هدر موبایل
1396/07/23 18:08:23
سرویس حوزه ریاست
دکتر لاریجانی در دیدار با رئیس پارلمان عراق؛

حمایت قاطع ایران از یکپارچگی عراق/ رویکرد اقلیم کردستان به پشتوانه اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت قاطع ایران از عراق یکپارچه، گفت: رویکرد اقلیم کردستان با وجود برنامه‌های پشت پرده اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند.
حمایت قاطع ایران از یکپارچگی عراق/ رویکرد اقلیم کردستان به پشتوانه اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت قاطع ایران از عراق یکپارچه، گفت: رویکرد اقلیم کردستان با وجود برنامه‌های پشت پرده اسرائیل به منطقه آسیب می‌زند. https://cdn.icana.ir/d/019/201710101597601265.jpg حمایت,قاطع,ایران,از,یکپارچگی,عراق/,رویکرد,اقلیم,کردستان,به,پشتوانه,اسرائیل,به,منطقه,آسیب,می‌زند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه دیدارهای خود در حاشیه یکصد و سی و هفتمین اجلاس IPU امروز (یکشنبه، 23 مهرماه) در دیدار با رئیس پارلمان عراق به شرایط عراق و منطقه اشاره کرد و گفت: شرایط به وجود آمده، گسترش رایزنی، مذاکره و گفت وگو بین دو کشور را ضروری ساخته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: تحولات عراق سبب نگرانی نسبت به آینده این کشور می باشد، عراق هنوز از شر تروریست رها نیافته مسئله جدایی طلبی کردستان شروع شد.

دکتر لاریجانی به حمایت ایران از کردهای عراق در جریان تروریسم و مبارزه با آن اشاره کرد و گفت: رویکرد کردستان بر امنیت عراق و منطقه لطمه می زند زیرا اسرائیل پشت سر این قضیه قرار دارد.

وی ادامه داد: آمریکا نیز هر چند به ظاهر مخالفت می کند اما چندان اطمینان به آن ها نداریم.

دکتر لاریجانی ادامه داد: احتمال سوء استفاده برخی از اوضاع عراق وجود دارد بنابراین مسائل باید به درستی رصد و سیاستگذاری شود.

وی عراق را کشوری مهم، ممتاز و دموکرات خواند و گفت: این بحران احتمالی شکننده در داخل و خارج از عراق می تواند وجود داشته باشد بنابراین باید هوشیار بود. تحرکات پارلمان و دولت عراق خوب بوده اما کافی نیست. باید سعی شود مسائل در کوتاه ترین زمان ممکن حل و فصل شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: حرکت همه پرسی دستاوردهای این سال های اقلیم کردستان را از بین می برد و برای منطقه مشکل ساز می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایران از عراق یکپارچه حمایت قاطع می کند.

دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس عراق 1000150010/15/2017 3:48:42 PMhttp://media.icana.ir/Image/2017/10/201710106847321358_Thum.jpgدیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس عراق
دیدار دکتر لاریجانی با رئیس مجلس عراق

رئیس پارلمان عراق: تاکید بر حفظ تمامیت ارضی عراق و عراق یکپارچه

در این دیدار سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق نیز از مواضع و حمایت ایران قدردانی کرد و گفت: عراق هنوز نیازمند مشورت و حمایت های ایران می باشد.

وی گفت: بعد از آزادی موصل به بازسازی منطقه و بازگشت آوارگان می اندیشیدیم که وارد مسئله جدید اقلیم کردستان شدیم.

رئیس پارلمان عراق افزود: در قانون اساسی عراق همه پرسی وجود ندارد و بر عراق یکپارچه تاکید شده است. در خصوص کردستان نیز مشکلاتی ناشی از حضور تروریست ها و برخی نارسایی ها حتی برخی خطاهای سیاسی وجود آمد که راه حل آن مذاکره و گفت وگو است.

الجبوری بحران عراق را در برگیرنده منطقه دانست و گفت: احتمال گسترش بحران عراق در منطقه به خصوص ایران وجود دارد و از این بابت نگران هستیم.

وی رفراندوم در کردستان عراق را فاقد رسمیت و مشروعیت خواند و به دیدار خود با مسعود بارزانی اشاره کرد و گفت: تصمیم و اقدامات دولت عراق برای بست سرزمین و سه سرزمین خودش بوده است که باید زودتر انجام می شد. این اقدامات برای مقابله با کردستان و در برابر همه پرسی یا تحریم کردستان انجام نشده است.

وی ادامه داد: بحران عراق کردستان منطقه ای است و باید به صورت منطقه ای حل و فصل شود بنابراین رایزنی ها باید افزایش یابد.

رئیس پارلمان عراق گفت: آنچه از سوی بارزانی انجام شده سبب ایجاد مناقشه در منطقه شده است، عراق از کردها حمایت می کند و به آن ها احترام می گذارد اما به حفظ تمامیت ارضی عراق و عراق یکپارچه تاکید داریم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet