روز مجلس
1388/05/04 12:47:00
سرویس صحن
مهدی زاده عنوان کرد:

میزبانی اجلاس عدم تعهده، موفقیت بزرگ دیپلماسی ایران

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی میزبانی جمهوری اسلامی ایران در شانزدهمین اجلاس جنبش عدم تعهد را موفقیت بزرگی برای دیپلماسی کشور ارزیابی کرد.

"مهدی مهدی‌زاده" ناطق میان دستور جلسه علنی روز یکشنبه گفت: در پانزدهمین اجلاس جنبش سران عدم تعهد که 25 تیرماه 1388 در کشور مصر برپا شد میزبانی جمهوری اسلامی برای 16 سران جنبش که قرار است در سال 1391 برگزار گردد به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به این که جنبش عدم تعهد 118 عضو اصلی و 20 عضو ناظر دارد، پس از سازمان ملل به عنوان بزرگترین تشکیلات بین‌المللی در دنیا محسوب می‌شود و تاکنون هیچ گاه ایران میزبانی چنین اجتماعی را نداشته است.

نماینده مردم گناباد در مجلس یاد آورد: از هم اکنون سال 1388 تا 9 سال کشورمان عضو هیات رییسه جنبش عدم تعهد خواهد بود و باتوجه به این که ایران و جنبش عدم تعهد نظرات مستقلی در سیاست جهانی دارند امید می‌رود این نهضت بتواند نقش مهمی در آینده جهان  ورفع ظلم و محرومیت از ملل مظلوم داشته باشد؛ مخصوصاً در تحقق شعار در دوره جهانی که همبستگی جهانی برای صلح و توسعه می‌باشد موفقیت‌های شایان توجهی کسب کند.

وی همکاری و مساعدت دستگاه‌های مربوطه را امری لازم و ضروری برای موفقیت در این اجلاس دانست و افزود: باید حفظ همبستگی و اقتدار در نظام از شرایط اولیه استفاده از این فرصت طلایی و یکی از بزرگ‌ترین وقایع زمان ما است و همه دلسوزان کشور بایستی در این جهت حساسیت کار داشته باشند.

این نماینده مجلس سپس به نام گذاری سال جاری به نام اصلاح الگوی مصرف پرداخت و افزود: حال که در سال اصلاح الگوی مصرف قرار داریم نسبت به مصرف در کشور بازنگری‌هایی را اعمال کنیم.

وی سپس به مقایسه مصرف ایران با کشورها پرداخت و افزود: در داخل کشور متاسفانه مردم ما چهار تا پنج برابر میانگین جهانی سوخت مصرف می‌کنند، شدت انرژی یعنی نسبت مصرف انرژی به تولید ناخالص ملی در کشور ما پانزده برابر جهان و دو برابر چین است. متوسط مصرف انرژی در ساختمان 6/2 برابر کشورهای صنعتی بوده و مصرف روزانه انرژی بیش از پنج برابر اندونزی و سه برابر هند است.

مهدی زاده یادآور شد: ما هفتاد درصد بیشتر از الگوی مصرف جهانی آب و سی در صد بیشتر روغن و بیش از چهاربرابر استاندارد جهانی میوه و بیش از هفت کیلو گرم از متوسط جهانی شکر مصرف می‌کنیم.

این نماینده مجلس سپس به فاکتور زمان پرداخت و افزود: آنچه کمتر از همه مورد توجه قرار می‌گیرد بحث زمان است که پربهاترین سرمایه هر فرد و مملکت است به نحوی که صدها پروژه عمرانی ناتمام در حال رکود، تعداد زیادی واحدهای تولیدی تعطیل شده، ترافیک در جاده‌ها و شهرها، صف‌های طولانی انتظار در معطل ماندن در بعضی از دوایر از مصادیق تلف شدن زمان است.

وی پیشنهاد کرد: تمامی دستگاه‌ها به ویژه صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه‌هایی در این زمینه ارائه دهند تا مصرف بهینه در تمام کارها و زمان به صورت فرهنگ عمومی درآید و بهره‌وری در تمام زمینه‌ها افزایش یابد و به حد قابل قبول برسد.

مهدی‌زاده در ادامه یادآور شد: موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در این دوره رسالت ویژه‌ای دارد اما این موسسه که در حال حاضر زیر مجموعه وزارت صنایع و معادن است بایستی از این وزارتخانه منفک و به صورت سازمانی مستقل زیر نظر ریاست جمهوری اداره و تقویت شود تا بتواند خارج از سلسله  مراتب اداری و محدودیت‌های سازمانی به وظایف قانونی مستقلاً عمل کند.

وی سپس به بخش شرقی کشور پرداخت و افزود: متاسفانه واقعیت این است این بخش از کشور از توسعه لازم برخوردار نمی‌باشد در این قسمت از فرودگاه بزرگ، راه آهن، واحدهای صنعتی تولیدی بزرگ و در نتیجه نقاط جمعیتی آباد خبری نیست و خشکسالی‌های پی در پی باعث هجوم روستاییان به شهرها شده است و دامداران و کشاورزان قادر به پرداخت اقساط وامهای خود نمی‌باشند.

مهدی‌زاده تصریح کرد: مجموعه این عوامل بیکاری و بحران‌های موجود را موجب شده که با توجه به سرمایه گذاری دشمن در این منطقه، لازم است توجه خاصی به این منطقه مبذول گردد.

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: در دولت نهم هر چند نگاه نسبی به این منطقه شده است امیدوارم دولت دهم منطقه شرقی کشور در اولویت کاریش قرار دهد.

وی از دولت درخواست کرد نسبت به طرح آبخیزداری داری سیاهکو که آینده زندگی در شهرستان‌های مجاور این رشته کوه را فراهم می‌کند اقدام نمایند.

به گفته وی مطالعات لازم در این دوره به پایان رسیده و طرح آماده اجرا می‌باشد.

مهدی‌زاده احداث راه استراتژیک  گناباد، خواف  را موجب توسعه منطقه دانست و از وزارت راه و ترابری خواستار توجه شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet