی با یادآوری اینکه بیشترین میزان فرونشست زمین در جهان تاکنون در نیومکزیکو به میزان 32 سانتیمتر در سال ثبت شده که این رقم در جنوب تهران به 36 سانتیمتر در سال رسیده است، تصریح کرد: این موضوع به یک پدیده تبدیل شده است بنابراین قابل پیگیری و رسیدگی است و باید راهکارهای مناسب پیشگیرانه از سوی دستگاه های ذی ربط مانند وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گیرد.

پدیده فرونشست خسارات جانی و مالی فراوان و نگرانی هایی را میان عموم مردم به همراه داشته است

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه پدیده فرونشست خسارات جانی و مالی فراوان و نگرانی هایی را میان عموم مردم به همراه داشته است، افزود: امروز شاهد وقوع این پدیده در سطح شهر، مراکز خرید و حتی دانشگاه شریف هستیم و ممکن است در آینده ای نزدیک تهران را در معرض تهدید جدی قرار دهد.

متولیان باید گامی جدی در مدیریت منابع آب سطحی، زیرزمینی و مرزی بردارند،

اولادقباد با تاکید بر اینکه متولیان باید گامی جدی در مدیریت منابع آب سطحی، زیرزمینی و مرزی بردارند، تصریح کرد: استفاده بهینه از آب های مرزی و مشترک با توجه به الزامات دیپلماسی بین المللی و پایداری اکوسیستم، شیرین سازی آب دریا در جهت تشویق اسکان جمعیت در نواحی ساحلی به جای طرح های انتقال بین حوزه آب با مسافت طولانی، توجه به ارزش اقتصادی آب در مصارف، نظارت و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز، کاهش مصرف آب در بخش های کشاورزی با ارتقا و بهره وری و کاربر فناوری نوین آبیاری و همکاری علمی و تبادل تجربیات با نهادهای بین المللی، استفاده از ابزارهای اقتصادی در حفاظت از کیفیت منابع آب و تقویت ظرفیت های مردم نهاد از جمله راهکارهای موثر در راستای اهداف راهبری آب کشور است.

جهان در آینده ای نزدیک درگیر جنگ آب خواهد شد

وی با بیان اینکه جهان در آینده ای نزدیک درگیر جنگ آب خواهد شد، گفت: بنابراین نیاز است مدیریت منابع آب های مرزی و زیرزمینی در کانون توجه قرار گیرد تا بحران بی آبی کشور را در آینده تهدید نکند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری کشت محصولات آب بر کشور، افزود: با کشت و صادرات چنین محصولاتی به نوعی داریم آب کشور را صادر کنیم بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید با استفاده از فناوری های نوین مصارف آب کشاورزی را به حداقل برساند.

لزوم تغییر نوع کشت و همچنین عدم صدور مجوز حفر چاه

اولادقباد با تاکید بر لزوم تغییر نوع کشت و همچنین عدم صدور مجوز حفر چاه، تصریح کرد: صدور مجوز حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق در برخی استان ها، کم آبی و بی آبی و در نتیجه مهاجرت ها را به دنبال داشته است.   

نایب رییس مجمع نمایندگان استان تهران با انتقاد از استفاده بی رویه از آب رودخانه ها، گفت: این امر منجر به خشکسالی تالاب ها و همچنین شیوع ریزگردها شده است که در این رابطه می طلبد کمیته ای متشکل از وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس، وزارت نیرو و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست مهمترین راهکارها و راهبردها را در جهت مدیریت منابع آبی کشور ارائه و اجرا کنند و چنانچه نسبت به این امر بی توجهی شود آسیب های ناشی از فرونشست زمین تمامی استان ها و مناطق کشور را تهدید می کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet