خبرگزاری خانه ملت

ایام محرم 1398
1388/05/03 11:14:00
سرویس کمیسیون ها

دستورکار کمیسیون‌های مجلس

**دستورکارهای کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در روزهای یکشنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه ۴ تا ۷ مردادماه اعلام شد.

به گزارش خانه ملت، جزییات دستورکارهای کمیسیون‌ها در هفته جاری به این شرح است:

 

کمیسیون آموزش و تحقیقات

معارفه و گزارشی از برنامه‌های سازمان انرژی اتمی در بخش آموزش و تحقیقات توسط ریاست محترم سازمان انرژی اتمی

گزارشی از کنفرانس آموزش عالی در جهان و عملکرد دفتر یونسکو

انتخاب یک‌نفر جهت عضویت در کمیسیون اصل نود

بررسی حوادث دانشگاهها با حضور فرماندهی محترم نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

کارگروه آموزش و پرورش این کمیسیون ادامه بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش و پرورش را در دستور کار خود دارد.

کارگروه آموزش عالی نیز علاوه بر برگزاری انتخابات هیأت رئیسه کارگروه به ادامه بررسی اصلاح الگوی مصرف در آموزش عالی می‌پردازد.

کارگروه تحقیقات و فناوری نیز بررسی اصلاح الگوی مصرف در بخش تحقیقات و آموزش عالی را ادامه می‌دهد.

 

کمیسیون اجتماعی

اعضای کمیسیون اجتماعی رسیدگی به طرح ساماندهی نظام اداری دولت نیز طرح ساماندهی ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی دولت را در دستور کار دارند.

رسیدگی به لایحه " اصلاح ماده 14 قانون حقوق و مزایای مستمر، پس انداز ثابت، حق بیمه و بیمه درمانی مشمولین قانون ارتش جمهوری اسلامی ایران مصوب 1368 و ماده 190 قانون استخدامی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1382 و الحاق ماده 187 مکرر به قانون استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مصوب 1370 " در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

 

کمیسیون اقتصادی

اعضای این کمیسیون ضمن بررسی لایحه حمایت از حقوق مصرف کنندگان که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده است بررسی لایحه اساسنامه هیات رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات را در دستور کار دارند.

طرح اصلاح ماده 1 قانون برخی از موانع تولید و سرمایه گذاری صنعتی مصوب 1386 و نیز طرح اصلاح تبصره 2 ماده 3 بانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار این هفته کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دارد.

اعضای این کمیسیون ضمن بررسی لایحه معافیت واردات انواع شمش طلا و نقره از پرداخت حقوق ورودی، درباره لایحه اصلاح تبصره 4 ماده 2 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه و چگونگی برقراری و وصول عوارض و سایر وجوه از تولید کنندگان کالا، ارایه دهندگان خدمات و کالاهای وارداتی مصوب 1381 تصمیم گیری می کنند.

اعضای این کمیسیون روز سه شنبه در وزارت امور اقتصادی و دارای حضور می یابند تا وزیر مربوطه به همراه معاونانش گزارشی از عملکرد این وزارتخانه به نمایندگان ارایه دهد.

 

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

اعضای این کمیسیون با حضور مسوولان ذی ربط پدیده گرد و غبار در کشور و پیامدهای آن را بررسی می کند.

طرح پیگیری انتقال مقر دایمی سازمان ملل متحد از آمریکا، طرح تقویت مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و لایحه اصلاح ماده 22 قانون حمل و نقل و عبور کالاهای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران نیز در دستور کار اعضای این کمیسیون قرار دارد.

 

کمیسیون انرژی

اعضای این کمیسیون ضمن بررسی عملکرد شرکت های نفت، گاز ، پالایس و پخش در برنامه چهارم توسعه و نیز برنامه های پیشنهادی در برنامه پنجم، روز سه شنبه میزبان " غلامحسین نوذری" وزیر نفت هستند تا به 6 سوال نمایندگان پاسخ دهد.

 

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس این هفته تقاضای عده ای از نمایندگان مجلس در خصوص تحقیق و تفحص از مصوبات سفرهای استانی دولت را بررسی می کند.

اعضای این کمیسیون ضمن انتخاب یکی از اعضای برای عضویت در کمیته نظارت بر نحوه اجرای بند 11 قانون بودجه سال 1388 کل کشور، طرح دریافت مابه التفاوت از واردات برنج و صرف آن در توسعه و بهبود کشت برنج را بررسی خواهند کرد.

بررسی طرح نحوه اجرای اصل 160 قانون اساسی و تبیین وظایف و اختیارات وزارت دادگستری و نیز استماع گزارش رییس سازمان خصوصی سازی درباره نحوه اجرای ماده 34 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

 

کمیسیون بهداشت و درمان

اعضای این کمیسیون ضمن بررسی گزارشی درخصوص پیشرفت بیماری آنفولانزای خوکی در کشور، روز سه شنبه میزبان " کامران باقری لنکرانی" وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند تا به سوال یکی از نمایندگان پاسخ دهد.

بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش برنامه پنج توسعه در حوزه سلامت و بررسی طرح ساماندهی ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی (دولتی) نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد.

 

کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی

در کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس بررسی تشکیلات اداری مجلس شورای اسلامی ادامه خواهد یافت.

 

کمیسیون شوراها و امورداخلی

کمیسیون شوراها و امورداخلی بررسی لایحه اصلاح بند 4 اصلاحی ماه 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری مصوب 1385 و نیز طرح الحاق یک ماده به عنوان ماده 120 به قانون شهرداری ها مصوب 1334 و اصلاحات بعدی آن را در دستور کار خود دارد.

همچنین "صادق محصولی" وزیر کشور برای پاسخگویی به سوالات هفت تن از نمایندگان روز سه شنبه این هفته در کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس حضور می‌یابد.  

همچنین اعضای این

 

کمیسیون صنایع و معادن

اعضای این کمیسیون روز سه شنبه میزبان " علی اکبر محرابیان" وزیر صنایع و معادن هستند تا پاسخگوی سوالات سه تن از نمایندگان باشد.

"محمد سلیمانی" وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در همین روز در کمیسیون صنایع و معادن حضور می یابد تا به دو سوال نمایندگان پاسخ دهد که یکی از این سوالات به امضای 14 تن از نمایندگان مجلس رسیده است.

بررسی طرح ساماندهی ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی نیز در دستور کار این هفته کمیسیون صنایع و معادن قرار دارد.

 

کمیسیون عمران

اعضای کمیسیون عمران در جلسه روز سه‌شنبه این کمیسیون با حضور وزیر راه و ترابری و مسئولان هواپیمایی کشور بار دیگر علت سانحه هوایی هواپیمایی کاسپین در مسیر تهران - ایروان را مورد بررسی قرار می‌دهند.  

"حمید بهبهانی" وزیر راه و ترابری همچنین پاسخگوی سوال مشترک چهارتن از نمایندگان خواهد بود.

" پرویز فتاح" وزیر نیرو نیز روز سه شنبه در جلسه این کمیسیون حضور می یابد تا پاسخگوی سوال مشترک دو تن از نمایندگان باشد.

اعضای این کمیسیون بررسی لایحه اصلاح ماده 19 قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 که از سوی شورای نگهبان به مجلس اعاده شده است را در دستور کار دارند.

بررسی طرح تاسیس شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، بررسی طرح اصلاح بند 11 ماده 1 قانون برنامه و بودجه کشور مصوب 1351 و نیز بررسی درخواست انتقال " مجید نصیرپور" نماینده سراب به این کمیسیون در دستور کار این هفته کمیسیون عمران قرار دارد.

 

کمیسیون فرهنگی

اعضای این کمیسیون ضمن بررسی طرح یک شوری ساماندهی ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی ، طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی را نیز مورد ارزیابی قرار می دهند.

قرار است مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای ارایه گزارشی از عملکرد این کانون در هفته جاری به نمایندگان ارایه دهد.

 

کمیسیون قضایی و حقوقی

بررسی لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جرایم مربوط به امور حمل و نقل وسایل نقلیه در دستور کار این هفته کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس قرار دارد.

کارگروه تخصصی حقوق خصوصی این کمیسیون همچنان بررسی لایحه حمایت از خانواده را در دستور کار دارد.

 

کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی

اعضای این کمیسیون ضمن ادامه رسیدگی به طرح افزایش بهره وری بخش کشاورزی، لایحه اصلاح ماده 33 اصلاحی قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور مصوب 1386 که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است را بررسی می کنند.

 

کمیسیون اصل 90

اعضای این کمیسیون این هفته با حضور اعضای ثابت و غیر ثابت خود آیین نامه داخلی جدید خود را نهایی خواهد کرد.

 

کمیسیون های ویژه

کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی دولت روز دوشنبه این هفته آخرین نشست خود را برای لایحه یک فوریتی هدفمند کردن یارانه ها برگزار خواهد کرد.

بررسی این لایحه در کمیسیون ویژه به اتمام رسیده است اما هفته گذشته اعضای کمیسیون جلسه ای را با رییس جمهور برگزار کردند که در این جلسه دولت نقطه نظرات خود را در باره مصوبات کمیسیون ویژه به آنان ابلاغ کرد.

قرار است در جلسه پایانی این کمیسیون برای تجدیدنظر در مصوبات قبلی کمیسیون رای گیری شود و در صورتی که دو سوم اعضا با اعمال برخی تغییرات موافق بودند، مصوبات قبلی کمیسیون به رای گیری مجدد گذاشته خواهد شد.

کمیسیون مشترک رسیدگی به لایحه تجارت نیز همچنان رسیدگی به این لایحه را در دستور کار دارد.

اعضای کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت اجرای اصل 44 قانون اساسی نیز روز دوشنبه میزبان وزیر نفت خواهد بود تا گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در مورد اجرای اصل 44 قانون اساسی در بخش نفت و گاز و پتروشیمی ارایه کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز روز سه شنبه گزارشی در همین زمینه در حوزه فناوری اطلاعات به اعضای این کمیسیون ویژه ارایه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet