خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/05/05 12:06:00
سرویس سیاسی
در پی استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دهقان:تااستعفا پذیرفته نشود،کابینه‌نهم قانونی‌است

**عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تا زمانی که استعفای صفار هرندی از وزارت فرهنگ و ارشاد از سوی رییس جمهور پذیرفته نشود کابینه نهم اعتبار قانونی دارد.

"محمد دهقان" نماینده طرقبه و چناران در گفتگو با خبرنگار خانه ملت افزود: باتوجه به این که استعفا به معنی برکناری نیست اظهار داشت: مادامی که احمدی نژاد با استعفای صفار هرندی موافقت نکند ایشان به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد شناخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: تا الان بجز صفار هرندی با عزل محسنی اژه‌ای یازده وزیر از ده وزراتخانه تغییر کرده‌اند از این یازده تغییر، نه وزیر از سوی رییس جمهور عزل شده، یک وزیر مرحوم شده و یک وزیر هم از سوی مجلس استیضاح شده است.

دهقان افزود: بر این اساس یازده وزیر هنوز تغییر نکرده‌اند و در این شرایط اصل 136 قانون اساسی می‌گوید اگر نیمی از هیات وزیران تغییر نماید نیاز به رای اعتماد مجدد از مجلس می‌باشد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به وضعیت صفار هرندی گفت:  باتوجه به این که وی از سمت خود استعفا داده و استعفا به معنای برکناری نیست لذا تا زمانی که استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد پذیرفته شود صفار هرندی به عنوان وزیر شناخته می‌شود.

عضو هیات رییسه مجلس اظهار داشت: در این شرایط چنانچه احمدی نژاد با استعفای صفار هرندی موافقت کند در آن صورت دیگر هیات دولت مبنای قانونی ندارد ورییس جمهور باید مجدداً برای تمامی بیست و یک وزارتخانه از مجلس رای اعتماد بگیرد.

وی افزود: اما باتوجه به فرصت محدودی که تا مراسم تنفیذ و تحلیف رییس جمهور باقیمانده است به نظر نمی‌رسد این کار امکان‌پذیر باشد.

وی افزود: در چنین شرایط اگر از رسمیت افتادن کابینه نهم به عنوان معضل برای کشور محسوب می‌شود مقام معظم رهبری می‌توانند برای حل معضل راهکار ارائه دهند.

نماینده طرقبه و چناران در پاسخ به این سئوال که با تصمیمات اخیر رییس جمهور مجلس در بحث رای اعتماد به کابینه جدید چه برخورد را خواهد داشت گفت: احمدی‌نژاد با رفتارهای اخیر که از خود نشان داد جایگاه خودش را نزد مجلس پایین آورد و کار را بر خودش سخت کرد.

وی افزود: کسانی که در انتخابات به صورت قاطع از احمدی‌نژاد حمایت کردند با قضایایی اخیر تحت تاثیر قرار گرفتند و براین اساس مجلس در رای اعتماد به کابینه دهم مجامله نمی‌کند.

عضو هیات رییسه تصریح کرد: نمایندگان به دنبال معرفی وزرای قوی از سوی احمدی‌نژاد به مجلس هستند و به هیچ وجه وزرای ضعیف را نمی‌پذیرد.

وی افزود: در چنین شرایطی احمدی‌نژاد باید راه تعامل با مجلس را باز کند و افرادی را به مجلس معرفی کند که زمینه کسب رای در بین نمایندگان را داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet