هدر موبایل
1388/05/03 09:39:00
سرویس سیاسی
معرفی کابینه

اولین پاسخ رییس جمهور منتخب به اعتماد مردم

**مردمی که با حضور حداکثری خود در پای صندوق‌های رای، بار دیگر اعتماد خود را به رییس جمهور اعلام کرده‌اند، اینک به انتظار نشسته‌اند تا اولین پاسخ اعتماد مجدد خود را دریافت دارند.

این اولین پاسخ، معرفی کابینه‌ای قدرتمند و کارآمد است که بتواند جوابگوی خواسته‌های مردم باشد. رییس جمهور منتخب از ان رو که تنها در صورتی می‌تواند از عهده این پاسخگویی برآید که برای کابینه انتخابی خود آرا اعتماد  نمایندگانی را جلب کند که خود باید به گونه‌ای دیگر پاسخگوی اعتماد مردم باشند، وظیفه سنگینی بر عهده دارد.

به نظر می‌رسد رییس جمهور و نمایندگان مجلس با همفکری یکدیگر بهتر از عهده این پاسخگویی برآیند. این ان چیزی است که تنی چند از نمایندگان مجلس در گفت و گو با خانه ملت بران صحه گذاردند.

 

رئیس جمهور همکاران خود را با سعه صدر انتخاب کند

"احمد آوایی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به تغییرات صورت گرفته در کابینه اظهار داشت:رئیس جمهور در شرایط حساس کنونی در انتخاب همکاران خود باید با سعه صدر بیشتری رفتار کند.

نماینده دزفول"پایبندی به قانون اساسی"، "خوش فکر بودن"، "برخورداری از توانمندی بالا" و "تازه نفس بودن"را از دیگر ویژگیهای برشمرد که رئیس جمهور باید در معرفی اعضای تیم کاری خود به آنها توجه کند.

وی با اشاره به معرفی اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول از سوی احمدی نژاد خاطر نشان کرد: اگر معرفی کابینه دهم هم به همین منوال صورت گیردبرای آینده کشور باید نگران بود.

آوایی به عملکرد مشایی طی 4 سال گذشته در سمت ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اشاره کرد و اظهار داشت:کارنامه مشایی نشان می دهد که وی در عمل توان اجرا کردن سیاستهای احمدی نژاد را هم نداشته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: احمدی نژاد می توانست از افرادی که حساسیت کمتری بر روی آنهاوجود دارد، از سابقه خوشنام تر ی برخوردارند و درک کارشناسی بالاتری دارند بهره می گرفت.

نماینده دزفول سپس به نظر مجلس بویژه نمایندگان روحانی مجلس نسبت به مواضع مشایی اشاره کرد و افزود: این انتخاب از سوی احمدی نژاد نشان از آن دارد که رئیس جمهور خیلی مشورت پذیر نیست و نظر خودش را بر مجلس و علما ء ترجیح می دهد.

 

رئیس جمهور مشورت بیشتری با مجلس داشته باشد

نماینده رباط کریم گفت: انتظار اینست که رئیس جمهور در انتخاب اعضای کابینه مشورت بیشتری با مجلس داشته باشد.

"حسن نوروزی" افزود: رایزنی جدی با مجلس باید بیش از گذشته مورد توجه آقای احمدی نژاد قرار گیرد به نحوی که رئیس جمهور از اتخاذ هر تصمیمی بدون نظر مجلس بپرهیزد.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و شوراها با اشاره به تغییرات صورت گرفته در کابینه اظهار داشت:انتخاب معاونین جدید طبیعتا با توفیقات و عدم توفیقاتی همراه است اما بنظر می رسد چنانچه آقای احمدی نژاد بخواهد در معرفی وزراء به مجلس هم همانند انتخاب معاونین خود عمل کند در کسب رای اعتماد وبرای آنها دچار چالش جدی با مجلس خواهد شد.

وی افزود بر این اساس رئیس جمهور در انتخاب تیم کاری خود باید از کسانی که دارای تخصص، درک کارشناسی و قدرت تصمیم گیری بیشتری برخوردارند بهره بگیرد.

نماینده رباط کریم با انتقاد از انتخاب رحیم مشایی به عنوان معاون اول از سوی احمدی نژاد گفت: هر چند براساس قانون انتخاب معاونین در حوزه اختیارات رئیس جمهور است اما احمدی نژاد در انتخاب معاون اول خود عجله کرد چرا که می توانست افراد شایسته تری را برای این منظور برگزیند.

 

انتخاب وزرا ‌در تعامل‌ با نمایندگان ‌صورت ‌گیرد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در انتخاب وزرا و معاونین کابینه دهم تعامل لازم با نخبگان سیاسی و نمایندگان مجلس صورت گیرد.

"جواد صبور آقچه کندی" گفت: در حالی که بسیاری از مشاوران و نزدیکان رییس جمهور، پیش از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، براین امر تاکید نموده بودند که کابینه احمدی نژاد توسط کمیته ویژه ای متشکل از نمایندگان مجلس یا گروههای اصولگرا سیاسی انتخاب و معرفی می شود؛ اما این نحو انتخاب معاونان رییس جمهور جای تامل و بررسی دارد.

وی خاطر نشان کرد: به نظر می رسد رییس جمهور با انتخاب این ترکیب، قصد داشته ثابت کند که تحت تاثیر هیچگونه القائات، فشارها و اظهار نظر یا مسایلی که در راستای تشکیل دولت ائتلافی باشد، عمل نخواهد کرد.

نماینده مردم اردبیل، نمین و سراب در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: هر چند بحث نفی یا فشار یا گفتگو بار معنایی خاص خود را دارد و استقلال رای در جای خود امر نکویی است؛ اما باید توجه داشت این حالتها نباید شکل تدافعی و جبهه گیری به خود گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: معرفی معاونان بدون رایزنی و در نظر گرفتن نظرات علمای دینی و نخبگان سیاسی، به این نحو و با این شرایط بیانگر این پیام است رییس جمهور به صورت مستقل می خواهد معاونین یا وزرای خود را انتخاب کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار امیدواری کرد: در انتخاب وزرا و معاونین کابینه دهم و معرفی آنها توسط رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی، تعامل لازم با نخبگان سیاسی و نمایندگان مجلس صورت گیرد.

 

نباید از وزیران موفق عبور کرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ برخی از وزرای دولت نهم کارنامه درخشانی دارند که امیدواریم رئیس جمهور از انها عبور نکند.

"ارسلان فتحی پور" ضمن بیان این مطلب که تغییر در کابینه دولت طبیعی است، تصریح کرد:‌ باید افراد متخصص و توانمندی که در پیشرفت و عدالت کشور نقش دارند به مجلس معرفی شوند و مجلس نیز با توجه به شاخصه هایی که توانمندی و تخصص از جمله آنهاست، رایی اعتماد بدهد.

نماینده کلیبر و هوراند،خدا آفرین و آبش احمد، با بیان اینکه وضعیت کابینه دولت دهم بهتر از دولت نهم خواهد بود، افزود: ‌احتمالا بسیاری از وزرا تغییر کنند، اما باید جایگزین این وزرا افرادی قدرتمند و متخصص باشند که بتوانند توان دولت را بالا ببرند.

وی تصریح کرد: ‌دولت دهم دولتی کارآمد و توانمند است و امیدواریم بتواند در عرصه های اقتصادی، بین الملل و عمرانی و توسعه پایدار گامهای مثبتی را بردارد و مشکلات پیش رو را با موفقیت پشت سر بگذارد.

فتحی پور در خاتمه با اشاره به ایجاد معاونت های جدید در دولت اظهار امیدواری کرد که افرادی که در راس این معاونت ها قرار می گیرند، به دلیل حساسیت آن بتوانند توانمند و با تدبیر عمل کنند.

 

مجلس مقابل کابینه ضعیف کوتاه نمی‌آید

"ولی اسماعیلی" نماینده گرمی گفت: مجلس در برابر کابینه ضعیف واکنش نشان خواهد داد و مصالحه نخواهد کرد.

عضو کمیسیون سیاست داخلی و امور شوراها اظهار داشت: درخواست و پیشنهاد مصلحانه ما به رییس جمهوری این است که در کابینه دهم از ترکیب جدیدی استفاده کند.

وی افزود: امیدواریم احمدی نژاد در کابینه از افراد متخصص و بعضا متفاوت بهره بگیرد تا ضعف های دولت خصوصا در بخش های اشتغال و کشاورزی برطرف شود.

اسماعیلی با اشاره به انتصاب برخی از معاونان و مشاوران رئیس جمهور، تصریح کرد: اگر چه این حق رئیس جمهور است که افراد کابینه خود را انتخاب کند، ولی مجلس و فراکسیون اصولگرایان نیز می‌بایست در جریان انتصاب حلقه اول کابینه قرار می گرفت و پیشنهادات خود در این زمینه را مطرح می کرد.

نماینده گرمی یادآور شد: ما این گلایه را از احمدی نژاد داریم که چرا هیچ مشورتی در این زمینه با افراد دلسوز و دوستدار دولت در مجلس نشد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه این عرصه، عرصه کار و تلاش است و افراد کارآمدتری را می طلبد، گفت: مجلس به طور قطع در برابر کابینه ضعیف واکنش نشان خواهد داد و کوتاه نیامده و مصالحه نخواهد کرد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان ابراز امیدواری کرد که رئیس جمهور با کابینه ای قوی تعامل خوبی با مجلس برقرار کند.

 

کابینه ‌باید از اعتمادحداکثری برخوردار باشد

نماینده سبزوار اظهار داشت: امیدواریم کابینه دوم احمدی نژاد، کابینه‌ای باشد که از اعتماد حداکثری برخوردار باشد و نظر علمای عظام، نخبگان، مومنان و... تامین شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نحوه معرفی و چینش معاونان رئیس جمهوری را غیر مترقبه و تعجب برانگیز دانست.

محمدرضا محسنی ثانی‌اظهار داشت: هر چند انتخاب معاونین رئیس جمهور نیازی به هماهنگی با مجلس شورای اسلامی ندارد اما برای تعامل و سهولت کاری بهتر بود پیش از معرفی معاونان رایزنی‌هایی در این خصوص با نمایندگان مجلس صورت می‌گرفت.

وی در خصوص علت غیر مترقبه بودن انتخاب برخی معاونین رئیس جمهور گفت: تمام افراد و نخبگان سیاسی و مسئولان انتظار داشتند که انتخاب معاونان توام با در نظر گرفتن توقعات و ملاحظاتی صورت گیرد.

نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی افزود: انتخاب معاونان باید با عنایت ویژه‌ای که مورد توقع مراجع عظام و مومنین بود صورت اجرایی می‌یافت بسیاری امیدوار بودند که چنین مسایلی در نظر گرفته می‌شد.

وی در ارتباط با وظیفه مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس موظف است نامزدهایی که برای وزارت معرفی می‌شوند را با دقت ویژه‌ای انتخاب کند.

 

کابینه باید‌‌ دارای روحیه مردم داری باشد

نماینده تهران گفت:همه اعضای کابینه باید دارای روحیه مردم داری و ریسک پذیری، تعهد، تخصص و مدیریت باشند.

"طیبه صفایی" نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری مردم با توجه به شاخصه هایی چون مردمی بودن، دوری از اشرافی گری، عدالت خواهی، تحول خواهی در همه زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به احمدی نژاد رای داده اند؛ بنابراین کابینه وی نیز باید با توجه به چنین ویژگی هایی انتخاب شوند.

نماینده تهران افزود: کابینه باید با ارائه برنامه هایی براساس سندچشم انداز 20 ساله و قانون برنامه توسعه و تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص عدالت و پیشرفت، بتواند سکان اداره کشور را به سمت تعالی و رشد سوق دهد.

نماینده تهران گفت: مسائل و ایراداتی که در مورد یکی از معاونان مطرح شده، تاکنون از سوی رئیس جمهور تایید نشده است؛ بنابراین بهترین راه حل این است که احمدی نژاد که همواره در میان افکار عمومی پاسخگو بوده است، در این باره نیز با ارائه توضیحاتی مردم را از این انتصاب قانع کند.

وی افزود: دلیل انتصاب برخی از این افراد به علت همکاری تنگاتنگ، هماهنگی و نزدیک بودن به شاخصه های رئیس جمهوری است.

 

سلیقه‌های متفاوت را نباید کنار گذاشت

کاتوزیان گفت: ‌یکی از خلاءهای دولت نهم عدم استفاده از نخبه های علمی و با تجربه کشور می‌باشد.

"حمیدرضا کاتوزیان" رییس کمیسیون انرژی بابیان اینکه دولت باید در انتخاب وزرا به صورت باز عمل نماید اظهار داشت: ‌استفاده از تمام نگاهها و تجربه‌ها می تواند دولت را درانتخاب کابینه‌ای قوی یاری دهد.

وی با بیان اینکه یکی از خلاءهای دولت نهم عدم استفاده از نخبه‌های علمی و با تجربه کشور می‌باشد گفت:‌ متاسفانه رییس جمهور به صورت عملی، اعتقادی به این مسئله ندارد.

نماینده تهران در ادامه گفت: مرز بندی بین افراد و خودی و غیرخودی نمودن افراد نتیجه‌ای غیر از استفاده نکردن از توان بخش بزرگی از جامعه نخواهد داشت.

وی افزود:‌به اعتقاد من این گونه نگرش‌ها اشتباه می‌باشد و تداوم این افکار باعث تک محوری و تک صدایی خواهد شد و در جامعه امروز چوابگو نیست.

نماینده تهران اظهار داشت: دولت برای تشکیل کابینه قوی باید خط‌کشی‌ها را کنار بگذارد و تمامی افراد را در تصمیم گیری‌ها دخالت دهد.

کانوزیان خاطر نشان کرد: نباید کسانی که نگاه متفاوتی با رئیس جمهور دارند را کنار گذاشت و آنها را حذف نمود.

رییس کمیسیون انرژی با تاکید بر اینکه باید از تمام شخصیت‌ها و دیدگاه‌ها استفاده نمود گفت: ‌از تضارب آرا باید حمایت شود.و از آن استفاده بهینه نمود.

نماینده تهران تصریح کرد: در جامعه ای که دارا ی سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف می‌باشد می‌توان از طریق آن دیدگاهها، نظریه و سخنی پخته و قوی ارائه نمود و از آن استفاده کرد.

عضو کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس در ادامه گفت: ‌یک جانبه گرایی، ‌تک صدایی و حذف جریان‌های غیر همراه، ‌کشور را به بن بست خواهد کشاند و نتیجه بسیار ناخوشایندی رابرای کشور در پی خواهد داشت.

رییس کمیسیون انرژی گفت: اینکه رییس جمهور در تعیین وزرا از افراد همسو و همفکر خویش استفاده نماید مسئله ای نیست که آن را رد نمود اما اینکه در تمام کابینه از جمله صنایع، بهداشت و درمان و کشاورزی بخواهیم در تمام موارد خط مشی سیاسی را وارد نماییم باعث آسیب دیدن کشور خواهد شد.

نمایده تهران با تاکید بر اینکه تنها با حرف و سخن نمی‌توان گفت که از نخبگان استفاده می‌نمایم اظهار داشت: جامعه امروز جامعه‌ای هوشمند است و دانشگاهیان و مردم تمامی سخنان و شعارها را رصد می نمایند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخاب اسفندیار رحیم مشایی از سوی رییس جمهور به عنوان معاون اول گفت:‌به نظر من این انتصاب اشتباه بود چرا که ایشان نظر رهبر معظم انقلاب،‌ مراجع تقلید و فضلا و همچنین مجلس را در زمینه این انتخاب می داند و رییس جمهور باید به خرد جمعی احترام بگذارد.

 

تغییر، زمینه ساز توسعه

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر زمینه پیشرفت و توسعه است گفت:‌ افراد منتخب کابینه باید افرادی با ظرفیت بالا و توانمند باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت:‌ افرادی باید در کابینه انتخاب شوند که تعامل صحیحی با قوای دیگر به ویژه مجلس داشته باشند.

وی تاکید کرد:‌ رئیس جمهور در انتخاب کابینه خود باید به مسائل کاری و تخصص افراد توجه کند.

نماینده سبزوار تصریح کرد: ‌کابینه دهم باید متشکل از برترین و کارآمدترین افراد باشد و امیدوارم دولت تمام توان خود را در جهت خدمت رسانی به مردم به کار گیرد.

 بروغنی ضمن بیان این مطلب که رئیس جمهور باید در انتخاب اعضای کابینه اش تحرک، پشتکار و نشاط را علاوه بر مسائل دیگر در نظر گیرد، گفت:‌ وزرا باید توانمندی اداره وزارتخانه ها را به لحاظ مدیریت و تخصص داشته باشند.

 

تخصص شرط اول است

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تخصص شرط اساسی انتخاب اعضای کابینه دهم ریاست جمهوری است.

"اسفندیا اختیاری" نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی گفت: وزرایی که رئیس جمهور به مجلس معرفی می کند باید آشنایی کامل به آن وزارتخانه در زمینه فرصت ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت آن داشته باشند.

وی افزود: کابینه دولت دهم باید با یک برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت واقع بینانه منطبق بر سند چشم انداز 20 ساله و قانون برنامه چهارم توسعه جهت اخذ رای اعتماد به مجلس بیایند.

 

کابینه جدید باید توانایی اجرای برنامه پنجم را دارا باشد

نماینده مردم رودسر گفت: رئیس جمهور باید وزرایش را به گونه ای انتخاب و به مجلس معرفی کند، که آنان از یکسو بتواند برنامه پنجم توسعه را به سرعت اجرا کرده و انتظارات مردم را پاسخ دهند و از سوی دیگر تعامل خوبی با سایر قوا بویژه قوه مقننه داشته باشند.

"اسدالله عباسی" عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: کابینه دولت دهم باید با توجه به انتظارات جامعه بویژه در بخش تولید و اشتغال، چالش های بین المللی، دیپلماسی و فرهنگی انتخاب شوند.

وی گفت: مدیر اجرایی باید قوانینی که به تصویب مجلس رسیده است را به اجرا درآورد و اگر در مواردی خلا قانونی وجود دارد و یا قوانینی که نیاز به اصلاح دارد را بصورت لایحه به مجلس بیاورد تا بتواند جوابگوی نیازهای جامعه باشد.

نماینده رودسر قانونمند عمل کردن یک مدیر اجرایی را مهمترین و محوری‌ترین اقدامات دانست و تصریح کرد: این امر جز با تعامل و ارتباط نزدیک آنها با مجلس و نمایندگان میسر نخواهد بود.

عباسی ادامه داد: مهمتر آنکه با توجه به جریاناتی که اخیرا بعد از انتخابات اتفاق افتاده است، دولت باید زمان معرفی وزرا جهت اخذ رای اعتماد از مجلس نظر خواهی کند، که آیا رای لازم را کسب می کند یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: انشاالله کابینه دولت دهم با رای بالایی کار خود را آغاز کند، تا با سرعت عمل و توان بیشتر بتوانیم چالش های کشور را برطرف کرده و مشکلات را رفع کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات ادامه داد: بعنوان یک نماینده، تلاشم این است که از دولت جدید حمایت کنم تا بتوانیم هر چه سریعتر نیازهای اساسی جامعه را برطرف کرده و دولتی کارآمد و مجلسی همراه دولت داشته باشیم و با اقتدار به اهداف نظام دست یابیم.

وی در خصوص انتصابات اخیر کابینه دولت دهم، گفت: به نظر می رسد ترکیب معاونان رئیس جمهور هم از نظر توان کاری، سرعت عمل، هم اندیشی و هم از نظر اعتمادی که نسبت به آنها وجود دارد ترکیب خوبی است.

 

برای انتخاب وزرا باید از قبل با مجلس رایزنی شود

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات تصریح کرد: برای هر فردی که برای کابینه دولت دهم انتخاب می شود باید از قبل با مجلس نیز رایزنی شده باشد.

"محمد علی حیاتی" سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: اولین و مهمترین معیار انتخاب وزیر آشنایی فرد به آن وزارتخانه و داشتن تخصص در آن زمینه می باشد.

وی با بیان اینکه داشتن سوابق مدیریتی و تخصص برای مدیریت کلان نیز معیار دیگر انتخاب یک وزیر است، افزود: رئیس جمهور باید فردی را انتخاب کند که دارای مقبولیت عامه بوده و با مجلس نیز با توجه به اینکه مجلس باید به این فرد برای تصدی پست وزارت رای اعتماد دهد تعامل خوبی داشته باشد.

حیاتی ادامه داد: چرا که مجلس و دولت اصولگرا می طلبد بین این دو قوه تعامل خوبی برای انجام کار باشد و لازمه اش این است که فردی که برای کابینه دولت دهم انتخاب می شود باید از قبل رایزنی نیز با مجلس شده باشد تا وزیر پیشنهادی بتواند هم رای بالایی بیاورد و هم تعامل سازنده ای با مجلس داشته باشد.

وی گفت: چنانچه این رایزنی و هماهنگی با مجلس نباشد ممکن است فرد معرفی شده رای بالایی را برای تصدی پست وزارت کسب نکند.در شرایط کنونی خوب نیست افرادی که رئیس جمهور به مجلس معرفی می کند ممکن است بدلیل عدم تعامل سازنده و عدم شناخت نتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

حیاتی تصریح کرد: بعضی از وزرا در کابینه گذشته آن ارتباط منطقی و سازنده ای که باید میان مجلس و دولت باشد وجود نداشت. حتی در بعضی موارد برخی از آنها شرایط و توانایی لازم برای اداره آن دستگاه را نداشتند لذا یک ناهماهنگی در آن وزارتخانه با وزیر به وجود آمده و هم یک خلاء ارتباطی بین مجلس و آن دستگاه وجود داشت.

وی با اشاره به طرح سوال نمایندگان از وزیر و استیضاح آنها افزود: طبعا این امر نشان می دهد رضایت مندی لازم و تعامل سازنده و منطقی میان مجلس و وزرا وجود ندارد لذا دولت جدید باید تدبیرلازم در مورد این موضوع اتخاذ کند.

نماینده لامرد در مورد انتصابات اخیر دولت دهم خاطر نشان کرد: انتصاب معاونین از اختیارات رئیس جمهور است. ایشان می توانند افرادی را برای پیش برد اهداف و برنامه های خود انتخاب کنند.

 

سعه صدر، ابزار مدیریت اسلامی

"پرویز سروری" گفت: ابزار مدیریت اسلامی سعه صدر و در نظر گرفتن سلایق مختلف است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:متاسفانه ما در کشورمان با یک مشکل اساسی که مختص به این دولت نیست مواجهیم وآن برخورد یکنواخت با سیستم کارشناسی اداری و سیستم سیاسی اداری کشور است.

عضو کمیسون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: اغلب شاهدیم که روسای جمهور برای پیش بردن سیاست های خود تغییرات را تاسطوح پائینی اعمال می کنند که اینباعث بروز ناامنی در دستگاههای اداری می شود.

وی با تاکید برحق رئیس جمهور درایجاد تغییرات درحوزه سیاسی دستگاهها، افزود: اما نکته قابل توجه این است که تغییرات در حوزه کارشناسی باید با یک فرایند طولانی تری صورت بگیرد و هر کس به خود اجازه ندهد با تغییرات مکرر سیستم کارشناسی، خسارات بی جهت را به کشور تحمیل کند.

سروری نقش مجلس را در جلوگیری از این وضعیت برجسته توصیف کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی باید با اقدامات قاطع، جلوی هرج و مرج هایی که پس از انتخابات در بعضی دستگاهها اتفاق می افتد را بگیرد.

نماینده تهران با بیان اینکه ابزار مدیریت اسلامی سعه صدر و در نظر گرفتن سلایق مختلف است، تصریح کرد: روسای جمهور باید از افراد توانمندی که کار را بر خطوط سیاسی مقدم می دانند در اداره کشور بهره بگیرند چون در میان این افراد شخصیتهای بزرگ و کارآشنایی وجود دارند که با انقلاب رشد کرده اند و انقلاب برای آنها هزینه کرده است و از مرحله آزمون و خطا عبور کرده اند.

وی اظهار داشت: از رئیس جمهور انتظار داریم در معرفی وزرا با سعه صدر برخورد کند.

سروری با اشاره به برخی انتصاب های رئیس جمهور گفت:این انتصابات دغدغه هائی را ایجاد کرده است که به معرفی کابینه هم منتقل شده است.

 

دولت دهم خلاء مدیریت علمی در کشور را رفع کند

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین خلاء در دولت نهم، نابسامانی در مدیریت و حاکم نبودن مدیریت علمی در کشور بود که دولت دهم باید به آن توجه کند.

"علی عباسپور تهرانی" رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که بعنوان وزیر در کابینه انتخاب می شوند، باید با برنامه های کلان رئیس جمهوری که در زمان رقابت های انتخاباتی مطرح می شد، هماهنگ باشند.

وی افزود: این حقیقت یک اصل پذیرفته شده در همه سیستم های دمکراسی است.

نماینده مردم تهران، شایسته سالاری و توانمندی را معیار دیگری برای انتخاب وزرا دانست و خاطر نشان کرد: فردی که انتخاب می شود باید ضمن پذیرفتن خطوط فکری رئیس جمهوری، آنقدر شجاعت واستقلال در مدیریت داشته باشد که بتواند هم به برنامه های خود در چارچوبی که با رئیس جمهور به توافق رسیده عمل کند و هم معاونان و مسئولان پایین دستی را خود تعیین کند.

عباسپور با بیان اینکه جایگاه وزارتخانه نباید اینگونه باشد که هم وزیر و هم معاونان توسط رئیس جمهور انتخاب شوند، ادامه داد: معیار دیگر انتخاب وزیر باید شناخت کامل وی از وزارتخانه باشد.

وی با بیان اینکه، نباید فردی را بعنوان وزیر انتخاب کنیم که شناختی از وزارتخانه ندارد و بخواهد در طول مدیریتش در آن وزارتخانه این شناخت را بدست بیاورد، افزود: امور جاری یک وزارتخانه مانند قطاری در حال حرکت است و نمی تواند متوقف شود. بنابراین اگر فرد جدیدی انتخاب می شود باید حتما به آن وزارتخانه اشراف داشته باشد و چالش ها، مشکلات، نقاط قوت و ضعف آن را بداند و با طیف مناسبی از کسانی که می توانند با وی همکاری کنند آشنا شود تا بتواند مدیریت علمی در آن وزارتخانه حاکم کند.

نماینده تهران انعطاف پذیری را ملاک دیگر انتخاب وزیر دانست و تصریح کرد: هرگاه که یک رئیس جمهور با تیم جدیدی می آید، حتی پایین ترین مسئول یک دستگاه نیز تغییر می کند که این مسئله موجب ایجاد تلاطم مدیریتی در کشور می شود که به مصلحت نیست.

وی گفت: وزیر باید قدرت انعطاف پذیری داشته باشد تا با هماهنگی و پتانسیل و قدرت جذبی که دارد همه مسئولان آن وزارتخانه را به کار گیرد.

 

انتخاب معاونان باید با مشورت مجلس صورت می‌گرفت

عضو کمیسیون امنیت می و سیاست خارجی مجلس گفت: انتظار ما از رییس جمهوری این بود که حداقل با اعضا شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان برای انتخاب معاونین نشان مشورت می کردند.

"محمد کریم عابدی" اظهار داشت: این حق رئیس جمهور است که اعضای کابینه اش را انتخاب کند؛ اما اگر آقای احمدی نژاد بخواهد کارها را در دوره دوم مسئولیت خود به خوبی به سرانجام برساند، راهی جز مشاوره ندارد.

نماینده فردوس و طبس گفت: به نظر می رسد رئیس جمهور با این روند نتواند با مجلس در تعامل باشد و با مشکلات جدی مواجه شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به انتصاب رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهور، گفت: معاون اول، پس از رئیس جمهور وظیفه اداره کابینه را بر عهده دارد؛ بنابراین باید از قدرت تعامل با مجلس و روابط عمومی بالا برخوردار باشد، که با توجه به انتقاداتی که نسبت به آقای مشایی در مجلس وجود دارد به نظر نمی رسد ایشان این ویژگی ها را داشته باشند.

عابدی بر ضرورت تجدید نظر احمدی نژاد در روند گزینش های خود تاکید کرد و یادآور شد: حمایت فراکسیون اصولگرایان مجلس از آقای احمدی نژاد حمایت از تفکر اصولگرائی بود و به خاطر این تفکر است که امروز ایشان رئیس جمهور هستند، بنابر این دولت نیز باید با این تفکر اداره شود.

وی با بیان اینکه مجلس قصد تحمیل نظرات خود به رئیس جمهور را ندارد، اظهار داشت: اگر وزرای کابینه نیز بدون تعامل با فراکسیون اصولگرایان معرفی شوند، قطعا دولت با چالش جدی مواجه خواهد شد.

نماینده فردوس و طبس تصریح کرد: رئیس جمهور چه بخواهد و چه نخواهد مجلس در راس قواست و دولت در واقع مجری برنامه ها و مصوبات مجلس است؛ بنابراین اگر افرادی در کابینه جای بگیرند که نتوانند با مجلس تعامل داشته باشند، چالش جدی بوجود خواهد آمد.

عابدی در پایان گفت: ان شاءالله شاهد دولتی مقتدر، هوشمند، فرهیخته، علم گرا، عقل گرا و تجربه‌گرا خواهیم بود.

 

انتخاب معاون پیش از تنفیذ ممکن نیست

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: معرفی معاونان رییس جمهور پیش از تنفیذ حکم ریاست جمهوری دارای ابهامات حقوقی و قانونی است.

"نصرالله ترابی قهفرحی" نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ابهام قانونی در این خصوص هنگامی رفع‌ می‌شود که تنفیذ حکم رئیس جمهور و مراسم تحلیف صورت گیرد.

وی با اشاره به مشابهت نمایندگی مجلس با رئیس جمهوری، گفت: موضوع قانونی رییس جمهور همانند نمایندگی در مجلس است. مواردی چون تایید شورای نگهبان، تایید اعتبارنامه و سوگند نمایندگی باید به طور کامل انجام شود تا شخص به صورت قانونی به عنوان نماینده مردم در مجلس تعیین شود؛ که همه این موارد برای رییس جمهور نیز الزامی است.

نماینده مردم شهرکرد در مجلس خاطرنشان کرد: بنابراین با توجه به اینکه هنوز مراسم تحلیف رییس جمهوری انجام نشده، انتخاب و معرفی معاونان جای تامل دارد.

وی به سمت دستیاری رئیس جمهوری، نیز که برای نخستین بار از سوی محمود احمدی نژاد معرفی شده است، اشاره کرد و گفت: در معرفی معاونان رئیس جمهوری، ما برای نخستین بار شاهد معرفی دستیار اول رئیس جمهور بودیم، در حالی که ما در قانون اساسی هم عنوان معاون و هم مشاور را داریم؛ اما مقوله‌ای به نام دستیار اولی نداریم که نیازمند بررسی دقیق موضوع است.

ترابی در خصوص انتخاب برخی افراد به عنوان معاون و معاون اولی گفت: آقای احمدی نژاد در دور دوم انتخابات بر بحث کابینه 70 میلیونی اذعان داشتند؛ اما به نظر می‌رسد با معرفی برخی افراد این موضوع به فراموشی سپرده شده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که بسیاری از علمای عظام حوزه علمیه قم، نسبت به موضع‌گیری‌های مشایی واکنش نشان دادند و کسی فکر نمی‌کرد مشایی حتی به عنوان مسئول سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انتخاب شود؛ اما یکباره دیدیم که وی به عنوان معاون اول معرفی می‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید کرد: انتخاب آقای مشایی به عنوان معاون اول که اداره کننده هیات دولت پس از رییس جمهوری است، موجب بروز شوک در میان سیاسیون شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر چنین انتخاب‌هایی به این نحو صورت نمی‌گرفت کشور وارد بحث و جدل نمی‌شد و برای دولت بستر امنی فراهم می‌آمد.

 

انتظار انتخاب چهره‌های حاشیه‌دار نداشتیم

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار داشتیم رئیس جمهوری، برخی از معاونان خود را از میان چهره‌هایی برمی‌گزید که مراجع، علماء و جامعه حساسیت کمتری نسبت به آنها داشتند

"سیدعلی محمد موسوی" تصریح کرد: انتخاب معاونان رئیس جمهور نه تنها خلاف قانون نیست؛ بلکه موضوعی خوب و مفید است و این انتخاب باید به معنی استفاده از فرصت تعبیر شود.

وی در خصوص انتصابات جدید رئیس جمهور گفت: رئیس جمهور برای نخستین بار بحث دستیار را مطرح کردند، به نظر می‌رسد این موضوع چون در قالب مشاوره قرار می‌گیرد فاقد منع قانونی باشد.

نماینده مردم مبارکه در مجلس در خصوص اهمیت موضوع مشاوره گفت: براساس فرمایش حضرت علی (ع) «کسی که با دیگران مشورت می‌کند در عقل آنها شریک می‌شود.» این موضوع می‌تواند برای همه افراد، دستگاه‌ها، سازمان‌ها و قوای سه گانه هم تسری یابد.

وی یادآور شد: مشاوره با افراد و گروه‌های سیاسی امری لازم است، که در این بین دولت در بسیاری از مواقع با مجمع اصول گرایان مجلس شورای اسلامی به رایزنی پرداخته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: قبل از تعطیلات مجلس شورای اسلامی رایزنی‌هایی که دولت و نمایندگان مجلس داشتند به صورت مدام مطرح و ارائه می‌شد. اما با فرارسیدن تعطیلات متاسفانه این موضوع به علت سفر نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه با فاصله مواجه شد.

 

تعامل دولت دهم با مجلس ارتقاء بیابد

عضو هیئت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تعامل مطلوبی میان دولت نهم و مجلس هشتم وجود نداشت و رییس جمهوری باید در دولت جدید با انتخاب های شایسته، این خلاء را رفع کند

"سیدعلی طاهری" عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی گفت: رییس جمهوری باید اعضای کابینه دولت جدید را براساس شعارها، اهداف و برنامه های خود تعیین کند، تا بتواند هرچه سریعتر به اهدافش نائل آید، در غیر اینصورت به طور قطع نمی تواند به آنها دست یابد.

وی در خصوص خلاء های دولت نهم، خاطرنشان کرد: یکی از این خلاء ها تعامل مطلوب میان دولت نهم و مجلس هشتم بود. بنا بود کمیته ای میان این دو قوه تعامل همسویی را دنبال کند؛ که متاسفانه فعالیت چندانی صورت نگرفت.

عضو کمیسیون فرهنگی تصریح کرد: در دولت جدید باید فعالیت و تلاش این کمیته بیشتر شود و حداقل هر دو سه ماه یکبار عملکرد آن مورد بررسی قرار گیرد، تا دیگر چالش هایی میان این دو قوه بوجود نیاید.

نماینده گرگان تصریح کرد: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کار اجرایی کار سنگینی است و انتظار می رود مجلس به دولت کمک کند، اگر همکاری بین مجلس و دولت بیشتر باشد مرد نیز راضی تر خواهند بود.

 

توجه به نظر علما

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: گرچه تعیین و معرفی معاونان حق قانونی رئیس جمهور است؛ اما اگر در انتخاب آنها به نظرات علمای عظام و مراجع توجه می‌شد به طور قطع نتیجه و انعکاس بهتری در فضای سیاسی به جای می‌گذارد.

"رضا رحیمی نسب" اظهار داشت: تقدم یا تاخر معرفی معاونان رئیس جمهوری در ظرف زمانی پیش یا پس از مراسم تحلیف ریاست جمهوری را نباید مساله مهمی ارزیابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد انتخاب زود هنگام معاونین رئیس جمهور به معنای برداشتن گام‌های جدی و موثرتری برای توسعه کشور برداشته شده است.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: گرچه سمتی به عنوان دستیار رئیس جمهور در قانون اساسی نیامده، اما به نظر می‌رسد ایراد یا منافاتی با قانون ندارد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه رئیس جمهور، وزراء و معاونان آنها می‌توانند به تناسب ماموریت‌های ذاتی خود از مشاورانی بهره‌ ببرند؛ بنابراین به نظر می‌رسد انتخاب دستیار در راستای انتخاب مشاوران قرار گیرد که از این نظر منافاتی با قانون ندارد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص انتخاب و معرفی معاون اول رئیس جمهوری گفت: در سال‌های اخیر کارنامه‌ مشایی در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیانگر اینست که مشایی در این سمت نه تنها کارنامه مثبتی نداشته بلکه در موضع گیری‌های خود مشکلات و مسایل عدیده‌ای را وجود آورده است.

رحیمی نسب خاطرنشان کرد: در حالی که آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور موضع قدرتمند، حمایتی و غیرقابل انعطافی در خصوص رژیم صهیونیستی ابراز می‌دارند؛ اما ما شاهد این هستیم که معاون او موضع نرم، لطیف و تعجب برانگیزی در ارتباط با این رژیم ارائه می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: به نظر می‌رسد رئیس جمهور ویژگی‌هایی را در مشایی سراغ دارند که حاضرند از وجود ایشان به رغم گلایه‌ها و انتقادات موجود استفاده کنند.

 

ظرفیت اصولگرایی فراتر از افرادی خاص است

"حمیدرضا فولادگر" با بیان اینکه باید وزرای با تجربه و با سابقه مدیریتی خوب انتخاب شوند تا دولت دهم قوی‌تر عمل کند، افزود: ظرفیت اصولگرایی فراتر از این است که کابینه محدود به یک سری افراد خاص شود.

رئیس کمیسیون ویژه بررسی اصل 44 قانون اساسی با بیان اینکه امیدواریم رئیس جمهور در کابینه جدید از نیروهای قوی‌تر و کارآمدتری استفاده کند، اظهار داشت: از شرایط لازم تعیین وزراء تعهد و تدین و اعتقاد به اصول و مبانی جمهوری اسلامی است که رییس جمهوری باید به آن توجه کند.

فولادگر با بیان اینکه، باید وزرای با تجربه و با سابقه مدیریتی خوب انتخاب شوند تا دولت دهم قوی‌تر عمل کند، افزود: ظرفیت اصولگرایی فراتر از این است که کابینه محدود به یک سری افراد خاص شود.

نماینده اصفهان با تاکید بر اینکه وزرای دولت دهم باید همسو با رئیس جمهور و پیرو ولایت باشند خاطرنشان کرد: استفاده از طیف‌های وسیع‌تر علاوه بر اصولگرایان منجر به تشکیل کابینه قوی‌تری خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین اظهار داشت: در دولت نهم به گفته خود رئیس جمهور نیز نقص‌ها و نارسایی‌هایی وجود داشته است اما در دولت دهم این نقایص باید مرتفع شود.

فولادگر با بیان اینکه عدم تجربه کافی، تخصص ناکافی، عدم مدیریت قوی و نوع شیوه مدیریت از خلاء‌های موجود در کابینه دولت نهم بوده است، گفت: با تغییر نوع شیوه مدیریت و به کارگیری افراد لایق و متخصص، رئیس جمهور می‌تواند کابینه قوی را در دولت جدید تشکیل دهد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: استفاده از طیف‌های گوناگون سیاسی علاوه بر اصولگرایان منجر به تشکیل کابینه قوی‌تری خواهد شد.

وی اظهار داشت: به هر میزان که دایره همکاران از طیف‌های مختلف گسترده‌تر باشد، نقاط ضعف کمتری را شاهد خواهیم بود.

فولادگر خاطرنشان کرد: در کابینه دولت دهم با کارآیی بیشتر و تبدیل نقاط ضعف به نقاط قوت و بها دادن به تجربه‌ها، می‌توان کابینه‌ای قوی و کم نقص‌تر را شاهد باشیم.

 

در انتخاب کابینه نظر افکار عمومی لحاظ شود

نماینده مردم ساری گفت: احمدی نژاد باید در گزینش نیروهای خود هم نظر مراجع و هم افکار عمومی و هم مجلس را لحاظ کند.

"سید رمضان شجاعی کیاسری" عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: زمانی که یک دولت شعارها، اهداف و برنامه های خود را معرفی می کند، به طور قطع برای دستیابی به اهداف خود نیازمند تیمی است تا بتواند راحت تر و سریع تر به آنها برسد.

وی با یادآوری اینکه در دولت های گذشته نیز تلاش می کردند افرادی را انتخاب و به مجلس معرفی کنند، که نسبت به برنامه ها و اهداف آنها اعتقاد و باور عمیق و دقیقی داشته باشند، تصریح کرد: بنابراین نمی توان از دولت احمدی نژاد انتظار دولت فراملی، تعاملی و ائتلافی داشت. زیرا این مسئله در شعارهای ایشان وجود نداشت.

شجاعی کیاسری تصریح کرد: افرادی در کابینه وی انتخاب می شوند که با برنامه ها و شعارهایش همخوانی داشته باشد.

نماینده ساری با اشاره به "طرح خدمت ملی" رئیس جمهوری، خاطر نشان کرد: این طرح پیشنهاد خوبی است. به نظرم منظور از این طرح این نیست که از همه طیف ها،گروه ها و جریان های سیاسی یک نفر انتخاب شود؛ بلکه مفهوم آن این است که از آنها بعنوان کارشناس در بدنه دولت استفاده کنند.

شجاعی گفت: می توان از کارشناسانی که دارای سبقه سیاسی تندی نبوده و نخبه هستند و می توانند در عرصه های اجرایی و تخصصی منشا اثر باشند در کابینه استفاده کرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور اعلام کرد همه گروه ها، طرح ها و برنامه های خود را ارائه کنند، اگر با میثاق نامه ایشان مطابقت داشته باشد می توانند در کابینه حضور داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی در خصوص خلاء های دولت نهم، به استفاده از مدیران ضعیف و کم تجربه اشاره کرد و اظهار داشت: تجربه یکی از معیارهای انتخاب وزراست و صرفا نزدیک بودن سیاسی به دولت نمی تواند کمکی به عملیاتی شدن شعارها و اهداف رئیس جمهور نماید؛ بنابراین باید از اینگونه انتخاب ها پرهیز شود.

وی گفت: مجلس هم با دقت و حساسیت بیشتری این موضوع را بررسی می کند.

نماینده مردم ساری تصریح کرد: انتخاب معاون اول رئیس جمهور چند نکته دارد؛ زیرا اولا با طرح خدمت ملی که رئیس جمهور مطرح کرد مغایرت دارد. دیگر آنکه مراجع عظام قبلا به خاطر عملکرد مشایی حساسیت هایی نشان داده و موضع گیری های تندی نیز کردند که می بایست به این حساسیت ها و توصیه های مراجع توجه ویژه ای می شد.

شجاعی ادامه داد: حتی نمایندگان مجلس نیز با انتقاد از عملکرد مشایی، خواستار برکناری وی شده بودند؛ بنابراین نادیده گرفتن نظر مراجع و دیدگاه و نظر مجلس و حساس کردن آنها در شروع کار دولت دهم می تواند رئیس جمهور را در زمان اخذ رای اعتماد وزیران دچار چالش بزرگی کند.

 

سبحانی‌نیا: نسبت به ترکیب کابینه خوش بین هستیم

حسین سبحانی نیا اظهارداشت: امیدواریم گزینه های رئیس جمهوری برای تصدی وزارتخانه ها، افراد کارآمد، باتجربه و متخصص باشند.

وی افزود: انتصاب معاونان و مشاوران، جزء اختیارات رئیس جمهوری است و نیازی به رای مجلس ندارد؛ اما رئیس جمهور در انتخاب وزرا حتما دقت بیشتری خواهد داشت و مجلس نیز در جهت گزینش افراد توانمند حرکت خواهد کرد.

نماینده نیشابور با اشاره به انتصاب های اخیر رئیس جمهور، یادآور شد: بکار گیری نیروهائی که عملکردشان بعضا مورد انتقاد بوده است، مانع شکل گیری فضای لازم برای تعامل مجلس و دولت می شود.

سبحانی نیا همچنین از برخی اظهار نظرهای تند نمایندگان نسبت به انتصاب های رئیس جمهور انتقاد کرد و گفت: اگر این موضع گیریها و انتقادات تند به صحن مجلس کشیده شود از ابتدای کار، فضای تعامل را مسموم می کند و این به مصلحت نیست.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در پایان بر ضرورت همفکری و همراهی دولت و مجلس تاکید کرد.

 

دولت و مجلس حساسیت‌های یکدیگر را درک کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس در رابطه با وزراء صاحب نظر است اما در ارتباط با معاونان رئیس جمهور، ریاست جمهوری حق تام دارد.

"سیدامیر حسین قاضی زاده هاشمی" اظهار داشت: ممکن است انتخاب برخی از معاونان مورد نظر ما نباشد یا ممکن است در بین این افراد شخصی باشد که حتی صلاحیتش مورد تایید نباشد؛ اما با این حال معرفی معاونان رئیس جمهور به عهده ریاست جمهوری است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس گفت: باید به اختیارات قانونی قوه مجریه احترام بگذاریم. به همین تناسب قوه مجریه هم به اختیارات قوه مقننه احترام بگذارد.

وی در خصوص «تعامل قوا» خاطرنشان کرد: تعامل به فصل مشترک تعبیر شده است؛ این تعامل در جایی است که قوه مقننه با قوه مجریه در فصل‌هایی با یکدیگر همخوانی و رابطه دارد، مثلا در رای اعتماد وزراء این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه اظهار داشت: در انتخاب وزراء بالاخره رئیس جمهور برای اینکه با مشکلات کمتری مواجه شود، بهتر است حساسیت‌هایی که در مجلس وجود دارد را مدنظر قرار دهد. مجلس هم به طور متقابل همین شرایط را در نظر گیرد.

وی در خصوص انتخاب معاون اول رئیس جمهوری گفت: در خصوص انتخاب معاون اولی آقای مشایی نظر خاصی ندارم، معتقدم معاون اول رئیس جمهور نقش واسطه‌ای است.

 

ظرفیت پذیرش نقد در دولت باید افزایش یابد

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، بالا بردن قدرت پاسخگویی در جهت ارائه عملکردها به صورت شفاف و پذیرش نقد و انتقادها برای طی کردن حرکت تکاملی و نیز رفع کاستی‌ها از جمله خط مش های دولت دهم دانست.

"ناصر سودانی" عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت:‌ آن چیزی که برای اعضای کابینه در تمامی دوره های پس از انقلاب اسلامی، در کنار تعهد و التزام به مبانی انقلاب اسلامی و ولایت فقیه ضرورت داشته و دارد، شیفتگی خدمت، کارآمدی، داشتن دانش و مهارت های لازم برای وزارت و تخصصی است که یک وزیر برای آن در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: ‌هماهنگی و تلاش برای پیشبرد و تحقق مجموعه سیاستگذاری های هیات دولت و پرهیز از اعمال سلیقه های شخصی و فردی از جمله ضروریات کابینه دولت دهم است.

نماینده مردم اهواز، در ادامه با اشاره به خط مشی دولت نهم و ادامه آن در دولت دهم، گفت:‌ محرومیت زدائی، گسترش عدالت محوری از جمله معیارهای انتخاب اعضای کابینه باید باشد و به زبانی گویاتر، اعضای کابینه باید وقت خود را وقف مردم خصوصا نیازمندان و محرومان کنند.

وی ‌تلاش در جهت تحقق چشم انداز بیست ساله در حوزه مدیریتی را از جمله موارد و معیارهای انتخاب کابینه دولت دهم دانست و تاکید کرد: ‌داشتن سعه صدر و انتقال به بدنه مدیران پائین دستی با رویکرد مهرورزانه و ایجاد زمینه های مناسب برای رشد و شکوفائی استعدادها و جوانگرائی را باید از جمله معیارهای انتخاب کابینه دانست.

 

دولت دهم خلاء تعامل میان قوا را جبران کند

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به خلاء تعامل دولت نهم با مجلس ابراز امیدواری کرد که رییس جمهور با انتخاب کابینه قوی به تعامل آن با مجلس توجه ویژه ای داشته باشد

"موسی قربانی" نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی گفت: کابینه دولت دهم با توجه به مشارکت 40 میلیونی مردم و رای 24 میلیونی به احمدی نژاد باید بهترین کابینه باشد.

وی افزود: مردم با این مشارکت بی نظیر، بدنبال مطالبات و خواسته هایی هستند و رئیس جمهور باید تلاش کند با انتخاب وزرایی با تحصیلات و سوابق و تجربیات زیاد و شجاعت و اهل تعامل با سایر قوا، مطالبات مردم را پیگیری و آنها را محقق کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ادامه داد: استفاده از کسانی که اهل تعامل و همکاری با قوا و دستگاه های دیگر باشند، تنش و چالش کمتری را در کشور ایجاد کرده و کارایی دولت را افزایش می دهند.

وی در خصوص خلاءهای دولت نهم گفت: یکی از این خلاءها عدم تعامل و همکاری میان دو قوه مقننه و مجریه بود که امیدواریم دولت دهم به آن توجه ویژه ای داشته باشد.

قربانی افزود: خلاء دیگر حضور برخی مدیران ضعیف و کم تجربه بود که انتصابات اخیر احمدی نژاد حاکی از توجه ایشان به این امر مهم است.

وی تصریح کرد: احمدی نژاد در دوره 4 سال گذشته رئیس جمهوری خود با توجه به عملکرد اعضای کابینه توانست نحوه مدیریت آنها را بشناسد و این مسئله می تواند در انتخاب آینده وزرا به وی کمک کند.

نماینده قائنات در خصوص انتصابات اخیر رئیس جمهور گفت: رئیس جمهوری حق دارد معاونان خود را انتخاب کند و انتصاب آنان از جمله اختیارات وی است؛ اما اگر این انتصاب با توجه به افکار عمومی صورت می گرفت بهتر بود.

وی با اشاره به انتقادات افکار عمومی نسبت به عملکرد مشایی در سازمان گردشگری و صنایع دستی، افزود: رئیس جمهور باید در مورد رفتار و عملکرد معاون خود مردم را توجیه کند. ممکن است نسبت به فردی در جامعه شبهات و تردید هایی بوجود آید که منطبق بر واقعیات نباشد؛ بنابراین احمدی نژاد باید با ارائه توضیحاتی این شبهات را رفع کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه حفظ اعتماد عمومی به رئیس جمهور مهم است، تصریح کرد: گاهی ممکن است لازم باشد برای حفظ این اعتماد حق فردی ضایع شود.

 

از هر گرایش فکری باید در کابینه حضور داشته باشند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: افراد با هر گرایش فکری و علمی از سراسر کشور باید در کابینه حضور داشته باشند.

"غلامحسین مسعودی ریحان" تصریح کرد: اعضای کابینه دولت برای خدمتگزاری به مردم و کل کشور انتخاب می شوند لذا افراد با هر گرایش فکری و علمی از سراسر کشور باید در کابینه حضور داشته باشند.

وی افزود: وزرایی که توسط رئیس جمهور به مجلس معرفی می شوند، علاوه بر داشتن سوابق مدیریتی و برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت و کلان، باید نسبت به آن وزارتخانه آشنایی و تخصص کامل داشته باشند.

نماینده اهر و هریس نهم خاطر نشان کرد: دولت نهم در زمینه مسائل اقتصادی،تورم، و معضلات بیکاری و اعتیاد مشکلاتی داشت که در زمان انتخابات فرصت خوبی بود که دولت نقاط ضعف و قوت خود را بشناسد و برای آنها برنامه استراتژیک تدوین کند و از نقاط ضعف ها، به عنوان فرصت هایی برای پیشرفت استفاده کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet