خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1396/08/06 14:40:29
سرویس اجتماعی
سیاوشی مطرح کرد:

دولت در ارسال لایحه تابعیت به فرزندان بی‌هویت تعلل نکند/ مشکلات بهداشتی و آموزشی فرزندان بدون هویت

عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر ارسال سریعتر لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: فرزندان بدون هویت برای خروج از مرز با هدف انصراف از تابعیت افغانی دچار مشکلات بسیاری می‌شوند.
دولت در ارسال لایحه تابعیت به فرزندان بی‌هویت تعلل نکند/ مشکلات بهداشتی و آموزشی فرزندان بدون هویت عضو فراکسیون زنان مجلس با تاکید بر ارسال سریعتر لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: فرزندان بدون هویت برای خروج از مرز با هدف انصراف از تابعیت افغانی دچار مشکلات بسیاری می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/201606103195927234.jpg دولت,در,ارسال,لایحه,تابعیت,به,فرزندان,بی‌هویت,تعلل,نکند/,مشکلات,بهداشتی,و,آموزشی,فرزندان,بدون,هویت Icana

طیبه سیاوشی شاه عنایتی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به ضرورت ارسال لایحه تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: نمایندگان مجلس طبق اولتیماتوم زمانی برای دولت نسبت به ارسال هرچه سریعتر لایحه تاکید دارند، بنابراین اگر تا 6 ماه دیگر دولت لایحه را به مجلس ارسال نکند؛ طرح نمایندگان درجریان بررسی قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه دولت در حل مشکلات این افراد بسیار راهگشا است، افزود: پیگیری موضوع با طرح مجلس به طورحتم با برخی مسائل از سوی وزارت کشور و وزارت اطلاعات روبه رو خواهد شد، اما پیگیری موضوع به شکل  لایحه به راحتی مشکلات را حل می کند.

وی با اشاره به اینکه اکثر نمایندگان درحوزه های انتخابیه با افراد بدون هویت دارای مشکلات بسیار روبه رو هستند، تصریح کرد: فرزندانی که دارای مادر ایرانی و پدرخارجی هستند به لحاظ آموزشی و بهداشتی معضلات بزرگی دارند، اگر این افراد به واسطه لایحه دولت تعیین تکلیف شوند؛ به طورقطع چالش های بسیاری دراستان های مختلف حل می شود.

سیاوشی با بیان اینکه دراستان خراسان و استان های جنوبی کشور چنین افراد بدون هویتی بیشتر از استان های دیگر پراکنده هستند، گفت: مجلس از لایحه دولت درخصوص تعیین تکلیف تابعیت فرزندان بدون هویت استقبال می کند، البته در کلان شهری مانند تهران نیز با درنظرگرفتن حد نصابی مشخص این کودکان می توانند از ظرفیت های تحصیلی استفاده کنند؛ بنابراین بیش از ظرفیت فرد مورد نظر نمی تواند در سیستم آموزشی ثبت نام کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با تاکید براینکه پدرفرزندان بدون هویت اکثرا افغان هستند، افزود: در شرایطی که این افراد تابعیت ایران را دریافت کنند، مشکلات و آسیب های اجتماعی به مراتب کمتر خواهد شد، متاسفانه این افراد حتی یک سال پس از هیجده سالگی هم برای دریافت تابعیت درایران باقی ماندند؛ اما تاکید شده در صورت انصراف از تابعیت افغانی می توانید از تابعیت ایران استفاده کنید.

عضو فراکسیون زنان مجلس، با اشاره به اینکه گذر از مرز برای این افراد بسیار سخت است، تصریح کرد: درحال حاضر درمرزهای مشهد کمپ های بزرگی برای نگهداری از پسران دارای مادر ایرانی و پدرخارجی ایجاد شده است، ضمن اینکه دختران این افرادهم بدون شناسنامه ازدواج کرده و فرزندان آنها بدون کارت شناسایی هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور درکمیسیون اجتماعی مجلس بر ضرورت تسریع در تصویب لوایحی از جمله تابعیت فرزندان از مادران ایرانی و پدران خارجی تاکید کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet