هدر موبایل
1396/08/20 12:04:00
سرویس اقتصادی
/مسیر پرپیچ و خم مشکلات موسسات مالی و اعتباری/

قدرتی برای مهار تاسیس موسسات و بانک‌های جدید وجود ندارد/سپرده‌ها ضمانت بقای موسسات مالی و اعتباری است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت:باید از تشکیل بانک ها و موسسات جدید جلوگیری کرد زیرا در صورت تشکیل سپرده‌ها ضمانت عدم تعطیلی آنها را فراهم می کند.
قدرتی برای مهار تاسیس موسسات و بانک‌های جدید وجود ندارد/سپرده‌ها ضمانت بقای موسسات مالی و اعتباری است عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت:باید از تشکیل بانک ها و موسسات جدید جلوگیری کرد زیرا در صورت تشکیل سپرده‌ها ضمانت عدم تعطیلی آنها را فراهم می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/201611107794791476.jpg قدرتی,برای,مهار,تاسیس,موسسات,و,بانک‌های,جدید,وجود,ندارد/سپرده‌ها,ضمانت,بقای,موسسات,مالی,و,اعتباری,است Icana

عزت‌الله یوسفیان‌ ملا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص مشکلات موسسات مالی و اعتباری، اظهار داشت: مشکلات موسسات مالی و اعتباری از جایی آغاز می‌شود که موسسات بدون مجوز و قانون تشکیل می شوند، در حال حاضر اگر در یک روستای دور افتاده کسی با یک سماور بخواهد قهوه خانه بدون مجوز احداث کند و به مردم جای دهد فوراً آن را به دلیل عدم داشتن پروانه کسب تعطیل می‌کند.

رئیس کمیسیون تدوین آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک خصوصی نیز یک واحد کسبی است و فرقی بین بانک با سرمایه اولیه ۵ میلیارد تومان و یک قهوه‌خانه وجود ندارد، گفت: ماده ۲ قانون نظام صنفی هر دو این موارد را تعریف کرده و در اعلام شده است که این موارد باید مجوز دریافت کنند.

سپرده‌ها ضمانت بقای موسسات مالی و اعتباری است​

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تفاوتی که بین این دو وجود دارد این است که قهوه خانه روستایی را با یک معمول می توان تعطیل کرد اما بانک را به محض شروع کار دیگر نمی‌توان تعطیل کرد، برخی اعتقاد دارند موسسان بانک های خصوصی از مسئولین کشور هستند اما علت عدم تعطیلی موسسات این نیست، ادامه داد: علت عدم امکان تعطیلی بانک‌ها این است که به محض شروع به جذب سپرده‌های مردم اقدام می‌کنند و همین مسئله به ضمانت عدم تعطیلی آنها تبدیل می شود، اگر یک بانک هزار میلیارد از مردم پول دریافت کنند بلافاصله آنرا به‌صورت وام در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد.


نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه اگر همه سپرده گذاران برای دریافت سپرده های خود به بانک‌ها مراجعه کنند امکان بازگردانی سپرده‌ها وجود ندارد زیرا همه این سپرده ها به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار دادند تا بتوانند سود سپرده ها و سرمایه مورد نیاز بانک را تامین کنند، عنوان کرد: هر بانکی در کشور و در دنیا اگر بررسی کنیم همین شرایط را دارد.

بانک‌ها خارج از وظایف بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند

وی با بیان اینکه یک روز اگر همه سپرده گذاران به قوی‌ترین بانک کشور مراجعه کنند ظرف ۵ ساعت بانک مورد نظر بر شکسته می‌شود، تصریح کرد: در کشور رسم است که بانک‌ها خارج از وظایف بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند و پول ها را به ارز تبدیل کرده و از کشور خارج می کنند.

لزوم جلوگیری هرچه سریع‌تر از تشکیل بانک‌های جدید

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از تشکیل بانک ها و موسسات جدید جلوگیری کرد زیرا در صورت تشکیل سپرده‌ها ضمانت عدم تعطیلی آنها را فراهم می کند، اضافه کرد: در ایران رسم است که به سرعت توپ را در زمین طرف مقابل می‌اندازند، زمانی که بحث اختلاس پیش می‌آید جریان‌ها اعلام پاکی می‌کنند و می‌گویند هرچه هست در جریان مقابل است.

قدرتی برای مهار تاسیس موسسات و بانک‌های جدید وجود ندارد

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه نیاز به یک دستگاه قوی و قدرتمند در بخش نظام بانکی وجود دارد تا از تشکیل موسسات بانکی جلوگیری کنند، عنوان کرد: موسسات مانند قارچ در کشور رشد کردند و قدرتی برای مهار آنها وجود نداشت البته این اتفاقات تنها محدود به زمان آقای سیف نیست بلکه فرایندی ۱۵ تا ۲۰ ساله داشته است.

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه بسیاری از سپرده‌گذاران با این سپرده‌ها زندگی می‌کنند و به این پول نیاز دارند و اینگونه نیست که همه آنها سرمایه دار باشند، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های ذی ربط باید با یک عزم جدی به میدان ورود کنند و این مسئله را اختلال در اقتصاد کشور و فساد مالی ببینند و اجازه ندهد که دستگاه‌های قدرتمند بانک جدیدی را تاسیس کنند./
پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

خبر مرتبط

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet