هدر موبایل
1396/08/19 14:05:03
سرویس اجتماعی
کمالی پور:

نبود محاکم تخصصی از عوامل موثر در اطاله دادرسی/ نبود سازوکار مناسب علت نهادینه نشدن استفاده از وکیل

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس نبود محاکم تخصصی و عدم استفاده از راهکارهای قانونی برای حذف دعاوی را در اطاله دادرسی موثر دانست وگفت: در دستگاه قضا کیفیت مورد توجه قرار گیرد؛ نه کمیت.
نبود محاکم تخصصی از عوامل موثر در اطاله دادرسی/ نبود سازوکار مناسب علت نهادینه نشدن استفاده از وکیل عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس نبود محاکم تخصصی و عدم استفاده از راهکارهای قانونی برای حذف دعاوی را در اطاله دادرسی موثر دانست وگفت: در دستگاه قضا کیفیت مورد توجه قرار گیرد؛ نه کمیت. https://cdn.icana.ir/d/019/201607103082445198.jpg نبود,محاکم,تخصصی,از,عوامل,موثر,در,اطاله,دادرسی/,نبود,سازوکار,مناسب,علت,نهادینه,نشدن,استفاده,از,وکیل Icana

یحیی کمالی پور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به اظهارات رییس قوه قضائیه مبنی بر اینکه اولین و اصلی ترین دلیل اطاله دادرسی کمبود نیروی انسانی در دستگاه قضا است، گفت: عوامل مختلفی در اطاله دادرسی موثر است که کمبود نیروی انسانی نیز یکی از ده ها دلیل بروز این مشکل بوده و نمی توان آن را مهمترین دلیل اطاله دادرسی دانست.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه نبود محاکم تخصصی، عدم استفاده از راهکارهای قانونی برای حذف دعاوی و کمبود نیروی انسانی از عوامل موثر در اطاله دادرسی است، تصریح کرد: متاسفانه بخش عمده ای از دعاوی، تکراری است و سازوکار لازم اجرایی برای رفع این مشکل نیز وجود ندارد.

وی ادامه داد:  در سیستم قضایی پرونده ها به جای مختومه شدن تبدیل به ده ها پرونده می شوند و این موضوع نیز هیچ ربطی به کمبود نیروی انسانی و قضات نداشته و در واقع طرح دعاوی نادرست ناشی از عوامل متعددی مانند اشتباه در تشخیص موضوع، اتخاذ روش های طرفین دعوا و همچنین عدم آگاهی از قوانین است که در نهایت موجب طرح دعاوی نادرست متعدد می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ابلاغ نشدن صحیح اوراق اخطاریه و ابلاغیه های قضایی  از  عوامل موثر در اطاله دادرسی است، گفت: سیستم قضایی کشور در رابطه با انجام کارشناسی معاینه محل و همچنین روند رسیدگی به طرح دعاوی به دلیل ناآگاهی افراد از قوانین نیز با مشکلات زیادی مواجه است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، یادآور شد: اگر قضات متخصص، کارشناس، کارآزموده و کارآمد باشند به طور قطع می توانند دعاوی را مختومه کنند به نحوی که در ادامه پرونده ای تشکیل نشده تا بتوان از اطاله دادرسی جلوگیری کرد از این رو به جای کمیت در دستگاه قضا کیفیت باید مورد توجه قرار گیرد و تمامی مشکلات دستگاه ناشی از کمبود نیرو و کادر اداری نیست.

کمالی پور با بیان اینکه 80 درصد بودجه کشور صرف امور جاری می شود، گفت: از سویی 20 درصد بودجه باقیمانده نیز تخصیص نمی یابد بنابراین مقاومت دولت در به کارگیری نیرو در دستگاه قضا می تواند به دلیل کمبود منابع اقتصادی باشد و نیاز است راندمان و بهره وری کار در دستگاه قضا افزایش یابد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، با یادآوری پیش بینی جذب 600 قاضی در برنامه ششم توسعه در رابطه با بخش دیگری از اظهارات رییس دستگاه قضا مبنی بر اینکه استفاده از وکیل باید نهادینه شود، ادامه داد: عدم نظارت درست بر عملکرد وکلا و تعرفه ها، تناسب تعرفه ها با دعاوی مطرح شده، نبود سازوکار مناسب در کشور و توان اقتصادی پایین از دلایل عدم استفاده مردم از وکیل است و تا زمانی که این مشکلات رفع نشود نمی توان مردم را به استفاده از وکیل الزام کرد.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برای برون رفت از اطاله دادرسی باید در جهت توجه به خدمات الکترونیکی قضایی امری جدی داشت البته  هرچه دادگاه ها تخصصی تر شوند به طورحتم بازدهی کار افزایش پیدا کرده و از اطاله دادرسی می توان جلوگیری کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet