انتخابات ریاست جمهوری
1388/05/05 20:14:00
سرویس کمیسیون ها

دیدار کمیته‌ ویژه مجلس برای بررسی مسائل مربوط به بازداشت‌شدگان اخیر با مرتضوی

**سخنگوی کمیته‌ امنیت، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای بررسی مسائل مربوط به بازداشت شدگان جریانات اخیر، از دیدار اعضای این کمیته‌ با دادستان تهران خبر داد.

وی گفت: در این جلسه دادستان تهران گزارشی از چگونگی شکل‌گیری جریانات اخیر بازداشتی‌ها، پرونده‌های آن‌ها، نحوه نگهداری و نوع اتهامات آن‌ها ارائه کرد.

"کاظم جلالی" در گفت‌وگو با ایسنا، بیان این مطلب، افزود: کمیته‌ امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید رییس مجلس و رییس کمیسیون مامور بررسی مسائل مربوط به بازداشت شدگان جریان اخیر شد.

وی با اشاره به این‌که آقایان تجری و اسداللهی از کمیسیون قضایی و دوگانی از کمیسیون آموزش به این کمیته اضافه شدند، افزود: با اضافه شدن این سه نفر این کمیته به شکل جامع‌تر متشکل از کمیسیون امنیت ملی، آموزش و تحقیقات و کمیسیون قضایی شکل گرفت تا مسائل مربوط به بازداشت‌های اخیر و مسائل آن را رسیدگی کند.

جلالی در ادامه به جلسه امروز این کمیته با مرتضوی دادستان تهران اشاره کرد و گفت: دادستان تهران گزارشی از چگونگی شکل‌گیری جریانات اخیر، بازداشتی‌ها،‌ پرونده‌های آن‌ها و نحوه نگهداری و نوع اتهامات دستگیر شدگان ارائه کرد و اسناد و دلایل خود را در خصوص این بازداشت‌ها تشریح کرد.

سخنگوی کمیته‌ی امنیت، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی مسائل مربوط به بازداشت شدگان جریانات اخیر، خاطر نشان کرد: کسانی که هم‌اینک در بازداشت هستند به دو دوسته تقسیم می‌شوند که به گفته دادستان تهران یک دسته به شکل سیاسی فعالیت کردند و به نظر دادستان تهران آن‌ها اساسا اتاق فکر اغتشاشات و جریانات اخیر بودند و با برنامه‌ریزی کار کرده بودند که سیر کارشان انجام می‌شود.

جلالی یادآور شد: به گفته مرتضوی دسته دیگر نقش میدانی در اغتشاشات داشتند یا در تخریب اموال عمومی نقش داشتند و حتی برخی از آن‌ها دارای سلاح گرم و سرد بودند.

وی با بیان این‌که به ادعای دادستان تهران اسناد کاملی از حضور آن‌ها در اغتشاشات وجود دارد، گفت: دادستان تهران تاکید کرد کسانی که الان در زندان هستند، جزو معترضین نیستند، بلکه جزو اغتشاشگران هستند و اسناد و مدارک کافی وجود دارد که در تخریب اموال عمومی و ایجاد التهاب نقش داشتند.

نماینده مردم شاهرود در ادامه به نقطه نظرات مطرح شده از سوی کمیته‌ 10 نفره در دیدار با دادستان تهران اشاره و تصریح کرد: مقرر شد با کسانی که متنبه شدند یا جرم و اتهامشان سنگین نیست، با رافت و رحمت اسلامی برخورد شود.

جلالی ادامه داد: اعضای کمیته خواستند تا کسانی که دارای اتهامات سنگینی هستند هر چه سریع‌تر روند کار دادرسی آن‌ها انجام شود و آن‌ها با داشتن وکیل و همه ضوابط قانونی در دادگاه حاضر شوند که دادستان تهران نیز تاکید کرد که این اقدامات را انجام خواهد داد.

سخنگوی کمیته‌ امنیت، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای بررسی مسائل مربوط به بازداشت شدگان جریانات اخیر، در خصوص موضوع کشته شدن دو تن از بازداشت شدگان به نام‌های روح‌الامینی و کامرانی و طرح این موضوع در این دیدار اظهار کرد: اعضای کمیته از آقای مرتضوی توضیح خواست و وی توضیحات خود را داد و به گفته مرتضوی آن‌ها دچار بیماری مننژیت بودند که قرار شد پرونده‌های بالینی آن‌ها در اختیار هیات قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: هیات به آقایان تجری و اسداللهی که از اعضای کمیسیون قضایی و قاضی هستند ماموریت داد، پرونده‌ها را به دقت مطالعه کنند و دادستان تهران نیز از مامور کردن یک قاضی برای بررسی دقیق این پرونده خبر داد.

جلالی در پایان یادآور شد: در این جلسه تاکید شد هر کسی و هر ضابطی چنانچه در مسیر دستگیری و ایام بازداشت آن‌ها کوچک‌ترین حرکت خلافی انجام داده، مشخص شود و با جدیت، سرعت و عدالت پرونده این دو نفر مورد بررسی جدی قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet