هدر موبایل
1396/08/07 01:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
محمدیان:

بر بودجه دستگاه های اجرایی، نظارت نمی شود

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: پیش بینی شده ۱۵ درصد از هزینه های دولت صرف بودجه های عمرانی می شود که جوابگوی نیازهای جامعه نیست، ضمن اینکه بر بودجه ای که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد ، نظارت نمی شود.
بر بودجه دستگاه های اجرایی، نظارت نمی شود عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: پیش بینی شده ۱۵ درصد از هزینه های دولت صرف بودجه های عمرانی می شود که جوابگوی نیازهای جامعه نیست، ضمن اینکه بر بودجه ای که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد ، نظارت نمی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/201707106341059189.jpg بر,بودجه,دستگاه,های,اجرایی،,نظارت,نمی,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اقبال محمدیان در گفتگو با برنامه "بهارستان رادیو گفت وگو" در خصوص جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی بودجه ۹۷ اظهار کرد: در جلسه غیر علنی مجلس واقعیت های بودجه و مشکلاتی که دولت با آن دست به گریبان است توسط آقای نوبخت گزارش شد، اتفاقات بودجه باید مدیریت شود و نظارت مجلس هم باید به گونه ای باشد که بودجه در مسیر خودش قرار بگیرد.

نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس شورای اسلامی، افزود: در واقع بودجه، پیش بینی برنامه یک ساله است که باید تا پایان سال محقق بشود و نیاز است که دولت و مجلس نیازهای اصلی جامعه را درنظر بگیرند و با یکدیگر هم صدا شوند.

محمدیان تصریح کرد: در بودجه پیش بینی شده ۱۵ درصد از هزینه های دولت صرف بودجه های عمرانی می شود که این میزان جوابگوی نیازهای جامعه نیست، ضمن اینکه باید تعارف ها کنار گذاشته بشود زیرا در بعضی موارد بر بودجه ای که در اختیار دستگاه های اجرایی قرار می گیرد ، نظارت نمی شود.

این عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد:رقم های ریالی که در قالب بودجه در اختیار دستگاه های اجرایی قرارداده می شود، باید یک خروجی مشخص و قابل لمس برای جامعه داشته باشد، این درحالی است که این امر رخ نمی دهد .

وی در ادامه افزود: رویکرد باید به این سمت باشد که کارها را به مردم و بخش خصوصی محول بکنیم و دولت به سمت کوچک سازی و نظارت پیش برود.

محمدیان با اشاره به اینکه ما تبدیل به یک مصرف کننده تمام عیار شده ایم،گفت: ضمن اینکه در حال حاضر عمده درآمدهایی که از طریق فروش نفت و ارزش افزوده کسب می شود بیشتر صرف امور مصرفی می شود و این امر زیان کلی برای کشور دارد.

وی با بیان اینکه باید آسیب شناسی جدی در مواردی که هزینه می کنیم اما خروجی حاصل نمی شود،صورت بگیرد: تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی به جد باید به مسئله تحول در بودجه ۹۷ ورود پیدا بکند، زیرا در حال حاضر با وجود این وضعیت نمیتوانیم انتظار تحول در جامعه داشته باشیم.

این عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد:بودجه باید در مسیری صرف و هدایت بشود که جامعه آن را احساس کند.برای زیرساخت های اساسی کشورعمده کار باید توسط بخش خصوصی بگیرد که متاسفانه به این امر توجه نمی شود و ما در برون سپاری واقعی به بخش خصوصی دچار ضعف هستیم.

محمدیان افزود: واقعیت امر این است که ما عزم تحول بودجه نویسی را در دولت مشاهده نکرده ایم، دولتها تا کنون این کار را انجام نداده اند و این یک ضعف عمده برای بودجه نویسی کشور است.

وی تاکید کرد: نباید شعار بدهیم؛ اگر قرار است از بودجه نویسی سنتی به بودجه نویسی عملیاتی پیش برویم باید این امر خروجی داشته باشد،در حال حاضر در نیمه دوم سال قرار داریم اما هنوز در بودجه ۹۶ اتفاق خاصی رخ نداده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، گفت: ما اعلام می کنیم بعنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمادگی داریم همگام با دولت در جهت خدمت به مردم و رفع مشکلات اقتصادی قدم برداریم.

محمدیان در خصوص اینکه مجلس مصوبه خود مبنی بر تحول بودجه نویسی که دولت مکلف به انجام آن شده است را چطور پیگیری می کند، افزود: دولت به موجب برنامه ششم توسعه موظف به انجام این موضوع است و به دلیل اینکه امسال، سال اول برنامه ششم است این امر در کمیسیون های تخصصی قطعا مورد بررسی قرار می گیرد و ما از دولت می خواهیم در رابطه با این موضوع گزارش های لازم را ارائه دهد.

به گزارش رادیو گفت و گو، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، در مورد هدفمندی یارانه ها و قوانینی که اجرایی نشده و نگاه لایحه بودجه ۹۷ به این امر،گفت: قرار بر این است موضوع هدفمندی یارانه ها به استان ها واگذار شود که این امر باید بررسی شود، هرچند که این امر در مسیر تمرکز زدایی است و استان ها بهتر می توانند نظارت بکنند اما باید روی این موضوع بحث و تمرکز بیشتری بشود./

پایان پیام

کلید واژه‌ها

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

موضوع مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet