ایام محرم 1398
1388/05/04 13:07:00
سرویس سیاسی
چمران اعلام کرد:

مخالفت شوراها با انتصاب شهرداران از سوی وزارت کشور

**رئیس شورای شهر تهران اعلام کرد: شوراهای شهر و روستا با طرح انتصاب شهرداران از سوی وزارت کشور مخالفند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "مهدی چمران" که روز یکشنبه به علت بررسی طرح انتخاب شهرداران توسط دولت به مجلس آمده بود در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شوراها با طرح انتخاب شهرداران توسط دولت مخالف هستند، گفت: یک فوریت این طرح صبح امروز در صحن علنی مجلس رد شد.

وی با بیان اینکه این طرح ماهیت شوراها را زیر سوال می‌برد، افزود: در حال حاضر شوراها تنها شورای شهرداری‌ها هستند نه شورای شهر. واقعا اگر انتخاب شهرداران را از شوراها بگیریم شوراها دیگر بر چه چیزی می‌توانند نظارت داشته باشند.

چمران ادامه داد: نمی‌توان به عملکرد کسی که از جای دیگری منصوب می‌شود نظارت کامل داشت. طرح امروز مجلس بر خلاف اصول قانون اساسی بود و در حال حاضر جمعی از نمایندگان قصد دارند امضاهایشان را پس گرفته و متن آن را اصلاح کنند.

وی در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مبنی بر عدم وجود شهردار در 100 شهر خاطرنشان کرد: 106 شهر در کشور وجود دارد که شهرداران برخی از این شهرها پس از معرفی به استانداری‌ها مورد پذیرش واقع می‌شود.

چمران تصریح کرد: وضعیت امروز شهرداری ها به مراتب بهتر از زمانی است که شهرداران توسط استانداری‌ها انتخاب می‌شدند. ما حاضریم درباره کارایی شوراها و شهرداری‌ها آسیب شناسی دقیق انجام دهیم. حاضریم این بررسی انجام شود که آیا شهرها در حال حاضر وضعیت بهتری دارند یا زمانی که استانداری‌ها شهردار را انتخاب می‌کردند. در آن زمان تفکر یک سویه حاکم بود اما الان شاهد تفکر پارلمانی در شهرداری‌ها هستیم.

وی افزود: البته قبول داریم در برخی شهرها درباره انتخاب شهردار مشکلی پیش می‌آید همانطور که برخی دستگاه‌های اجرایی ممکن است دچار مشکل شوند.

رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که بنابه گفته یکی از نمایندگان که گفته بود عمر برخی شهرداران کمتر از یک سال است، اظهار داشت: برخی وزرا هم دوره وزارتشان در همین حد بوده است.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر انتصاب وی بعنوان مامور دولت برای بررسی برداشت شهرداری‌ها از حساب ذخیره ارزی به منظور تامین بودجه مترو افزود: رئیس جمهور من را برای این کار منصوب نکرده است بلکه بنده پیگیر این امر هستم و قرار است اعتبارات لازم را دنبال کنم تا مشکل برداشت از حساب ذخیره ارزی از سوی شهرداری‌ها حل شود.

چمران در مورد نامه قالیباف به رهبری در خصوص مطالبات شهرداری‌ها از دولت گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم اما شورا هر کاری که می‌توانست برای پیگیری مطالبات شهرداری‌ها از دولت انجام دهد، انجام داد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet