ایام محرم 1398
1388/05/05 12:01:00
سرویس سیاسی
کارنامه دولت نهم -4

ترابی: آمارهای ارائه شده از سوی دولت نهم دقیق نیست

**عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم ارائه آمار از عملکردها و فعالیت‌های دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط با بخش اجتماعی موجب شده تا نتوان ارزیابی درستی از فعالیت‌ها داشت.

"نصرالله ترابی قهفرحی" در گفتگو با خانه ملت، اظهار داشت: بررسی کلی عملکرد دولت در بخش اجتماعی حاکی از این است که مثلاً‌ در بحث اعتیاد نه تنها کاهش نیافته بلکه در بخش‌هایی متاسفانه با افزایش هم همراه بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در بحث بیکاری آن چیزی که در جامعه می‌بینیم، با آن چیزی که دولت ارائه داده است بسیار فاصله دارد، به نحوی که در هر خانواده‌ای یک یا دو نفر از فرزندان و افراد خانواده بیکار هستند؛ که این موضوع به معنی این است که درصد بیکاری از این عدد که ارائه شده بیشتر است.

نماینده مردم شهر کرد در مجلس مقوله اجتماعی را بخش مهم و مادر سایر بخش‌ها ذکر کرد و افزود: گاه شاهد این بوده‌ایم که یک بحث اجتماعی به موضوعی سیاسی و پس از مدتی به مقوله‌ای امنیتی تبدیل شده است؛ بنابراین لازم است با مقوله‌هایی همچون بیکاری با دقت و ظرافت بیشتری برخورد شود.

وی در خصوص فاصله‌دار بودن آمارها یادآور شد: در بحث بیکاری ما شاهد این هستیم که وزارت کار و امور اجتماعی نرخ بیکاری از ده تا یازده درصد و بعضاً کمتر ذکر کرده در حالی که در جامعه نرخ بیکاری بسیار بالاتر است، همین متناقض بودن آمار موجب می‌شود تا اعتبارات به سوی بخش‌های دیگر سوق یابند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: هنگامی که به بحث بیکاری بی‌توجهی شود، این مولفه تاثیر بسیار زیادی بر کاهش یافتن نرخ ازدواج و در عین حال افزایش طلاق و معظلات دیگر همچون بزهکاری دزدی و .. خواهد داشت.

این نماینده مجلس تصریح کرد: باید بحث فرهنگ و نوآوری با هم متناسب شده و با ظرف و واقعیت اجتماعی همخوان شوند.

ترابی قهفرحی سپس به موضوع بهداشت روانی در جامعه پرداخت و افزود: هرگونه افزایش نابسامانی‌، معضلات و ناهنجاری ها، تاثیر بسیار زیادی در مباحث روانی و افسردگی خواهد داشت؛ بنابراین باید دولت با برنامه‌ریزی درست از بروز و دامن زدن به این مسائل جلوگیری کند.

وی خاطر نشان کرد: قوه مجریه موفق، دولتی است که به رشد و توسعه پایدار در همه بخش‌ها از جمله اشتغال، درآمد سرانه، مباحث بهداشتی، رفاه و تامین اجتماعی، بیمه همگانی، مسکن مناسب، جلوگیری از بزهکاری، مبارزه با مواد مخدر و ... به نحو مناسب اقدام کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: در بحث بیمه‌ای مشکلی که وجود دارد، بحث بالا بودن سهم افراد و پایین بودن سهم دولت است که باید این دو موضوع به صورت برعکس، یعنی افزایش سهم دولت در برابر کاهش یافتن سهم افراد مورد بازنگری قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در بحث حمایتی قانون حمایتی تامین اجتماعی باید گسترش یابد. سیستم‌های حمایتی با 20،25 و 50 هزار تومان کمک کمیته امداد، نمی توانند مشکلات را حل کنند، بلکه این موضوع باید به صورت ریشه‌ای مورد توجه قرار گیرد و تنها راه آن توجه به مباحث تامین اجتماعی است.

این نماینده مجلس در پایان یادآور شد: براساس بررسی‌های صورت گرفته در استان چهارمحال و بختیاری با شاخص‌های کمی در برنامه پنجم توسعه از هفتاد و پنج شاخص مورد برری تنها بیست و پنج شاخص مربوط به مباحث اجتماعی تحقق یافته و بقیه پنجاه شاخص یا اصلاً تغییری نداشته یا درصدهای پایینی را به خود اختصاص داده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet