هدر موبایل
1386/07/29 14:49:00
سرویس کمیسیون ها

قالیباف: لایحه مدیریت مصرف سوخت تغییر و تحول جدی در بخش حمل و نقل به وجود می آورد

شهردار تهران با اشاره به لایحه مدیریت مصرف سوخت گفت: با تصویب این لایحه شاهد تغییر و تحول جدی در بخش حمل و نقل خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، محمدباقر قالیباف که روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس حاضر شده بود، پس از پایان جلسه در جمع خبرنگاران با اشاره به لایحه مدیریت سوخت اظهار داشت: با تصویب این لایحه تغییر و تحول جدی در بخش حمل و نقل عمومی صورت می گیرد.

وی افزود: جداولی که پیشنهاد شده بود از نظر ما برای شهر تهران مناسب نبود به این جهت که درصد سهم حمل و نقل ریلی 10 درصد در نظر گرفته شده بود که درصد کمی بود ولی در بخش اتوبوسرانی و در بخش تاکسیرانی درصد بالایی داشت.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما امروز با نمایندگان محترم صحبت کردیم و از آنان خواستیم این سهم را برای تهران تغییر دهند به این معنی که ما 30 درصد برای سهم حمل و نقل ریلی برای مترو در تهران در نظر بگیریم و 25 درصد را برای اتوبوسرانی و 20 درصد را برای تاکسیرانی در نظر بگیریم که این پیشنهاد در صحن مطرح شد و نمایندگان محترم به آن رای دادند.

قالیباف ابراز امیدواری کرد: با این مصوبه و تکمیل لایحه مدیریت سوخت ما امسال و سال آینده شاهد تحول در بخش مربوط به حمل و نقل عمومی با تاکید بر مترو خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا اختصاص سهم 30 درصد برای مترو پاسخگوی نیاز شهروندان تهران هست یا خیر؟ گفت: براساس مطالعه ای که در بخش کلان شهرها داریم عمدتا در کلان شهر تهران حداقل 40 درصد و حداکثر تا 82 درصد حمل و نقل مربوط به مترو و حمل و نقل ریلی است. این درست است که ما پیشنهاد سهم 30 درصدی دادیم اما پیشنهاد دولت 10 درصد بود. یعنی تا پنج سال آینده هیچ رشدی در بخش مترو نباشد ولی با مصوبه امروز ما 10 درصد را به 30 درصد رساندیم که فکر می کنم برای این مرحله گام بسیار مثبتی بود.

قالیباف در پاسخ به این سوال که این قانون از چه تاریخی اجرایی می شود؟ گفت: در صورت تصویب بقیه مواد لایحه پیش بینی می کنیم از نیمه دوم سال 86 اجرایی شود.

شهردار تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تصویب این لایحه در روند کاهش ترافیک تاثیری خواهد داشت یا خیر؟ تصریح کرد: بله. واقعا اگر اعتبارات لازمه را در اختیار مترو بگذارند ما قادر هستیم در یک دوره پنج ساله که الان مدنظر است قریب به 75 کیلومتر در تهران احداث مترو داشته باشیم. مترویی که هر قطار در روز 20 هزار نفر را جابجا می کند. در شرایطی که هر اتوبوس بطور متوسط 600 نفر را جابجا می کند، حتما اگر مترو توسعه پیدا کند بدون شک در ترافیک تاثیرگذار خواهد بود.

وی در پاسخ به خبرنگاری که در خصوص اختلافات شهرداری با دولت در مورد BRT  سوال کرد اظهار داشت: اختلافی در حوزه BRT وجود ندارد و کار آن در حال انجام است و امیدواریم تا اول دی بطور کامل اجرا شود. واقعا BRT امکانی است که تسهیلات بهتری را برای حمل و نقل عمومی دراختیار می گذارد. کما اینکه در حال حاضر براساس آمارها اتوبوسی که تا قبل روزی 600 نفر را جابجا می کرده الان 1300 نفر را جابجا می کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet