هدر موبایل
1388/05/04 13:48:00
سرویس اقتصادی

کاتوزیان: عقد قرارداد نفتی بدون تصویب مجلس تخلف است

**رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس از قراردادهایی که بدون تصویب و اجازه نمایندگان مردم منعقد شده باشد به سادگی نخواهد گذشت.

"حمید رضا کاتوزیان" رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار خانه ملت با بیان این که در مورد انعقاد قراردادهای نفتی و گازی با مشکل مواجه هستیم، گفت: وزارت نفت بهانه‌هایی را برای در جریان قرار ندادن مجلس ارائه می‌دهد، که این مسئله خلاف قانون است.

کاتوزیان اظهار داشت: قرارداد خط لوله صلح در کشور پاکستان توسط مجلس این کشور بررسی شده و مجلس پاکستان در خصوص آن تصمیم‌گیری نموده است؛ اما در ایران شرکت ملی نفت ایران معتقد است که این شرکت تابع قوانین دولت نیست، که البته این سخنان به هیچ وجه قابل قبول نیست.

رییس کمیسیون انرژی تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران از طریق وزارت نفت، اعمال حق حاکمیت ملی نفت را برمنابع نفتی و گازی اعمال می‌کند.

کاتوزیان با تاکید بر این که شرکت نفت و وزارت نفت موظف است تا قراردادهای گازی و نفتی را به مجلس ارائه دهد، تا مجلس آنها را بررسی و به تصویب برساند، گفت: در این خصوص کمیسیون انرژی با دیوان محاسبات و ریاست مجلس صحبت کرده است و این موضوع را پی‌گیری خواهیم نمود.

نماینده تهران خاطر نشان کرد: کشور پاکستان نیز باید نسبت به این مسئله توجه کند، که ممکن است این قراردادها بعدها با چالش مواجه شود و مجلس اجازه نخواهد داد بدون توافق نمایندگان مردم قراردادهای بین‌المللی منعقد شود.

رییس کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه، این ذخایر و منابع متعلق به ملت و بیت‌المال است، تصریح کرد: به همین علت نیز قانونگذاران قانون اساسی کنترل نمایندگان را در قانون پیش‌بینی کرده و تصویب نمایندگان را الزامی می‌دانند.

کاتوزیان در ادامه افزود: قراردادهای بین‌المللی طولانی مدت برای فروش گاز باید تحت نظارت مجلس و به تصویب مجلس برسد و کمیسیون انرژی به صورت جدی پیگیر این مسئله است.

وی در پایان تاکید کرد: مجلس از انعقاد این قراردادها به سادگی نخواهد گذشت و انعقاد آنها بدون تصویب مجلس خلاف قانون اساسی است و تخلف از قانون اساسی پیگرد قضایی دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet