آغاز هفته وحدت
1396/09/01 13:53:25
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سمیه محمودی:

رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی باید منطقه‌ای باشد

آسیب های اجتماعی یک متولی می خواهد و وزارت کشور باید استانداران را برای کاهش آسیب های اجتماعی بسیج کند تا رسیدگی به آسیب های اجتماعی منطقه‌ای باشد.
رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی باید منطقه‌ای باشد آسیب های اجتماعی یک متولی می خواهد و وزارت کشور باید استانداران را برای کاهش آسیب های اجتماعی بسیج کند تا رسیدگی به آسیب های اجتماعی منطقه‌ای باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/201705102523101976.jpg رسیدگی,به,آسیب‌های,اجتماعی,باید,منطقه‌ای,باشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از روزنامه ۱۹دی؛ نماینده‌های مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه به مباحث آسیب های اجتماعی خیلی بیشتر از پنج برنامه پیش، توجه کردند و آقای نوبخت سخنگوی دولت هم گفتند که بودجه خاصی را برای آسیب های اجتماعی در نظر گرفته اند اما لزوم ریشه یابی و هماهنگ کردن بودجه ها برای هدر نرفتن آن بسیار مهم است از این رو با سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به گفت وگو کردیم و وی به دلایل پیدایش و راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی پرداخت:

متولیان کاهش آسیب های اجتماعی به روز باشند

دلایل پیدایش آسیب های اجتماعی به نظر شما چیست؟

 یکی از دلایلی که آسیب های اجتماعی خیلی پررنگ شد وجود شبکه های اجتماعی بود که به جهت افزایش آگاهی های مردم خوب است و شکی نیست که باید آموزش داده شود اما این که با شبکه های مجازی جو اجتماعی مشوش شود یا سبب ترویج یا ریخته شدن قبح آن شود یا از لحاظ روحی و روانی روی مردم تاثیر بگذارد نامطلوب است و شاید آسیب بیشتری داشته باشد و باید ساماندهی شوند.

خیلی از مسائل اجتماعی هم در گرو مسائل اقتصادی است وباید همزمان به مسائل اجتماعی و اقتصادی پرداخته شود.

 ضمن این که مسئولان متولی کاهش آسیب های اجتماعی باید به روز باشند؛ هنوز برخی مسئولان دغدغه ماهواره را دارند در صورتی که همه دسترسی به شبکه های مجازی دارند و ما در بسیاری از مسائل از جامعه عقب هستیم.

برنامه های رسانه ملی سیاست گذاری را به دست رسانه های بیگانه داده است

برنامه های صدا وسیما را چگونه ارزیابی می کنید؟

بیش از این که رسانه های دخلی بخواهند روی مردم خودمان تاثیر بگذارند رسانه های دیگر روی ما تاثیر می گذارند که بی محتوایی خیلی از برنامه ها بخصوص از سوی صدا وسیما سبب شده که مردم سمت رسانه های بیگانه رفته اند و آنان برای ما سیاست گذاری می کنند در حال حاضر برنامه های صدا وسیمای ما جوابگوی نیازهای مردم نیست و سیاست گذاری در اختیار آن نیست که این موضوع مهم باید مورد بررسی قرار گیرد.

اخبار ایران ترویج جنگ و خشونت است

در مورد اخبار صدا وسیما چه نظری دارید؟

اخبارهای ما همیشه جنگ و خونریزی است به عنوان مثال من طوری فرزندم را تربیت کردم که نسبت به کشورش حساس باشد اما خیلی اوقات به خاطر وی اخبار را نمی بینم زیرا این که از صبح تا شب اخبار جنگ و خونریزی را ببیند روی آینده و روحیه آن تاثیر می گذارد و روحیه جنگ و خشونت را کسب می کند.

بهتر نیست که اخبار فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی کودکان جدا باشد؟

در بسیاری از کشورها اخبار خاص از یک شبکه خاص پخش می شود و هر کسی که تمایل دارد آن شبکه را مشاهده می کند و بهتر است اخبار مختلف و خبرهای سوانح و حوادث و جنگ و خونریزی از هم جدا باشد.

افزایش نشاط اجتماعی، آسیب های اجتماعی را کاهش می دهد

کمبود نشاط اجتماعی را هم یکی از عوامل آسیب های اجتماعی برمی شمارند؛ نظر شما چیست؟

بله؛ نشاط اجتماعی، جشن و پایکوبی و بزن و بکوب نیست همین اخبار نشاط اجتماعی را می گیرد؛ برای همه سن و همه نوع مخاطبی نباید یک نوع اخبار و برنامه داشت، مردم باید بدانند در سراسر دنیا چه خبر است اما خیلی ها تمایل و نیازی ندارند این اخبار را ببینند.

تمایل کودکان به شمشیر و تفنگ پیامد برنامه های رسانه ملی است

برنامه های کودک را که بچه در سن کم مشاهده می کنند و برای نهادینه سازی هر فرهنگی روی آنان تاثیرگذار است، چگونه ارزیابی می کنید؟

فیلم های تکراری و بی فایده و برخی برنامه های کودک هم آسیب زا هستند و همین برنامه ها باعث شده من که فرزند پسر دارم بیشترین هزینه را باید برای تفنگ و شمشیر بدهم در صورتی که در خانواده و تربیت ما این وسایل نبوده و این علاقمندی آثار برنامه های بیرونی از جمله تلویزیون است و والدین نمی دانند که اگر به این خواسته ها توجه نکنند چه اتفاقی می افتد.

 برنامه ها باید بر اساس نیازسنجی جامعه و با استفاده از نظر کارشناسان و صاحبنظران ساخته شود؛ این که من در منصب مهمی هستم و نیاز به مشاوره ندارم اشتباه است، افرادی هستند که شاید در مناصب مهم نباشند اما می دانند سیاست گذاری کنند و مشکلات را دریابند و راهکارهای مقابله را بیان کنند از مشاوره های کاربردی استفاه نمی شود که برنامه های ما نمی تواند سیاست گذاری کنند.

بایستی کمیته استفاده از افراد توانمند و مشاوران وکارشناسان در حوزه های مختلف تشکیل شود و افراد نخبه به کار گرفته شوند تا حتی به فکرها جهت درست داده شود اگر قرار باشد که فقط افراد خاص تصمیم گیرنده باشند و بودجه ها در سازمان ها و ارگان ها برود نتیجه دلخواه را نخواهیم داشت.

اگر از فرصت ها استفاده شود و در هر نوع فیلمی که برای کودک، نوجوان و جوان ساخته می شود نظر متخصصان مربوطه گرفته شود نه این که یک عده سالمند برای این اقشار تصمیم بگیرند حداقل نیاز آنان در نظر گرفته شود و نظر چند نماینده از خودشان در ساختن برنامه ها گرفته شود اقبال به برنامه های ملی به مراتب بیشتر خواهد شد. 

آسیب های اجتماعی یک متولی می خواهد

راهکار شما برای کاهش آسیب های اجتماعی چیست؟

در بحث آسیب های اجتماعی باید یک هم گرایی و هم خوانی در میان همه دستگاه های متولی بوجود آید زیرا بودجه های زیادی برای کاهش و جلوگیری از معضلات اجتماعی در نظر گرفته می شود اما این بودجه ها در دستگاه های مختلف قرار می گیرد و همگرایی ندارند به این منظور باید یک شخص باید در صدر بنشیند و این بودجه ها را رهبری کند و در قبال آن پاسخگو باشد. وزارت کشور باید استانداران را برای کاهش آسیب های اجتماعی بسیج کند

وزارت کشور در این راستا چه نقشی دارد؟

وزارت کشور مهمترین نقش را باید به عنوان متولی اصلی ایفا کند اما نقش آن کمرنگ است و با وجود این که در استانداری ها فرمانداری ها کارگروه های اجتماعی داریم اما نتیجه عملکرد آنان محسوس نیست.

 انتظار بیشتری از وزارت کشور است باید استانداران و فرمانداران را برای کاهش آسیب های اجتماعی بسیج کند زیرا برای همه آسیب های اجتماعی نمی توان یک نسخه کلی و واحد را از بالا پیچید بلکه رسیدگی به آسیب های اجتماعی باید منطقه ای باشد و مسائل و مشکلات اجتماعی را به صورت بومی بررسی کرد.

ممکن است یک معضل در یک استان باشد اما استان دیگر به این نحو درگیر آن نباشد بنابراین باید از سوی استانداری و فرمانداری ها تحقیق و ریشه یابی شود.

متاسفانه در حال حاضر فقط به آمارها خلاصه شده و کارهای اساسی در این زمینه نمی شود و صرف برگزاری جلسه است و بحث آسیب های اجتماعی بیشترین هزینه و کمترین خروجی را دارد.

متولی خاصی باید بوجود آید تا بتواند دستگاه های مختلف را رهبری کند اگر این کار اتفاق بیفتد ما می توانیم با تجمیع فعالیت ها و همسو کردن دستگاه های متولی یک هماهنگی ملی بوجود آوریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet