خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1386/07/29 11:17:00
سرویس سیاسی

یک فوریت طرح ممنوعیت انتقال آرای صندوق های انتخاباتی قبل از شمارش در محل شعب رای مثبت داد

مجلس شورای اسلامی به یک فوریت طرح ممنوعیت انتقال آرای صندوق های انتخاباتی قبل از شمارش در محل شعب رای مثبت داد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، یک فوریت این طرح با 126 رای موافق، 44 رای مخالف و 4 رای ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی به فوریت طرحی رای مثبت دادند که در صورت تصویب نهایی رعایت مقررات ذیل در کلیه انتخابات از جمله شوراهای اسلامی کشور، مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری الزامی است و قوانین و مقررات مغایر از تاریخ تصویب این قانون ملغی الاثر می گردد.

آرای هر صندوق باید در محل شعبه شمارش صورتجلسه گردد و چنانچه به هر دلیلی لازم باشد که صندوق ها به محل دیگری منتقل گردد پس از شمارش آرا در محل شعبه این انتقال صورت خواهد پذیرفت. انتقال صندوق از محل شعبه به محل دیگر در تمام مراحل تنها با حضور مسئولان شعبه میسر می باشد و نمایندگان نامزدها نیز می توانند در مراحل انتقال صندوق و در مجلس شمارش آرا حضور داشته و بر حسن انجام امور نظارت نمایند و چنانچه اشکال یا تخلفی را مشاهده نمودند به ناظر و نماینده فرماندار اطلاع دهند و آنان نیز موظف به رسیدگی هستند.

همچنین وزارت کشور موظف می شود پس از اتمام شمارش آرای هر شعبه اخذ رای در محل شعبه و صورتجلسه شمارش آرا آن شعبه نتیجه آرای ماخوذه شعبه را به اطلاع عموم برساند.

نمایندگان نامزدها در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مجلس و ریاست جمهوری می توانند در کلیه مراحل اخذ رای و شمارش و تعیین و اعلام نتیجه آرا در محل شعب اخذ رای و فرمانداری حضور داشته و چنانچه اشکال یا تخلفی را مشاهده کردند به ناظر و نماینده فرماندار در محل شعبه و به نماینده فرماندار در محل فرمانداری اطلاع دهند و آنان نیز موظف به رسیدگی هستند.

فرماندار و بخشدار هر یک از حوزه های انتخابیه اعم از اصلی و فرعی حسب مورد مسئول حسن اجرای این بند می باشند. جلوگیری از حضور نمایندگان نامزدها در هر یک از مراحل فوق توسط هر مقامی جرم محسوب و مرتکب به انفصال از خدمات دولتی و حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

لازم به ذکر است ابتدا دو فوریت این طرح به رای گذاشته شد که با 137 رای موافق 46 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 216 نماینده حاضر در جلسه به تصویب نرسید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet