خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/05/04 14:57:00
سرویس صحن

ثروتی: توسعه متوازن گامی جدی در رفع محرومیت است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اجرای اصل ۴۸ قانون اساسی و توسعه متوازن مناطق مختلف را گام جدی در رفع محرومیت مناطق توسعه نیافته ارزیابی کرد.

"موسی‌الرضا ثروتی" ناطق میان دستور جلسه علنی روز یکشنبه گفت: امیدواریم اجرای اصل 48 قانون اساسی و توسعه متوازن مناطق مختلف میهن عزیز اسلامی مورد توجه و عنایت مجلس و دولت خدمتگزار و مهرورز قرار گرفته به طوری که شکاف عمیقی که بین مناطق توسعه یافته و کمتر توسعه یافته ایجاد شده و در برخی شاخص‌ها فاصله چند ده ساله به وجود آورده پرشده و توزیع بودجه و امکانات براساس شاخص‌های واقعی صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: نباید کاری کنیم که بودجه‌ها جذب دستگاه‌ها و سازمان‌های مرکزی و به صورت جاری و عمرانی هزینه شوند باید تلاش شود بودجه‌ها را به سمت شهرستان‌ها و روستا برود و توسعه متوازن را شکل دهیم.

ثروتی سپس به موضوع معلمین حق‌التدریس و نهضت سواد آموزی پرداخت و افزود: بیش از 8 ماه از طرح یک فوریتی تعیین تکلیف معلمین حق‌التدریس و نهضت سواد آموزی می‌گذرد علی‌رغم تعویق یک ماهه سه ماه‌ایی که از طرح موضوع در مجلس می‌گذرد متاسفانه این دو موضوع هنوز در اولویت دستور کار مجلس قرار نگرفته است که این رفتار برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس است که طرح‌های یک فوریتی حداکثر دو ماه می‌تواند در دستور کار کمیسیون‌ها قرار گیرد.

وی یاد آور شد: آیا این همه تاخیر جایز است؟ به راستی در مقابل معلمین عزیز که فرزندان این جامعه را تعلیم و تربیت می‌کنند چه پاسخ منطقی و قانونی داریم.

نماینده مردم بجنورد در مجلس خاطر نشان کرد: استخدام معلمین حق‌التدریس و نهضت سوادآموزی در برنامه چهارم توسعه و قانون مدیریت خدمات کشوری دیده شده و طرح تهیه شده نیز در راستای اجرای قانون است.

وی سپس به موضوع رشد و توسعه پرداخت و افزود: رشد و توسعه  هر استان در گرو اعمال مدیریت جامع و صحیح مقامات عالی استان و نماینده دولت است و وقتی در استانی وقفه‌ای ایجاد گردد بر مسئولین وزارت کشور فرض و واجب است که به فوریت به فکر مردم استان در رفع محرومیت‌ها و توجه به تذکرات نمایندگان مردم در رفع معضل افتاده و چاره نویی بیندیشند تا بیش از این مردم استان متضرر نشوند گرچه وزیر کشور در پاسخ به خواسته نمایندگان قول داده تا انتخابات ریاست جمهوری تعیین تکلیف نمایند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در ادامه اجرای برنامه توسعه و قانون بودجه و عدالت و خدمتگذار را از شعارهای اساسی دولت محترم دانست و افزود: انتظار می‌رود وزراء محترم در انتصاب معاونین به روحیه مردمی و خدمتگذاری و شناختن جایگاه نمایندگان توجه کنند.

سپس به انتقاد از عملکرد معاونت آموزش و وزارت علوم پرداخت و افزود: متاسفانه معاونت آموزش و وزارت علوم از این ویژگی‌ها برخوردار نیست و نه تنها توجهی به اجرای برنامه چهارم توسعه و انجام وظایف قانونی خود ندارد، حتی حاضر به اجرای دستور وزیر محترم علوم نیز نسبت و به وزیر در این خصوص تذکر می‌دهم.

ثروتی در ادامه تذکری به معاونت رییس جمهور و ریاست سازمان محیط زیست ارائه داد و افزود: به ریاست سازمان محیط زیست تذکری می‌دهم به قانون پاسخگویی، مکاتبات که از حقوق اولیه مردم و مسئولین است توجه لازم را مبذول نمایند و با تاخیر چندین ماهه و گم شدن نامه‌ها در سازمان و عدم پاسخگویی مسئولین استانی در وقفه در پروژه‌های بزرگ منطقه از جمله منطقه ویژه  اقتصادی، شرکت‌های صنعتی و طرح‌های تولیدی،‌اجرای راهسازی، جنگل گلستان و.. خاتمه داده شود در صورت عدم حل مشکل ناگزیر به سئوال از رییس جمهور خواهیم دور این نماینده مجلس در خصوص تعیین تکلیف مجتمع کشت و صنعت بهکده رضوی نیز گفت: به رغم این که هیات محترم دولت تصویب و مقرر کرده بود ظرف سه ماه رسیدگی به موضوع صورت می‌گیرد لکن در ده ماه گذشته نه تنها اقدامی نشده و مکاتبات مکرر با ریاست جمهوری وزارت دادگستری و کمیته امداد به نتیجه نرسیده است.

وی در ادامه افزود: از کمیته امداد در خواست دارم بیش از این خلاف قانون انجام نداده و پرداختن حقوق مردم را وجه مصالحه فشار بر ریاست جمهوری قرار ندهد، به وظیفه قانونی خود عمل نموده تا با تغییر قانون و در صورت مصلحت به ارگان دیگر یا به خود مردم واگذار شود.

وی در ادامه افزود: از معاونت اجرایی ریاست جمهوری و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی تقاضا دارم طبق قول داده شده تشکیل جلسه به دلایل عدم اجرای مصوبات سفرهای دور دوم رسیدگی و اقدام کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet