هدر موبایل
1396/07/23 18:02:44
سرویس حوزه ریاست
دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس پارلمان ترکیه:

اتاق‌های بازرگانی ایران و ترکیه باید بیشتر فعال شود/ ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکیه زمینه ساز توسعه روابط تجاری و فعال تر شدن اتاق های بازرگانی می شود.
اتاق‌های بازرگانی ایران و ترکیه باید بیشتر فعال شود/ ضرورت حفظ تمامیت ارضی عراق رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد کمیسیون‌های مشترک اقتصادی ایران و ترکیه زمینه ساز توسعه روابط تجاری و فعال تر شدن اتاق های بازرگانی می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201710100384501112.jpg اتاق‌های,بازرگانی,ایران,و,ترکیه,باید,بیشتر,فعال,شود/,ضرورت,حفظ,تمامیت,ارضی,عراق Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه اجلاس اتحادیه بین‌المجالس در دیدار با رئیس پارلمان ترکیه بر گسترش سطح همکاری‌های سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: روابط اقتصادی دو کشور ظرفیت گسترش و ارتقاء را دارد و می‌تواند به 3میلیارد دلار در سال برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید اتاق‌های بازرگانی دو کشور بیشتر فعال شوند و ایجاد کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور می‌تواند این مهم را تسهیل کند.

دکتر لاریجانی به عرصه‌های نفت و گاز، انرژی‌های پاک، حمل و نقل ریلی و محیط زیستی به عنوان محورهای همکاری‌های اقتصادی اشاره کرد و گفت: در همه این زمینه‌ها می‌توان همکاری مشترک داشت و سطح روابط اقتصادی دو کشور را افزایش داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به شرایط منطقه اشاره کرد و گفت: مذاکرات سوریه در آستانه خوب پیش رفته است ولی نیاز به ابتکارات تکمیلی دارد تا این مذاکرات تقویت شود، روسیه هم نقش فعال و موثری در این مذاکرات داشته است.

وی به حفظ تمامیت ارضی کشور عراق تأکید  کرد و گفت: ایران از تمامیت ارضی عراق به صورت کامل حمایت می‌کند. در عراق مسئله داعش تمام نشده که یک مسئله دیگری رخ داده است و اسرائیلی‌ها پشت این بحران قرار دارند.

دکتر لاریجانی گفت: ایران همواره در کنار کردها بوده است اما این اقدامات باعث اشفتگی منطقه و بروز مشکلاتی می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت بیشتر ترکیه از مسلمانان میانمار شد.

رفراندوم کردستان عراق از نظر ترکیه مشروع نبوده است

بر اساس این گزارش، رئیس پارلمان ترکیه نیز در این دیدار خواستار تقویت و ارتقاء سطح همکاری‌های بین دو کشور شد و گفت: توسعه روابط پارلمانی توسعه روابط بین ملت ها است بنابراین سطح روابط دو کشور باید افزایش یابد و زمینه‌های آن وجود دارد.

وی همچنین افزود: میزان تجارت دو کشور 9.7 میلیارد دلار است و ترکیه قصد دارد این میزان به 30 میلیارد دلار در سال افزایش یابد. فعالان اقتصادی ترکیه مصمم به همکاری‌های نزدیک با فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران هستند و ترکیه از ارتقاء و گسترش روابط اقتصادی به شدت حمایت و استقبال می‌کند.

رئیس پارلمان ترکیه به سفر اردوغان رئیس  جمهور ترکیه به ایران اشاره کرد و اظهار داشت: پس از این سفر رئیس جمهور دستور دادند که تجارت بین دو کشور بر اساس ارزهای ملی دو کشور صورت گیرد و این تصمیم به موقع و موثر در عرصه اقتصادی برای دو کشور بوده و باید  ارتباط گمرکی دو کشور توسعه یابد.

رئیس پارلمان ترکیه با اشاره به شرایط منطقه، تصمیم‌های دو دولت را تاریخی ارزیابی کرد و گفت: منطقه با چالش‌هایی مواجه است و دو کشور با تهدیدهای مشترک روبرو هستند بنابراین باید با هماهنگی یکدیگر حرکت کنیم تا به وحدت و حفظ تمامیت ارضی کشورها ختم شود. در واقع حفظ تمامیت ارضی عراق سیاست مشترک دو کشور است.

وی همچنین افزود: ترکیه معتقد است رفراندوم در کردستان عراق مشروع نبوده است و در این شرایط همکاری‌های ایران و ترکیه برای منطقه حیاتی است.

رئیس پارلمان ترکیه تصریح کرد: باید با همکاری یکدیگر تلاش شود تا امت‌ اسلامی از این مناقشات خارج شوند.

رئیس پارلمان ترکیه خواستار شکل‌گیری دیدارهای سه جانبه بین ایران، ترکیه و پاکستان برای همکاری و هماهنگی در اعلام مواضع در خصوص مسائل بین‌المللی شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet