خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1388/04/31 11:18:00
سرویس سیاسی
کابینه دهم از نگاه نمایندگان-16

ترابی: انتخاب معاون پیش از تنفیذ ممکن نیست

**عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: معرفی معاونان رییس جمهور پیش از تنفیذ حکم ریاست جمهوری دارای ابهامات حقوقی و قانونی است.

"نصرالله ترابی قهفرحی" نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: ابهام قانونی در این خصوص هنگامی رفع‌ می‌شود که تنفیذ حکم رئیس جمهور و مراسم تحلیف صورت گیرد.

وی با اشاره به مشابهت نمایندگی مجلس با رئیس جمهوری، گفت: موضوع قانونی رییس جمهور همانند نمایندگی در مجلس است. مواردی چون تایید شورای نگهبان، تایید اعتبارنامه و سوگند نمایندگی باید به طور کامل انجام شود تا شخص به صورت قانونی به عنوان نماینده مردم در مجلس تعیین شود؛ که همه این موارد برای رییس جمهور نیز الزامی است.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه هنوز مراسم تحلیف رییس جمهوری انجام نشده، انتخاب و معرفی معاونان جای تامل دارد.

وی به سمت دستیاری رئیس جمهوری، نیز که برای نخستین بار از سوی محمود احمدی نژاد معرفی شده است، اشاره کرد و گفت: در معرفی معاونان رئیس جمهوری، ما برای نخستین بار شاهد معرفی دستیار اول رئیس جمهور بودیم، در حالی که ما در قانون اساسی هم عنوان معاون و هم مشاور را داریم؛ اما مقوله‌ای به نام دستیار اولی نداریم که نیازمند بررسی دقیق موضوع است.

ترابی در خصوص انتخاب برخی افراد به عنوان معاون و معاون اولی گفت: آقای احمدی نژاد در دور دوم انتخابات بر بحث کابینه 70 میلیونی اذعان داشتند؛ اما به نظر می‌رسد با معرفی برخی افراد این موضوع به فراموشی سپرده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که بسیاری از علمای عظام حوزه علمیه قم، نسبت به موضع‌گیری‌های مشایی واکنش نشان دادند و کسی فکر نمی‌کرد مشایی حتی به عنوان مسئول سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انتخاب شود؛ اما یکباره دیدیم که وی به عنوان معاون اول معرفی می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: انتخاب آقای مشایی به عنوان معاون اول که اداره کننده هیات دولت پس از رییس جمهوری است، موجب بروز شوک در میان سیاسیون شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر چنین انتخاب‌هایی به این نحو صورت نمی‌گرفت کشور وارد بحث و جدل نمی‌شد و برای دولت بستر امنی فراهم می‌آمد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet