خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/03 11:46:00
سرویس سیاسی

جلالی: رئیس‌جمهور در انتصابات خود براساس وعده‌هایش عمل کند

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتصابات حق رئیس‌جمهور است، تصریح کرد: البته وی باید در این زمینه با توجه به معیارها و وعده‌هایی که به مردم داده است، عمل کند.

"کاظم جلالی" در حاشیه افتتاحیه هشتمین اردوی آموزش سیاسی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور که در دانشگاه عباسپور برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص اقدامات مجلس درباره حادثه کوی دانشگاه تهران، تاکید کرد: مجلس با جدیت در حال پیگیری این حادثه است، اما هنوز اطلاعات چندانی در دست نیست ولی حتما نتیجه کار را به اطلاع اصحاب رسانه خواهیم رساند.

جلالی در پاسخ به اینکه آیا افراد مقصر در کوی دانشگاه شناسایی شده اند؟ تصریح کرد: از این موضوع خبری ندارم، اما در حال بررسی موضوع هستیم زیرا باید این جریان را کاملاً شناخت و نسبت به آن برخورد جدی انجام داد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه برای عدم تکرار چنین حوادثی باید چشم فتنه را از حدقه بیرون آورد، تصریح کرد: مجلس تمام توان خود را برای پیگیری این مسئله به کار بسته است.

جلالی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد که کمیته تشکیل شده برای رسیدگی به حوادث کوی دانشگاه مانند کمیته‌های دیگر در کشور رها نشده و به وظیفه خود عمل کند؟ عنوان کرد: این دغدغه درستی است زیرا در حوادث کمیته‌ای تشکیل و بعد از مدتی رها می‌شود، اما با انگیزه‌ای که در بین افراد حاضر در این کمیته وجود دارد و همچنین اهتمام رئیس‌ مجلس برای پیگیری این حادثه مطمئناً این مسئله پیگیری شده و به سرانجام خواهد رسید.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: روز بعد از حادثه کوی دانشگاه با پیگیری کمیته و رئیس‌‌ دانشگاه و حسن نیت نیروی انتظامی، همه دانشجویان به جز تعداد انگشت‌شماری که خود به نقش داشتن در آن درگیری‌ها اعتراف کردند، آزاد شدند.

جلالی در ادامه تاکید کرد: دانشجویانی که اعترافاتی نداشته و به نوعی مسبب بعضی از حوادث اتفاق افتاده نباشند، طبیعی است که برای آن‌ها اقداماتی انجام خواهیم داد.

وی درادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در خصوص تامین امنیت خوابگاه‌های دانشجویی به خصوص کوی دانشگاه تهران اقداماتی صورت گرفته است؟ اظهار داشت: برای ایجاد فضای امن در کوی دانشگاه باید کار جدی صورت گیرد که در حال انجام آن هستیم و در همین خصوص جلساتی با فرهاد رهبر رئیس‌ دانشگاه تهران داشتیم و در آینده نیز خواهیم داشت.

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: کمیته‌ای برای پیگیری حوادث دانشگاه تهران و کوی این دانشگاه در دانشگاه تهران تشکیل شده است.

جلالی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه دستور ورود به کوی دانشگاه توسط چه کسی صادر شده است؟ عنوان کرد: رئیس دانشگاه تهران درخواستی برای ورود نیروی انتظامی به دانشگاه تهران نداشته و این نیروها با مجوز شورای تامین وارد کوی دانشگاه شده‌اند.

وی در خصوص تمهیداتی که برای دیگر دانشگاه‌ها اندیشیده شده نیز اظهار داشت: در حال بررسی وضعیت دانشگاه‌ها دیگر نیز هستیم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در خصوص احضار دانشجویان حوادث اخیر به کمیته‌های انضباطی و بازتاب این مسئله در کشورهای دیگر که ممکن است امنیت ملی را به مخاطره بیندازد، آیا مجلس وارد می‌شود تا این بازخواست‌ها دلایل حداقلی نداشته باشد؟ تاکید کرد: دانشجویان نیز مانند تمام مردم در اظهارنظر آزاد هستند و این آزادی تا مرزی که به قانون خدشه وارد نشود به دانشجویان داده خواهد شد؛ به همین دلیل کسانی که تا قبل از خدشه به قانون و ایجاد اخلال در مسائلی ورود پیدا کرده باشند، طبیعی است که نباید نسبت به آن‌ها عکس العملی نشان داده شود، اما کسانی که قانون را زیر پا گذاشته و قصد ایجاد اخلال داشته‌اند، نهادهای مرجع به مسائل آن‌ها رسیدگی می‌کند ولی توصیه ما این است که تا جایی که دانشجویان اشتباه کردند و به نوعی عنادی در کار نبوده، باید در خصوص آنها گذشت کرد.

وی در خصوص تعداد بازداشت شدگان گفت: چون ایام تعطیلات مجلس بود اطلاعی در این زمینه ندارم.

جلالی در خصوص انتصابات رئیس‌جمهور نیز گفت: به هر حال انتصابات حق رئیس‌جمهور است و البته رئیس‌جمهور در این زمینه باید با توجه به معیارها و وعده‌هایی که به مردم داده است، عمل کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet