خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1388/05/06 10:36:00
سرویس صحن

یک فوریت طرح تشکیل وزارت ورزش تصویب شد

**مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح تبدیل سازمان‌های تربیت بدنی، میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد شهید و امور ایثارگران به وزارت و الحاق سازمان ملی جوانان به وزارت ورزش را تصویب کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌علنی روز سه‌شنبه به بررسی طرح یک فوریت تبدیل سازمان‌های تربیت بدنی، میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد شهید وامور ایثارگران به وزارت و الحاق سازمان‌ ملی جوانان به وزارت ورزش پرداختند.

و یک فوریت آن را با 117 رای موافق و 50 رای مخالف و 7 رای ممتنع به تصویب رساندند.

در مقدمه توجیهی این طرح آمده است: رییس جمهور مسئولیت سنگینی در هدایت و اداره کشور دارد و امور اجرایی کشور توسط وزارتخانه انجام می‌گیرد، در حال حاضر سه حوزه اجرایی در زمره معاونت‌های ریاست جمهوری قرار دارد که اندک ضعف و یا نارسایی در آنها مستقیماً به رییس جمهور منتقل می‌گردد. از طرفی معاونت‌های مورد نظر پاسخگویی مستقیم نسبت به مجلس شورای اسلامی ندارند و بازخواست از رییس جمهور نیز برای موارد جزیی صحیح نیست از این رو تبدیل این سه معاونت سازمان به وزارتخانه می‌تواند بدون هیچ گونه تغییری در داخل مجموعه و بدون هزینه از ابتدای سال 1389 (پایان برنامه چهارم) صورت گیرد.

"محمدرضا خباز" در مخالفت با این طرح اظهار داشت: طراحان محترم با نسبت خالص این پیشنهاد را مطرح کردند اما اجازه بدهید این تغییرات از طریق دولت به صورت لایحه به مجلس تقدیم شود چون وزارتخانه‌هایی وجود دارد که باید در این ادغام در نظر گرفته شود و چه بسا ادغام بعضی از آنها اولویت داشته باشد.

وی افزود: وقتی این موضوع در درون دولت بررسی شود جامع نگری می‌شود و بقیه اولویت‌ها هم در نظر گرفته خواهد شد.

نماینده کاشمر یادآور شد: اگر توسط مجلس این مسئله مطرح شود، دولت در مقابل ما گارد می‌گیرد مثلاً مجلس سوم تصمیم گرفت وزارت تعاون را به وجود آورد اما دولت مخالف بود به همین دلیل هنوز هم این وزارتخانه نیم بند و ضعیف به کار خود ادامه می‌دهد.

وی ادامه داد: دلیل دیگر این است که این طرح مخالف برنامه چهارم است.

"سیدکاظم دلخوش" در موافقت با طرح مزبور اظهار داشت: فوریت این طرح آن است که الان انتخاب وزرا در دولت دهم دردست ادغام است و بهترین شرایط برای ارائه این طرح به صورت فوریتی است و در موارد دیگر هم اولویت دادن به این بخش‌ها مانع از رسیدگی و تایید سایر بخش‌ها برای تغییرات در آنها نمی‌شود.

وی افزود: این طرح نه تنها مغایرت با اختیارات ریاست جمهوری ندارد بلکه در جهت تحقق اهداف دولت نظارت دقیق‌تر بر عملکرد دستگاه‌ها خواهد بود.

نماینده صومعه سرا تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی در ثبت بعضی ساختمان‌ها، ساختمان سی ساله را با اختیارات خود ثبت ملی کرده‌اند و وقتی مجلس با‌ آنها مکاتبه می‌کند پاسخ نمی‌دهند. آیا باید این دستگاه‌ها پاسخگو باشند یا خیر؟ آیا اهمیت این دستگاه‌ها کمتر از وزارتخانه است؟

وی گفت: ما وقتی وزارتخانه نداشته باشیم مجبوریم از رییس جمهور سوال کنیم ضمن این که بار مالی هم به دولت تحمیل نمی‌کند و فقط اسم دستگاه‌ها عوض می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet