روز مجلس
1396/07/30 16:58:17
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بهادری:

فربه شدن شهرداری ها بدون نظارت مشکل ساز خواهد شد

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برخی شهرداری ها بدهی ها زیادی دارند و بر عملکرد آن ها نظارت دقیقی وجود ندارد لذا بزرگ تر شدن آن ها مشکل ساز خواهد بود.
فربه شدن شهرداری ها بدون نظارت مشکل ساز خواهد شد عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: برخی شهرداری ها بدهی ها زیادی دارند و بر عملکرد آن ها نظارت دقیقی وجود ندارد لذا بزرگ تر شدن آن ها مشکل ساز خواهد بود. https://cdn.icana.ir/d/019/201710101138025022.jpg فربه,شدن,شهرداری,ها,بدون,نظارت,مشکل,ساز,خواهد,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ سیدهادی بهادری عضوکمیسیون عمران مجلس درگفتگو با رادیو گفت وگو در خصوص طرح مدیریت یکپارچه شهری گفت: مردم از شهرداری ها انتظاراتی دارند که در اختیار آن ها نیست مثلا فاضلاب های شهری،آبرسانی و گاز و مشکلات زیر ساختی در اختیار و وظایف شهردار ها نیست.

وی افزود: اگر چه موارد ذکر شده جزو خدمات شهری به شمار می روند اما متولی این امور برخی از وزارت خانه ها دولت هستند و در برخی از موارد به دلیل عدم هماهنگی میان دستگاه برای مردم مشکلاتی را ایجاد شده است.

وی با اشاره به طرح مدیریت یکپارچه شهری گفت: در این طرح که هنوز از سوی دولت لایحه آن به مجلس ارائه نشده بر این موضوعات تاکید شده که نظام واحد مدیریتی حکم فرما باشد و شهرداری ها بعنوان متولیان اصلی خدمات رسانی در شهر مدیریت امور را در دست بگیرند.

بهادری تاکید کرد: اگر بتوان سازمانی تحت عنوان سازمان مدیریت واحد شهری تاسیس کرده به نفع مردم خواهد بود و تاکنون طرح ها و لوایحی مطرح شده اما برخی موضوعات موجب شده تا این طرح به حاشیه برود و باید این موضوع بعنوان یک مطالبه اصلی مدنظر قرار گیرد و برای آن اقدام جدی صورت گیرد.

عضوکمیسیون عمران مجلس گفت:تردیدها درخصوص اقدام در خصوص طرح یکپارچه سازی مدیریت شهری به این دلیل است که در حال حاضر شهرداریها علیالاصول وظایف گستردهای دارند که در برخی موارد نتوانسته اند عملکرد مناسبی داشته باشند مثل قضیه ساختمان پلاسکو و دادن اختیار و تفویض وظایف جدید ممکن است توقعات و انتظارات از عملکرد آن ها بالا رود.

وی افزود: از سوی دیگر فربه شدن شهرداری ها و ایجاد اختیارات بیشتر نزد آن ها موجب قدرتمند شدن آن ها خواهد شد و به نوعی رقیب دولت می شوند.

بهادری تصریح کرد: در سال های اخیر شهرداری ها به فاز سیاسی ورود پیدا کرده و بیش از قبل ،سیاسی شده اند و از آنجا که برای شوراهای شهر و روستا انتخابات برگزار می شود به نوعی فضای آن ها نیز سیاسی شده کما اینکه برخی شهرداران تهران در فضای انتخابات ریاست جمهوری وارد و کاندیدا شدن و در یک مورد به ریاست جمهوری رسیدند که نشان از سیاسی شدن شهرداری ها است.

بهادری با بیان اینکه بزرگ تر شدن مجموعه های اجرایی موجب ایجاد مشکلات می شود اظهار داشت: برخی صاحب نظران و متفکران حوزه مدیریت شهری بر این باورند که فربه شدن شهرداری ها مشکلاتی را بوجود خواهد آورد و نبود نظارت دقیق برعملکرد آنها مشکل ساز خواهد بود.

این نماینده مجلس در توضیح بیشتر نظارت بر عملکرد شهرداری ها گفت: با توجه به اینکه نظام بودجه نویسی و هزینه کرد شهرداری ها تحت نظارت دیوان محاسبات کشور که متولی بررسی بودجه ها و تراز های مالی دستگاه های دولتی است،قرار ندارند لذا بزرگ تر شدن آن ها مخالفان زیادی دارد.

وی بیان کرد:درسال های گذشته قانونی تصویب شد که هزینه ها و بودجه های تامین اجتماعی و شهرداریها نیز با نظارت دیوان محاسبات کشور انجام شود اما به دلیل مغایرت با قانون اساسی توسط شورای نگهبان حذف شد.

بهادری در پاسخ به این سوال که چرا دولت ها راغب به ثمر رسیدن طرح یکپارچه سازی مدیریت شهری نیستند گفت: با بزرگ تر شدن شهرداری برخی شهرها رقابتی بین دولت و شهرداری صورت خواهد پذیرفت و در برخی موارد شاهد بودیم که بودجه شهرداری شهرها از بودجه عمرانی استان ها بیشتر بوده است.

وی با بیان اینکه مردم تمایل دارند تا بدانند هزینه در کجا خرج می شود عنوان کرد: شفافیت و نظارت بر هزینه کرد شهرداری ها وجود ندارد و قوانین به نوعی است که شهرداری ها با هماهنگی شوراهای شهر خود می توانند هزینه ها در هر جا که بخواهند انجام دهند.

عضوکمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: طبق آمارها، شهرداری برخی از شهرها حدود  30 هزار میلیارد تومان بدهی دارند که رقم بزرگی است و با اضافه شدن وظایف بیشتر معلوم نیست چه اتفاقی رخ خواهد داد.

بهادری در پایان بیان کرد: ابتدا باید وضع موجود را اصلاح کنیم و سپس به دنبال تفویض اختیارت جدید برای شهرداری ها باشیم و مقرر شده تا شهرداری ها درآمد زایی کنند و نظام اداری آن ها درآمد هزینه ای بشود که نقطه آغازی برای تفویض اختیارات بیشتر است./

پایان پیام
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet