حلول ماه ربیع الاول
1396/07/21 13:46:46
سرویس اجتماعی
امینی فرد:

کاهش شیب قاچاق دارو از ایران به خارج از کشور/ یارانه به داروهای صادراتی تعلق نمی گیرد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه بخش اعظم دارو در داخل کشورتولید می شود،گفت : بازار دارویی ایران برای شرکت های دارویی از جذابیت لازم برخوردار است.
کاهش شیب قاچاق دارو از ایران به خارج از کشور/ یارانه به داروهای صادراتی تعلق نمی گیرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه بخش اعظم دارو در داخل کشورتولید می شود،گفت : بازار دارویی ایران برای شرکت های دارویی از جذابیت لازم برخوردار است. https://cdn.icana.ir/d/019/201607101962698639.jpg کاهش,شیب,قاچاق,دارو,از,ایران,به,خارج,از,کشور/,یارانه,به,داروهای,صادراتی,تعلق,نمی,گیرد Icana

محمدنعیم امینی فرد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  درخصوص شرایط صادرات دارویی در کشور،گفت: بازار دارویی کشوراز جذابیت قابل قبولی برای شرکت های دارویی برخوردار است، درسفر اخیر وزیربهداشت به پاکستان وزیر بهداشت عمان به دنبال ایجاد سرمایه گذاری های مشترک و واردات دارو از ایران بود.

نماینده مردم ایرانشهر درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه کمپانی ها و شرکت هایی دارویی به دلیل وجود مزیت های نسبی در بازاردارویی ایران عملا سطح تولید دارو و افق بازاریابی دارویی خود را خیلی گسترش ندادند، افزود: اگر مشوق های لازم مدنظر قرار گیرد و یا اینکه بازار گسترده تری مورد توجه قرار گرفته وبا توجه به توانایی های فنی و تکنولوژی در کشور اقدام به بازاریابی و صادرات دارو شود، به طورحتم شرایط صادرات دارو بهتر خواهدشد.

وی با بیان اینکه بازار دارویی داخل ایران از جذابیت لازم برای شرکت های دارویی برخوردار است، تصریح کرد: دراین شرایط نیازی به تنوع دربازارهایی برای شرکت های دارویی جدید و خارجی نیست، ضمن اینکه برای صادرات دارو نمی توان یارانه تعریف کرد؛ درحال حاضر سیستم پوشش دارویی برای درمان بیماران صعب العلاج و داروهای سرطان جلوگیری از پرداخت یارانه دارو است.

امینی فرد با اشاره به اینکه دارو باید به قیمت منطقی و تمام شده تولید شود،گفت: یارانه تنها از طریق سیستم بیمه ای اعمال می شود، به همین دلیل است که شیب قاچاق دارو از ایران به خارج از کشور کاهش پیدا کرده است؛ البته قسمت اعظم داروها درداخل کشور تولید می شود، اما میزان مصرف دارو در برخی بیماری ها به حدی نیست که خط تولید آن داروی خاص در کشور ایجاد شود.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با تاکید براینکه برخی بیماری ها مانند هموفیلی در گسترده یک طیف دیده می شود، افزود: قسمت قابل توجهی از داروی بیماران هموفیلی در داخل کشور تولید می شود، تنها چند قلم دارو برای این بیماران از خارج وارد کشور می شود؛ بنابراین دراین خصوص سازمان انتقال خون باید ورود جدی تری به حل مشکلات این بیماران داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: درارتباط با تولید فاکتورهای انعقادی باید بازار کشورهای منطقه را مد نظر قرار دهیم، یعنی با توجه به ظرفیت قابل قبول علمی و تکنولوژیکی می توان در خصوص بازار داخلی برنامه ریزی کرد، یا تحت لیسانس شرکت های معتبر برای تولید داخل کشور نگاهی هم به  شرکت های منطقه داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet