شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1386/07/29 13:20:00
سرویس سیاسی

نظرات موافقان و مخالفان طرح ممنوعیت انتقال صندوق های رای قبل از شمارش

مجلس شورای اسلامی طرح ممنوعیت انتقال آرای صندوق های انتخاباتی قبل از شمارش در محل شعب را با قید یک فوریت با ۱۲۶ رای موافق، ۴۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع به تصویب رساند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، اکبر اعلمی بعنوان یکی از طراحان این دو فوریتی با اشاره به اینکه این طرح 3 روز است که در صحن علنی مجلس توزیع شده، گفت: با این طرح ما در مقام صیانت از حقوق مردم هستیم و صیانت از آرای مردم یک وظیفه شرعی است.

وی افزود: در این قانون پیش بینی شده است که از تخلفات انتخابات جلوگیری شود. برخی از موادی که در قانون آمده، مانع حضور نمایندگان نامزد در شعب اخذ رای می شود. ما در این طرح به کاندیدای انتخابات ضمانت می دهیم که نمایندگان آنها در پای صندوق های رای تا شمارش آرا حضور دارند و اخراج آنها ممنوع و در صورت اخراج آنها قابل پیگیری است.

نماینده تبریز خاطرنشان کرد: امیدوارم که طراحان از حق انتخاب شدن و از حق انتخاب کردن جلوگیری کنند.

وی گفت: در صورت تصویب این طرح در مجلس دامنه اعتراضات حتی الامکان کاسته می شود تا آنجا که امکان دارد جلوی تخلفات گرفته شود.

اعلمی اظهار داشت: اگر از آرای ماخوذه صیانت شود مردم اطمینان بیشتری به سلامت انتخابات خواهند داشت در این صورت در انتخابات مشارکت بیشتری خواهند کرد.

سیداحمد رسولی نژاد در مخالفت با این طرح گفت: تاکنون مصوبات متعددی درباره انتخابات داشتیم اما این فوریت مشکلی از مشکلات انتخابات را حل نمی کند.

وی افزود: به نظر می رسد برای انتخاب یک فرد کارناوال راه بیفتد و برای یک صندوق به وزارت کشور برود. این مساله فضای شهرهای کوچک را متشنج می کند.

نماینده دماوند خاطرنشان کرد: اگر نمایندگان کاندیداها مرتکب تخلف شوند چه باید کرد؟

رضا طلایی نیک در موافقت با فوریت این طرح گفت: در انتخابات چهار اصل مشارکت مردم، رقابت سالم و جدی، نظارت جدی و کارآمدی و شفافیت و سلامت انتخابات بسیار سرنوشت ساز است و طرحی که همکاران ارائه کردند ناظر بر دو اصل فوق یعنی نظارت موثر و کارآمد و شفافیت و سلامت انتخابات است.

وی ادامه داد: در دوره های گذشته ما با این اشکال مواجه بودیم که در صندوق های سیار و روستاهای کوچک هیات نظارت برای چند روستا یک صندوق مشترک پیش بینی می کرد و شمارش آرا به مرکز فرمانداری منتقل می شد. ناظرین هنگام شمارش آرا در کنار صندوق ها حضور نداشتند که این امر همواره موجب ضعف نظارت شده و این ضعف نظارت زمینه تخلف را فراهم کرده و سلامت انتخابات را خدشه دار می کند.

طلایی نیک گفت: کاندیداها و نامزدهایی که در انتخابات ذی نفع هستند باید بتوانند در شمارش آرا حضور داشته باشند.

وی تصریح کرد: مهمترین مرحله انتخابات شمارش آراست. اگر قرار باشد در شمارش آرا نمایندگان نامزدها حضور نداشته باشند و قانون شفاف نباشد سلامت انتخابات آسیب می بیند.

حسن سیدآبادی در مخالفت با دو فوریت این لایحه گفت: در هر شعبه اخذ رای حدود 11 نفر حضور دارند که کاملا به صحت انتخابات و تضمین سلامت انتخابات نظارت دارند.

وی با بیان اینکه طرح نقایضی دارد، افزود: اگر براساس این طرح هر نامزدی بخواهد دو نفر در هر شعبه اخذ رای معرفی کند تعداد افراد حاضر در شعب اخذ رای به قدری زیاد می شود که در اجرا دچار مشکل می شویم و انتخابات لوث می شود.

نماینده سبزوار ادامه داد: با این نواقص و نارسایی های که در این طرح وجود دارد این طرح قابل اجرا نیست.

کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا در موافقت با این دو فوریت گفت: حضور نمایندگان کاندیداها در کنار صندوق های اخذ رای تا به امروز هم منع نشده است و قانون این اجازه را داده که کاندیداها نمایندگان خود را به هیات های اجرایی و نظارت معرفی کنند و تا آخر انتخابات پای انتخابات باشند ولی نکته ای که وجود دارد این است که در اکثر صندوق ها برخورد اصولی با کاندیداها نمی شود و عدالت رعایت نمی شود و این طرح تاکیدی بر این موضوع است.

وی افزود: وجود نمایندگان کاندیداها در پای صندوق های رای ضریب اطمینان حضور مردم در پای صندوق ها را بیشتر خواهد کرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet