هدر موبایل
1396/07/23 20:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خضری:

بین المللی کردن آموزش عالی در افزایش کیفیت آموزش و پژوهش اثرگذار است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بین المللی شدن آموزش عالی در کشورمان را در افزایش کیفیت آموزش، پژوهش و خدمات بسیار اثرگذار دانست.
بین المللی کردن آموزش عالی در افزایش کیفیت آموزش و پژوهش اثرگذار است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بین المللی شدن آموزش عالی در کشورمان را در افزایش کیفیت آموزش، پژوهش و خدمات بسیار اثرگذار دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201706101071938473.jpg بین,المللی,کردن,آموزش,عالی,در,افزایش,کیفیت,آموزش,و,پژوهش,اثرگذار,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کارگاه آموزشی یک روزه 'راهکارهای بین المللی سازی آموزش عالی برای دانشگاه ها و موسسات آموزشی عالی' امروز -یکشنبه- به همت اتحادیه بین المللی دانشگاه های اوراسیا (یوراس) به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان یکی از اعضای این اتحادیه برگزار شد و رسول خضری که در آیین آغاز این کارگاه سخن می گفت، با تاکید بر این که آموزش عالی و دانشگاه ها فی نفسه بین المللی هستند، افزود: نمی توان جلوی تفکر و دانش را گرفت و برای آن مرز قائل شد.

نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این که وظیفه کشورهای عضو اتحادیه بین المللی دانشگاه های اوراسیا تسهیل و تسریع در بحث بین المللی شدن دانشگاه ها است، گفت: در واقع کشورها بایستی با برداشتن موانع موجود برای هم افزایی و هم اندیشی در این پروسه مهم جهانی همراه و همدل باشند.

خضری در ادامه با یادآوری آن که زمانی دانشگاه های نسل اول، صرفا آموزشی بود، و نسل دوم پژوهشی و نسل سوم کارآفرین، به پوست اندازی نظام آموزش عالی در دنیا اشاره کرد و گفت:در حال حاضر بحث دانشگاه ثروت آفرین به عنوان نسل چهارم دانشگاه ها برای تبدیل علم و فناوری به ثروت در دنیا مطرح است.

وی با تاکید براین که ما امروزه در بخش آموزش عالی چاره ای جز جهانی شدن نداریم افزود: چراکه اقتصاد و مسائل مالی دنیا متاثر از یکدیگرند و نمی توان بحث آموزش عالی را بصورت جزیره ای دنبال کرد.

به گفته خضری، بین المللی شدن آموزش عالی امروزه نیاز کشورها است چراکه افزایش کیفیت در بخش آموزش، پژوهش و خدمات را به دنبال خواهد داشت، ضمن این که دولت ها را در بحث مدیریت و سازماندهی و نظام مند کردن بحث درون سازمانی و برون سازمانی برای رسیدن به اهداف عالی ترغیب و تشویق می کند.

خضری در ادامه با اشاره به سند 1404 و الزام دستیابی به جایگاه نخست منطقه در حوزه علم و فناوری بر اساس افق موجود و البته فاصله کشورمان با این سند مکتوب گفت: دو دیدگاه در کشور نسبت به بین المللی کردن آموزش عالی وجود دارد و ما با توجه به مصوبه 2006 یونسکو در خصوص حفظ تنوع فرهنگی می توانیم از این ظرفیت بی بدیل در راستای توسعه آموزش عالی بین المللی استفاده و به سهم خود بهره مند شویم.

نماینده پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ما برای اشاعه فرهنگ خود نیز نیاز به بین المللی کردن آموزش عالی داریم، افزود: در ضمن، در حال حاضر بحث مهم اقتصاد جهانی از جمله بازار کار به بحث آموزش های بین المللی آموزش عالی گره خورده است.

وی ادامه داد: امروز دیگر تبادل استاد و دانشجو به سبک و سیاق قدیم مطرح نیست بلکه آموزش مجازی و ارتباطات مجازی شکل جدی تری پیدا کرده و باعث شده است که روند بین المللی شدن آموزش عالی بسیار راحت تر دنبال شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: ما ناگزیریم برای اینکه اقتصاد جهانی را از دست ندهیم و از این قافله عقب نمانیم، هرچه سریعتر در بحث بین المللی ساختن آموزش عالی گام برداریم، هرچند بیش از دو دهه است که این تجربه را در کشورمان شروع کرده ایم و در واقع مرکزی نیز بدین منظور در کشور وجود دارد اما این کافی نیست.

خضری در ادامه همچنین گفت: اخیرا کمیته ای چهارجانبه با محوریت وزارتخانه های بهداشت، علوم، امور خارجه و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پرداختن بیشتر به مقوله بین المللی سازی نظام آموزش عالی در حال شکل گیری است. ضمن این که حمایت های جدی کمیسون های تخصصی مجلس از جمله کمیسیون های آموزش و تحقیقات و همچنین بهداشت و درمان نیز احساس می شود.

به گزارش ایرنا، این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، در عین حال اظهار امیدواری کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارتخانه های تخصصی کشور هرچه سریع تر در این خصوص گام های موثرتر و استوارتری بردارند، زیرا با این همه منابع درسی بی پایان که به مدد فناوری اطلاعات و ارتباطات در دسترس است، به ناگزیر باید به سمت جهانی شدن و بین المللی شدن آموزش های عالی گام برداریم./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet