عید قربان
1388/05/03 09:36:00
سرویس فرهنگی

کتاب نمایه "روزنامه مجلس" منتشر شد

**کتاب نمایه "روزنامه مجلس" توسط کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

روزنامه مجلس نخستین روزنامه پارلمانی ایران است، که صاحب امتیاز آن میرزا محسن برادر صدرالعلماء و مدیر اجرائی نشریه  میر محمد صادق طبا‌طبائی پسر آیت‌الله سید محمد طباطبائی از رهبران روحانی مشروطه بوده است.

شماره اول آن در روز یکشنبه 8 شوال 1324ق یعنی حدود پنجاه روز پس از افتتاح مجلس شورای ملی انتشار یافت و نشر آن به مدت 5سال ادامه پیدا کرد و آخرین شماره آن درروز پنجشنبه 27 جمادی الاخر 1330ق منتشر شد، در این روزنامه افزون بر پیگیری تحولات آن روزگار مجلس شورای ملی، می‌توان دیگر مسائل اجتماعی، سیاسی، و اقتصادی دوره مشروطه را نیز بازجست.

این روزنامه در سال 1375 طی پنج مجلد با همت دکتر فدائی عراقی (ریاست وقت) توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی باز چاپ شد. در سال 1376 طرحی برای استخراج نمایه‌های روزنامه مجلس تدارک دیده شد وطی یک سال‌ و اندی به انجام رسید، این نمایه‌ با مطالعه متن تمامی پنج جلد روزنامه مجلس تهیه شده و در برگیرنده کلید واژه‌های مهم متن است، طی این سالها نمایه‌های یاد شده در پایگاه کتابخانه مجلس قرار داشت و فراوان مورد استفاده پژوهشگران واقع می‌شد. اما مناسب بود تا پس از چاپ روزنامه مجلس این نمایه‌ها به صورت عمومی نیز منتشر و در اختیار محققان قرار گیرد. که سرانجام این مهم صورت گرفت.

اهمیت نمایه‌های موجود را با یک نگاه ساده می‌توان دریافت، چرا که آگاهی‌های فراوانی در این روزنامه در باره اشخاص، اماکن، وقایع تاریخی، و دهها مورد دیگر وجود دارد که از طریق این نمایه‌ها می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد، به همین منظور بود که کتابخانه تصمیم گرفت تا نمایه‌های مذکور را بصورت کتاب آماده کند.

کتاب نمایه روزنامه مجلس برای سهولت مراجعه و راهنمائی پژوهشگران تاریخ مشروطه به مطالب روزنامه مجلس سامان یافته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet