ایام محرم 1398
1388/05/06 15:16:00
سرویس کمیسیون ها

بازدیدکمیته بررسی وضعیت بازداشت‌شدگان‌ازاوین

**کاظم جلالی سخنگوی کمیته‌ بررسی وضعیت بازداشت شدگان اخیر گفت: این بازدید به منظور بررسی وضعیت زندانها و دیدار با بازداشت شدگان است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،نماینده شاهرود افزود: باتوجه به اظهارات آقای مرتضوی‌در دیدار روز گذشته،کسانی که در حال حاضر در زندان‌ها باقی ماندند افرادی هستند که به نوعی در آشوب‌های اخیر دست داشتند و یا عوامل تحریک کننده بودند. برخی نیز که به لحاظ سیاسی دستگیر شده بودند اتاق فکر بودند و بقیه دستگیرشدگان نیز سلاح گرم یا سرد حمل کرده و به اموال عمومی و یا مردم تعرض کرده بودند.

جلالی خاطر نشان کرد: خواسته کمیته از آقای مرتضوی این بود که در وهله اول کسانی که اتهاماتشان خیلی سنگین نیست با رأفت اسلامی با آنان برخورد شده و آزاد شوند که آقای مرتضوی نیز گفته که در حال پی‌گیری  و انجام این امر است.

وی درخصوص وضعیت دیگر بازداشت شدگان گفت: درمورد بقیه بازداشت شدگان نیز ضوابط قانونی اعمال می‌شود زیرا براساس قانون کسی که دستگیر می‌شود ظرف بیست و چهار ساعت باید تفهیم اتهام شده و از امکان داشتن وکیل نیز برخوردار شوند و سپس به دادگاه‌های صالحه معرفی و محاکمه شوند. از آقای مرتضوی نیز در این رابطه درخواست شد که اقدامات جدی و سریع انجام دهد و ایشان نیز وعده داد که هر چه سریعتر آنها را به دادگاه‌ها معرفی کرده و کار براساس ضوابط قانونی انجام شود.

وی با اشاره به کشته شد گان اغتشاشات اخیر از جمله محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی گفت: در این مورد نیز مقرر شد پرونده بالینی آنها در اختیار دو تن از اعضای کمیته که قاضی هستند قرار گیرد.

جلالی افزود:نظر آقای مرتضوی نیز این بود که آنها مبتلا به بیماری مننژیت بودند و تمام اسناد و مدارک نیز در این باره موجود است. لذا از ایشان خواسته شد که این اسناد و مدارک در اختیار اعضای هیات قرار گیرد تا به دقت مطالعه و بررسی شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطر نشان کرد: دادستان تهران گفته بود که یک قاضی را مامور بررسی پرونده کشته شدگان کرده‌تا از مراحل دستگیری تا زمان بستری در بیمارستان را بررسی کرده و اگر توسط ضابطی نسبت به آنها برخوردی شده باشد شناسایی شوند و ما نیز از ایشان خواستیم با دقت و سرعت و نهایت عدالت با این موضوع برخورد شود.

وی افزود: امیدوار هستیم با مجموعه اقداماتی که مجلس، دستگاه قضایی انجام می‌دهند و خصوصاً با اشرافی که مقام معظم رهبری نسبت به این موضوعات دارند و دستورات بسیار راهگشا دادند انشاء ا.. بتوانیم از این مرحله عبور کنیم. اگر مردم هم شکایت و نکته‌ای دارند و علاقمند هستند با کمیته مطرح کنند این فضا در مجلس شورای اسلامی و کمیته بررسی وضعیت بازداشت‌ شدگان اخیر فراهم است.

جلالی با اشاره به بازدید دیروز اعضا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از زندان رجایی شهر کرج گفت: در آنجا از طریق ویدئوکنفرانس جلسه‌ای با روسای سایر زندانها برگزار شد. بسیاری از زندان‌ها از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار هستند. روسای زندان‌ها کاملاً اشراف دارند.

وی افزود: یکی از زندان‌ها فاقد استاندارد بود که مورد اعتراض ما نیز قرار گرفته بود که به حمد‌ا.. با دستور مقام معظم رهبری آن زندان تعطیل شد.

سخنگوی کمیته بررسی وضعیت بازداشت شدگان اخیر اظهار داشت: هدف ما از بازدید از این زندان دیدار با زندانیان و اطلاع از وضعیت آنهاست زیرا خبرهایی در بیرون مطرح می‌شود که رسانه‌های خارجی نیز آن را سوژه خود قرار دادند تا علیه نظام استفاده کنند.

وی افزود:اگراین خبرها واقعیت داشته باشد با آنها برخورد کنیم و اگر اخبار واقعیت نداشته باشد خبر صحیح به مردم داده شود که تاجلوی کسانی که می‌خواهند اضطراب و اغتشاش و ناامنی ایجاد کنند و نظام را متهم کرده و انگ مافیایی به آن بزنند، بگیریم و با آنان برخورد کنیم و  با کسانی که به نوعی نظام را تضعیف می کنند برخورد شود و زمینه و فضایی فراهم نشود که رسانه‌های مغرض و معاند خارجی و سیاست بازان در عرصه سیاسی بتوانند از فضا استفاده کنند.

وی گفت: طبعاً آنچه که ما امروز نیاز داریم آرامش و دوری از التهاب است. از رسانه‌های داخلی نیز می‌خواهیم که تصور نکنند اگر جو را التهابی نشان دهند به نفع کشور است در حالی که نیست البته باید واقعیت‌ها را گفت اما اگر عیوب یا نقایصی هم دیده می‌شود خوب است این عیوب به مسئولین منعکس شود.

جلالی تصریح کرد: همه دیدیم که مقام معظم رهبری در مورد این مسائل حساس هستند و واکنش نشان دادند و سایر مسئولین عالی کشور نیز این گونه هستند و حتماً مسائل را مورد بررسی قرار می‌دهند. آنها به جد در حال بررسی وضعیت بازداشت شدگان و کشته‌شدگان هستند و البته باید پاسخ‌های متقنی داده شود. اگر هم در این مسیر کسی خلافی انجام داده باشد که زمینه تضعیف نظام را در عرصه بین‌المللی اقدامی انجام داده باشد طبعاً باید با آنان برخورد جدی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این که چرا مجلس پس از مرگ روح الامینی در صدد بررسی وضعیت بازداشت شدگان برآمد، با بیان این که هیچ کس از نظر مجلس و مسئولین نظام با یکدیگر فرقی نمی‌کند، گفت: بحث ما بحث شهروندان ایرانی و دفاع از حقوق شهروندی است اما اقدام در مورد این کشته‌شدگان به طور همزمان به علت سه هفته تعطیلی مجلس بود.

جلالی خاطر نشان کرد: ما همواره در تمام مصاحبه‌ها و گفتگوها گفتیم و می‌گوییم که پی‌گیر چگونگی کشته شدن این دو فرد هستیم لذا از نظر ما تفاوتی وجود ندارد .

نماینده شاهرود در مورد وضعیت زندان کهریزک نیز گفت: در مورد این زندان دستور تعطیلی آن داده شده است و همه مسئولین کشور در این خصوص حساس بوده و هستند.

وی در مورد آمار دستگیر شدگان و کشته‌ شدگان نیز گفت: باتوجه به دیدار روز گذشته در این خصوص با مسئولین در حال بررسی هستیم . حتماً آمار را اعلام خواهیم کرد.

جلالی تاکید کرد: آنچه که توسط برخی رسانه‌های خارجی در مورد آمار زندانیان و کشته شدگان اعلام می‌شود کاملاً غلط است. البته از نظر ما اگر یک شهروند ایرانی بدون ضوابط قانونی در زندان بماند هم زیاد است ولی اگر کسی خلافی را مغایر با منافع و امنیت ملی و مردم مرتکب شده باشد طبیعی است که باید با آنان برخورد شود.

وی گفت: بحث امروز ما بحث آمار و ارقام نیست بلکه حرف ما این است که کسانی که جرمی مرتکب شدند باید براساس ضوابط قانونی در دادگاه‌های صالحه محاکمه شده و مجازات شوند. کسانی هم که جرمی مرتکب نشدند و یا اتهاماتشان اتهام سبک تری است مورد رحمت و رأفت قرار گیرند و آزاد شوند.

جلالی در مورد بخش اعترافات بازداشت شدگان توضیح داد: در این خصوص تصمیم با دستگاه‌های قضایی، اطلاعاتی و امنیتی است بنابراین مجلس نمی‌تواند تصمیم ‌گیری کند همچنین الان بنا نیست این اعترافات پخش شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet