هدر موبایل
1396/07/30 16:40:07
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شفیعی:

ایران همچنان در منطقه نقشی انکارناشدنی دارد/ فرهنگ ایران اسلامی تاثیر عمده‌ای در گسترش نقش ایران در خاورمیانه دارد

تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: اگر ایران گسترش پیدا می‌کند، به دلیل بستری است که از لحاظ فرهنگی برای آن فراهم است و آنچه پای ایران را در منطقه باز می‌کند، فرهنگ است و مذهب نیز بخشی از این فرهنگ است.
ایران همچنان در منطقه نقشی انکارناشدنی دارد/ فرهنگ ایران اسلامی تاثیر عمده‌ای در گسترش نقش ایران در خاورمیانه دارد تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: اگر ایران گسترش پیدا می‌کند، به دلیل بستری است که از لحاظ فرهنگی برای آن فراهم است و آنچه پای ایران را در منطقه باز می‌کند، فرهنگ است و مذهب نیز بخشی از این فرهنگ است. https://cdn.icana.ir/d/019/201604109671861131.jpg ایران,همچنان,در,منطقه,نقشی,انکارناشدنی,دارد/,فرهنگ,ایران,اسلامی,تاثیر,عمده‌ای,در,گسترش,نقش,ایران,در,خاورمیانه,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع تمرکز تحریم‌های جدید آمریکا بر روی سپاه و تلاش برای ائتلاف‌سازی جدید؛ دشمنی آشکار با توان راهبردی ایران در دفع تهدیدهای راهبردی در ادامه با حضور دکترنوذر شفیعی،مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد. 

نوذر شفیعی  بیان کرد: آنچه که پای ایران را در منطقه باز می‌کند، فرهنگ است و مذهب نیز بخشی از این فرهنگ است. برای مثال چرا ترکیه هر کاری می‌کند نمی‌تواند در منطقه‌ای که سوریه، عراق و لبنان است، نفوذ پیدا کند؟ در حالی که انرژی بسیاری صرف کرده اما هیچ‌گاه نخواهد توانست که نفوذ پیدا کند! صبغه‌ای از عثمانی را به عنوان نوعثمانی‌گرایی را در پیش گرفته و می‌خواهد در این منطقه نفوذ و نقش داشته باشد! در حالی که بخشی از سیاست خارجی کشورها را پیشینه تاریخی آنها شکل می‌دهد، این ملت عرب که بخش عرب امپراطوری عثمانی خوانده می‌شد، در نتیجه انقلابات از امپراطوری عثمانی جدا شدند.

وی افزود: به عبارتی بخش عربی امپراطوری عثمانی متعلق به مصر بودند، لذا قسمتی که از طریق انقلاب از اصل خود جدا شده و ناراضی بودند، نمی‌توانید در این حوزه نفوذ پیدا کنید. بنابراین اگر ایران گسترش پیدا می‌کند، به دلیل بستری است که از لحاظ فرهنگی برای آن فراهم است. از طرفی عربستان سعودی و ترکیه در منطقه خواه و ناخواه در خاورمیانه دچار اصطکاک می‌شوند، زیرا قلمرو نفوذ عربستان و ترکیه برای ما چالش‌برانگیز نیست و تکلیف جمهوری اسلامی مشخص است.

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: عربستان و ترکیه به طور اتوماتیک اصطکاک پیدا خواهند کرد، کمااینکه با بحران قطر بسیاری از واقعیت ها آشکار شد. در این بحران عربستان‌سعودی و ترکیه به جای اینکه در تحولات خاورمیانه در کنار هم باشند، اگرچه در ظاهر کنار هم بودند، اما در باطن مشکلات بسیاری داشتند. به دلیل اینکه حوزه نفوذ هردو مشترک است و هر کدام برای نفوذ در این حوزه باید تلاش بیشتری بکنند و در نتیجه رقابتها میانشان افزایش پیدا می‌کند.

شفیعی با اشاره به نقش غیرقابل انکار ایران در خاورمیانه گفت: اسرائیل و پشت‌پرده آمریکایی ها تلاش کردند که بارزانی را به استقلال کردستان از عراق تشویق کنند،اما بارزانی خلع‌سلاح شد.درحالی که به دنبال روزنه‌ای برای حل مساله می‌گردد.این مسائل حکایت از ماندگاری و استحکام قدرت جمهوری اسلامی در منطقه دارد.ایران همچنان در منطقه نقش انکارناشدنی دارد و سردار باقری به سوریه می‌رود تا وقایع پس از داعش را مدیریت کند. 

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی شکل های مختلفی از تحریم برای محدودسازی ایران به وجود آمد، تحریم هایی از جمله در انزوای سیاسی، مهار و فشار از طریق همسایگان، جنگ تحمیلی و جنگهای نیابتی که امروز وجود دارد. این در حالی بود که ایران دارای ظرفیت بود و توانست در مقابل چالش ها مقاومت کند. مقاومت در برابر چالش ها بخشی از آن ناشی از توانمندی درونی ایران است، بخشی از آن برگرفته از انگیزه نیروهای قوی مانند سپاه است./

پایان پیام       

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet