روز مجلس
1388/04/31 17:59:00
سرویس سیاسی
کابینه دهم از نگاه نمایندگان-21

شجاعی: در انتخاب کابینه نظر افکار عمومی لحاظ شود

**نماینده مردم ساری در خصوص انتصابات اخیر ریاست جمهوری گفت: احمدی نژاد باید در گزینش نیروهای خود هم نظر مراجع و هم افکار عمومی و هم مجلس را لحاظ کند.

"سید رمضان شجاعی کیاسری" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص ترکیب کابینه دولت دهم، گفت: زمانی که یک دولت شعارها، اهداف و برنامه های خود را معرفی می کند، به طور قطع برای دستیابی به اهداف خود نیازمند تیمی است تا بتواند راحت تر و سریع تر به آنها برسد.

وی با یادآوری اینکه در دولت های گذشته نیز تلاش می کردند افرادی را انتخاب و به مجلس معرفی کنند، که نسبت به برنامه ها و اهداف آنها اعتقاد و باور عمیق و دقیقی داشته باشند، تصریح کرد: بنابراین نمی توان از دولت احمدی نژاد انتظار دولت فراملی، تعاملی و ائتلافی داشت. زیرا این مسئله در شعارهای ایشان وجود نداشت.

شجاعی کیاسری تصریح کرد: افرادی در کابینه وی انتخاب می شوند که با برنامه ها و شعارهایش همخوانی داشته باشد.

نماینده ساری با اشاره به "طرح خدمت ملی" رئیس جمهوری، خاطر نشان کرد: این طرح پیشنهاد خوبی است. به نظرم منظور از این طرح این نیست که از همه طیف ها ،گروه ها و جریان های سیاسی یک نفر انتخاب شود؛ بلکه مفهوم آن این است که از آنها بعنوان کارشناس در بدنه دولت استفاده کنند.

شجاعی گفت: می توان از کارشناسانی که دارای سبقه سیاسی تندی نبوده  و نخبه هستند و می توانند در عرصه های اجرایی و تخصصی منشا اثر باشند در کابینه استفاده کرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور اعلام کرد همه گروه ها، طرح ها و برنامه های خود را ارائه کنند، اگر با میثاق نامه ایشان مطابقت داشته باشد می توانند در کابینه حضور داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی در خصوص خلاء های دولت نهم، به استفاده از مدیران ضعیف و کم تجربه اشاره کرد و اظهار داشت: تجربه یکی از معیارهای انتخاب وزراست و صرفا نزدیک بودن سیاسی به دولت نمی تواند کمکی به عملیاتی شدن شعارها و اهداف رئیس جمهور نماید؛ بنابراین باید از اینگونه انتخاب ها پرهیز شود.

وی گفت: مجلس هم با دقت و حساسیت بیشتری این موضوع را بررسی می کند.

نماینده مردم ساری تصریح کرد: انتخاب معاون اول رئیس جمهور چند نکته دارد؛ زیرا اولا با طرح خدمت ملی که رئیس جمهور مطرح کرد مغایرت دارد. دیگر آنکه مراجع عظام قبلا به خاطر عملکرد مشایی حساسیت هایی نشان داده و موضع گیری های تندی نیز کردند که می بایست به این حساسیت ها و توصیه های مراجع توجه ویژه ای می شد.

شجاعی ادامه داد: حتی نمایندگان مجلس نیز با انتقاد از عملکرد مشایی، خواستار برکناری وی شده بودند؛ بنابراین نادیده گرفتن نظر مراجع و دیدگاه و نظر مجلس و حساس کردن آنها در شروع کار دولت دهم می تواند رئیس جمهور را در زمان اخذ رای اعتماد وزیران دچار چالش بزرگی کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet