هدر موبایل
1396/08/02 11:56:53
سرویس اجتماعی
مصری:

چرای دام مشکل جنگل های زاگرس نیست/ وزارت نفت مقصر اصلی وضعیت بحرانی درختان بلوط / توجه جدی به احیا و گسترش جنگل های بلوط زاگرس

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس وزارت نفت را مقصر اصلی وضعیت بحرانی درختان بلوط زاگرس دانست.
چرای دام مشکل جنگل های زاگرس نیست/ وزارت نفت مقصر اصلی وضعیت بحرانی درختان بلوط / توجه جدی به احیا و گسترش جنگل های بلوط زاگرس نماینده مردم کرمانشاه در مجلس وزارت نفت را مقصر اصلی وضعیت بحرانی درختان بلوط زاگرس دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/201606102835149232.jpg چرای,دام,مشکل,جنگل,های,زاگرس,نیست/,وزارت,نفت,مقصر,اصلی,وضعیت,بحرانی,درختان,بلوط,/,توجه,جدی,به,احیا,و,گسترش,جنگل,های,بلوط,زاگرس Icana

عبدالرضا مصری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات رییس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه بر اثر فشار دام پوشش گیاهی بستر جنگل ها از بین رفته است، گفت: چرام دام به هیچ وجه مشکل عمده جنگل های زاگرس نیست و مشکلاتی مانند نبود و کمبود سوخت مناسب، عدم دسترسی مناسب به سوخت گاز و نفت، گرانی سوخت و همچنین توان اقتصادی پایین مردم محلی و روستاییان باعث شده به ناچار برای تامین سوخت اقدام به قطع درختان بلوط کنند در حالی که ارزش اقتصادی هر درخت بسیار بالا بوده و نمی توان قیمتی بر درختان چندین ساله بلوط گذاشت بنابراین وزارت نفت مقصر اصلی وضعیت بحرانی درختان بلوط زاگرس است.

حیات جنگل های زاگرس به دلیل تهیه ذغال، برداشت بی رویه و قاچاق چوب و بیماری در معرض خطر جدی قرار دارد

نماینده مردم کرمانشاه  با هشدار نسبت به اینکه حیات جنگل های زاگرس به دلیل تهیه ذغال، برداشت بی رویه و قاچاق چوب در معرض خطر جدی قرار دارد، تصریح کرد: روند نابودی جنگل های زاگرس شدت یافته اما متاسفانه تاکنون احیای جنگل های زاگرس در دستور کار قرار نگرفته و به جنگل کاری نیز توجه نشده است.

وی یادآور شد: برخی مردم محلی و روستاییان به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و برای تامین معیشت و زنده ماندن، بخشی از جنگل را تخریب و اقدام به کشت محصولات کشاورزی می کنند.

لزوم احیا و گسترش جنگل های زاگرس

وی با تاکید بر لزوم احیا و گسترش جنگل های زاگرس، گفت: برخی بیماری ها نیز درختان بلوط را تهدید می کند که اگر به موقع شناسایی شوند قابل پیشگیری است؛ البته درختان بلوط میلیون ها سال است که پایدار هستند و اگر عوامل غیرطبیعی آنها را از بین نبرد عوامل طبیعی به هیچ وجه نمی تواند حیات آنها را به خطر اندازد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: انتظار می رود در بخش هایی از جنگل های زاگرس که کاملا به زمین کشاورزی  تبدیل شده است جنگل کاری و نهال کاری انجام شود تا بتوان آنها را حفظ کرد.

ضرورت توجه جدی وزارت نفت به گازرسانی به مناطق روستایی

مصری با تاکید بر لزوم توجه جدی وزارت نفت به گازرسانی به مناطق روستایی، تصریح کرد: برای حفاظت از جنگل های زاگرس باید گازرسانی مناطق روستایی در دستور کار وزارت نفت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه جنگل خواری در جنگل های زاگرس دیده نمی شود، افزود در شمال کشور جنگل به مناطق مسکونی، تجاری و ویلا تبدیل اما در زاگرس به زمین کشاورزی تبدیل می شود.

وسعت بالای جنگل‌های بلوط امکان نظارت بر قطع آنها را غیرممکن کرده است

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه وسعت بالای جنگل‌های بلوط امکان کنترل و نظارت بر قطع آنها را غیرممکن کرده است، تصریح کرد: در این رابطه نیاز است سیستمی مشابه دوربین‌های ردیاب جاده‌ها در ارتفاعات مشرف به جنگل‌ها تعبیه و در کنار این مراکزی برای رصد و کنترل ایجاد شود؛ با این اقدام نه تنها از تخریب بلکه از آتش سوزی و اتفاقات مشابه نیز جلوگیری می شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet